Darmowe gry z Xbox Live Gold vs PlayStation Plus - co się bardziej opłaca?

Darmowe gry z Xbox Live Gold vs PlayStation Plus - co się bardziej opłaca?

Jak widać, za roczną opłatę w wysokości 240 / 249 zł (PS4 / Xbox One) otrzymujemy gry z łączną wartością ponad dziesięciokrotnie większą niż ponoszone przez nas koszty subskrypcji. To, czy oczywiście te tytuły do nas przemawiają i czy kiedykolwiek będziemy mieli ochotę w nie pograć, to oczywiście inna sprawa.

Z zestawienia możemy zaobserwować, że PlayStation Plus oferuje większą wartość w stosunku do ceny niż Xbox Live Gold (3345 vs 2319 PLN), ale jedynie wtedy, gdy posiadamy aż trzy urządzenia z rodziny PlayStation – konsole stacjonarne PS4, PS3 oraz przenośną konsolkę PS Vita. Z kolei jeśli porównujemy wyłącznie konsole stacjonarne obecnej generacji, to wtedy przelicznik przemawia na korzyść Xbox One (2319 vs 2113,5 PLN), które otrzymuje co miesiąc cztery gry o proporcjonalnie większej wartości, niż to co Sony serwuje dla użytkowników PS4. W przeciągu ośmiu miesięcy w tym roku w bezpośrednim porównaniu gier na Xbox One, jedynie dwa razy Sony zaproponowało gry o wyższej wartości rynkowej niż Microsoft. Różnicę tą można wytłumaczyć faktem, że firma z Redmond częściej dołączała w swojej usłudze Games with Gold pudełkowe tytuły AAA niż japońska korporacja, która stawiała raczej na niezależne produkcje na ogół dystrybuowane cyfrowo.

Oczywiście żadne z wymienionych gier w tym artykule nie są de facto "darmowe" są one nieodpłatnie udostępniane, ale po uiszczeniu opłaty abonamentowej. Jedynie gry na Xbox 360 mamy na własność po wygaśnięciu Golda, aczkolwiek nie możemy skorzystać z nich z kompatybilności wstecznej na Xbox One bez abonamentu.

Z kolei, gdybyśmy chcieli pozyskać je na PC, wiązałoby się to z bardzo nieznacznie mniejszym kosztem – szczególnie w porównaniu do gier na PS4, gdyż większość z porównywanych tytułów dostępna jest cyfrowo, gdzie ceny w zasadzie są identyczne, a w sporej ilości przypadków mniej korzystne na PC z racji tego, że Steam nie pozwala na płatności złotówkami, natomiast cyfrowy sklep Sony – tak. Czasami nawet tytuły pecetowe są droższe. W kwestii cen zestawionych tutaj tytułów na Xbox One, sytuacja jest nieco inna z racji tego, że spora z nich część miała swoje pudełkowe wydania, a w takich przypadkach łatwiej znaleźć tańszą alternatywę na komputer osobisty (co też wpłynęło na zaniżenie wartości gier na Xbox One w większym stopniu niż na PS4 – żadna jedna metodologia nie byłaby tutaj „fair” dla wszystkich stron). Tak czy inaczej, różnica jest tutaj bardziej zauważalna. Warto też odnotować, że kilka gier z PlayStation 4 nie jest dostępnych na PC w ogóle, stąd osobne sumaryczne zestawienie wartości z wyłączeniem tego typu tytułów.

Charakter tego porównania jest z góry skazany na brak „symetrii”. Niektóre tytuły na PS4 mają także dostępny cross-buy na PS Vita, tj. w jednej cenie możemy uzyskać kopię na dwie platformy równocześnie. Z kolei na PC najczęściej otrzymujemy definitywną wersję każdej porównywanej gry.

Ostatecznie różnica nie jest aż tak duża jak mogłoby się spodziewać, z racji tego, że większość oferowanych w PlayStation Plus tytułów to gry dystrybuowane wyłącznie cyfrowo a tam ceny są w zasadzie identyczne lub z minimalną niekorzyścią dla polskiego klienta przez obecne przeliczniki walut (na Steam wszak nie zapłacimy w złotówkach).

Z racji większej ilości platform, dla których gry oferuje Sony w ramach PlayStation Plus, są one sumarycznie więcej warte niż te pod egidą Games with Gold na Xbox One (3292 zł vs 2376 zł). Jednak należy pamiętać, że jest tutaj pewien czynnik inflacyjny, a mianowicie fakt, że gry na PS Vita są dostępne niemal (słowo użyte nieprzypadkowo) wyłącznie w cyfrowej dystrybucji i stosunkowo mogą one (proporcjonalnie) zawyżać przez to swoją wartość. Jeśli ktoś, poza PlayStation 4, posiada także PS3 i PS Vitę, to niewątpliwie może docenić dodaną wartość, szczególnie w przypadku tego drugiego sprzętu. Niemniej jednak gdy porównamy konsole obecnej generacji, tj. PS4 i Xbox One, to minimalną przewagę będzie miał jednak sprzęt Microsoftu. Dlatego też posiadając jedną platformę, zostało obiektywnie ustalone, że najlepszą wartość w 2017 reprezentuje usługa Games with Gold na Xbox One.

A czy was zdziwiły wyniki zestawienia? Którą usługę preferujecie? Jaki jest wasz stosunek do tego typu abonamentów? Czujcie się zaproszeni do wymiany opinii w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Darmowe gry z Xbox Live Gold vs PlayStation Plus - co się bardziej opłaca?

 0