Dobry router z Wi-Fi 6 i DACT do zarządzania Smart Home? Proszę bardzo!

Dobry router z Wi-Fi 6 i DACT do zarządzania Smart Home? Proszę bardzo!

Aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników i złożoności sieci, urządzenia kluczowe dla infrastruktury sieciowej, czyli routery, przeszły w ostatnich latach daleką drogę, Od pierwszych standardów 802.11, przez szybsze i bardziej niezawodne wersje, jak 802.11n (Wi-Fi 4), 802.11ac (Wi-Fi 5) i najnowszy 802.11ax (Wi-Fi 6), technologia Wi-Fi nieustannie się rozwija, oferując większe prędkości, stabilniejszy sygnał i efektywniejszą obsługę wielu urządzeń jednocześnie. Dziś routery to jednak nie tylko sieć przewodowa czy bezprzewodowa, ale cały rozbudowany ekosystem, który obejmuje wiele dziedzin cyfrowego świata.

Dzisiejsze routery zapewniają nie tylko dostęp do szybkiego internetu, ale i oferują szeroki wachlarz dodatków, na które na pierwszy rzut oka nie zwracamy uwagi podczas zakupu. I jest to błąd, gdyż niektóre z nich mogą idealnie pasować do naszych potrzeb. Tyle że najtańsze konstrukcje kuszą ceną i zapewnieniami, że lekko tylko odstają możliwościami od najdroższych modeli na rynku, więc wielu użytkowników nawet nie zastanawia się, czy faktycznie tak jest.

WiFi

Dlaczego warto zainwestować w lepszy router?

Z wielu powodów, np. wyposażenia w postaci zdecydowanie bardziej zaawansowanego portu LAN/WAN 2.5G (2.5G to 2500 Mbps), podczas gdy standardowe routery mogą zaoferować co najwyżej 1 Gbps, a w szczególnych przypadkach, w nieco starszych konstrukcjach, zaledwie 100 Mbps. Taki port LAN/WAN pozwala wykorzystać potencjał nowoczesnych połączeń światłowodowych, które na dobre zagościły w ofertach usługodawców, np. internet o prędkości 1,2 Gbps nie jest niczym zaskakującym. Mając router z portem Ethernet o przepustowości 1 Gbps, a tym bardziej przestarzały model z portem 100 Mbps, nie masz możliwości w pełni go wykorzystać. 

Nie bez znaczenia jest też obecność złącza USB, zwłaszcza w nowszej wersji, np. 3.0. Taki port USB pozwala podłączyć m.in. dysk zewnętrzny i używać go jako swoistego magazynu danych przy pomocy wszystkich podłączonych do Wi-Fi urządzeń. Nie musimy inwestować w chmurę, która na dodatek limitowana jest przez przepustowość naszego łącza internetowego. W routerze z USB ograniczają nas wyłącznie fizyczny port, możliwość samego dysku i przepustowość Wi-Fi, która w przypadku nowoczesnych routerów z Wi-Fi 6 może przekraczać nawet 1 Gbps, czyli tyle, ile oferuje światłowodowe połączenie z siecią internet.

Kolejną kwestią jest system Mesh Wi-Fi. Co to takiego? Mesh to nic innego, jak system połączonych ze sobą nadajników, do których łączą się odbiorniki (na przykład smartfon). W przeciwieństwie jednak do typowego repeatera czy wzmacniacza sygnału, który odbiera sygnał z routera i przekazuje go dalej, Mesh Wi-Fi dba o bycie spójną całością i oferuje automatyczne przełączanie się między poszczególnymi jednostkami. Na przykład w pokoju nasz smartfon połączy się z routerem nr 1, a po przejściu do ogrodu z routerem nr 2. Wszystko odbędzie się automatycznie. Dzięki Mesh Wi-Fi jesteśmy w stanie stworzyć jeden wielki ekosystem sieci bezprzewodowej i wyeliminować martwe punkty ze słabym sygnałem Wi-Fi.

Jeszcze bardziej zaawansowane konstrukcje - oprócz nowoczesnego Wi-Fi 6, portu LAN/WAN 2.5G czy nawet USB - oferują dodatkowo możliwości związane z zarządzaniem systemem smart home czy stacją DECT. Takie routery to już prawdziwe centrum dowodzenia, okraszone dodatkowo wieloletnim wsparciem producenta i dedykowanym oprogramowaniem, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne funkcje, z zaawansowaną kontrolą rodzicielską włącznie. Takie routery pod każdym względem przewyższają modele z niskiej półki cenowej i o tym trzeba po prostu wiedzieć.

Fritz

Dobry router z Mesh Wi-Fi i telefonią

Jeśli chodzi o dobrze wyposażone routery, jednym z nich jest niewątpliwie FRITZ!Box 4060, który oferuje nie tylko wysoką wydajność w ramach Wi-Fi przy wykorzystaniu pasm 2.4 GHz i 5 GHz (Wi-Fi 6), ale również wszystkie dodatki, o których pisaliśmy wyżej.

Zacznijmy od podstaw, czyli możliwości Wi-Fi. FRITZ!Box 4060 to dwupasmowy router, który w ramach Wi-Fi 6 i pasma 5 GHz oferuje do 2400 Mbps przepustowości (x2), a w ramach 2.4 GHz – 1200 Mbps. W przypadku Wi-Fi 5 jest to oczywiście nieco mniej, bo przy 5 GHz przepustowość wynosi 1733 Mbps (x2), a dla 2.4 GHz – 800 Mbps. Jak widać mamy do czynienia z bardzo wysoką wydajnością. Router ponadto oferuje wszystkie zalety nowoczesnej technologii W-Fi, w tym MU-MIMO 4x4 czy Beamforming oraz najnowszy standard bezpieczeństwa WPA3. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo Wi-Fi, już pisaliśmy.

FRITZ!Box 4060 oferuje dodatkowo port USB 3.0, do którego podłączyć można dysk zewnętrzny, drukarkę czy modem sieci komórkowej oraz zintegrowaną stację bazową DECT, obsługującą nawet sześć urządzeń przenośnych.

Telefonia jest jednak nieco bardziej rozbudowana, ponieważ FRITZ!Box 4060 wspiera pięć zintegrowanych automatycznych sekretarek z funkcją Voice-to-Mail oraz funkcje faksu z przekierowaniem na e-mail, zarządzania kontaktami z książki lub online przy pomocy Google, Apple i Telekom, obsługi telefonii HD i wiele innych. Nic nie stoi na przeszkodzie sprawdzenia wykazu połączeń, szybkiego ich wybierania, przekierowania czy blokowania. Jest tu standard i protokół SIP i nawet elektroniczna niania. Telefonii stacjonarnej można używać dodatkowo za pośrednictwem dedykowanej darmowej aplikacji FRITZ!App Fon. To prawdziwe centrum dowodzenia, jeśli chodzi o małe i średnie biura.

Komfort dotyczy jednak nie tylko sfery biznesowej, ponieważ router działa w oparciu o ciągle rozwijany system FRITZ!OS, który otrzymuje wszelkiego rodzaju poprawki bezpieczeństwa i aktualizacje nawet w przypadku starszych urządzeń. To w ogóle jedna z największych zalet marki FRITZ!, bo wieloletnie wsparcie oprogramowania nie jest oferowane w przypadku urządzeń wielu innych producentów. Swoją drogą, sam sprzęt i oprogramowanie tworzone są w Niemczech i Polsce, a nie Chinach.

FRITZ!Box 4060 oferuje serwer mediów (SMB, FTP, UpnP AV), aplikację do zarządzania systemem z dowolnego miejsca za pośrednictwem sieci internet MyFRITZ!, FRITZ!NAS, czyli system zarządzania plikami w sieci domowej, aplikacje sieciowe IPTV, VOD oraz streaming, zaawansowaną kontrolę rodzicielską, dostęp do sieci w ramach kanału dla gości zarówno przez LAN, jak i Wi-Fi czy wsparcie dla Wake on LAN przez internet i DLNA.

FritzOS

FRITZ!OS, czyli stale aktualizowany i kompletny system operacyjny

FRITZ!OS jest systemem operacyjnym używanym w routerach, modemach oraz innych urządzeniach sieciowych produkowanych przez niemiecką firmę AVM GmbH. System ten jest zaprojektowany, aby zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do szerokiej gamy funkcji sieciowych, zarówno dla zastosowań domowych, jak i małych firm. Dzięki regularnym aktualizacjom, FRITZ!OS oferuje nowe funkcje oraz poprawki bezpieczeństwa, utrzymując urządzenia na bieżąco z najnowszymi standardami technologicznymi.

FRITZ!OS charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem użytkownika, który umożliwia łatwą konfigurację i zarządzanie siecią domową. Użytkownicy mogą konfigurować połączenia internetowe, sieci Wi-Fi, telefonię VoIP oraz różne funkcje sieciowe takie jak serwer multimediów, NAS (Network Attached Storage) czy kontrolę rodzicielską bez potrzeby zaawansowanej wiedzy technicznej.

Kluczowe funkcje FRITZ!OS obejmują:

  • Zaawansowane zarządzanie siecią Wi-Fi: Obejmuje wsparcie dla najnowszych standardów Wi-Fi, jak również zaawansowane funkcje takie jak harmonogramy Wi-Fi, gościnne dostępy do sieci Wi-Fi i mesh Wi-Fi, które umożliwiają łatwe rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej.

  • Telefonia i DECT: System obsługuje telefonię internetową (VoIP) i stacje bazowe DECT do bezprzewodowych telefonów domowych, oferując zaawansowane funkcje jak blokowanie połączeń, przekierowywanie rozmów czy integrację z książką telefoniczną.

  • Bezpieczeństwo: FRITZ!OS kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo, oferując regularne aktualizacje, szyfrowane połączenia, zaporę sieciową, a także możliwość monitorowania aktywności sieci i potencjalnych zagrożeń.

  • Funkcje dla zaawansowanych użytkowników: Dla bardziej zaawansowanych użytkowników FRITZ!OS oferuje narzędzia takie jak VPN (Virtual Private Network), możliwość tworzenia serwerów FTP i wsparcie dla protokołów IPv6.

AVM regularnie aktualizuje FRITZ!OS, dodając nowe funkcje i usprawnienia, co sprawia, że urządzenia FRITZ! pozostają konkurencyjne na rynku urządzeń sieciowych. Użytkownicy mogą łatwo aktualizować oprogramowanie swoich urządzeń za pomocą wbudowanej funkcji aktualizacji oprogramowania.

FritzBOX

Bezpieczeństwo dzięki IPSec i WireGuard

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to technologia umożliwiająca bezpieczne połączenie się z internetem poprzez zaszyfrowany tunel. Dzięki temu użytkownicy mogą zabezpieczyć swoją aktywność online przed niepożądanym dostępem trzecich stron i maskować rzeczywisty adres IP, co pozwala na omijanie blokad dostępu do treści ograniczonych geograficznie. Użytkowanie VPN jest popularne zarówno wśród osób prywatnych, jak i w środowiskach biznesowych, gdzie służy do zabezpieczania danych firmowych oraz umożliwia zdalny dostęp do zasobów sieciowych firmy.

W routerze FRITZ!Box 4060 znajdziesz dwa systemy bezpieczeństwa, a dokładnie VPN WireGuard oraz IPSec. Oba systemy korzystają z otwartego standardu i szyfrowania end-to-end. Konkretny model wybieramy w zależności od naszych osobistych wymagań.

WireGuard nie utrzymuje aktywnego połączenia, co ułatwia zarządzanie i jest bardziej odporny na zmiany adresu IP - jest to korzystne dla użytkowników mobilnych. IPSec jest starszy i obsługiwany na większej liczbie platform - przypadnie do gustu użytkownikom w środowiskach z urządzeniami IoT.

Centralne zarządzanie systemem smart home

FRITZ!Box 4060 to coś więcej niż tylko router i coś więcej niż naprawdę dobrze wyposażony router. Wszystko to dzięki bezpośredniemu wsparciu dla systemów smart home i dedykowanej aplikacji FRITZ!App Smart Home, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami inteligentnego domu zarówno w nim, jak i poza nim.

FRITZ!Box 4060 to swoista centrala zarządzania ekosystemem marki i urządzeniami z serii smart home, na przykład gniazdkami, termostatami czy dedykowanym oświetleniem z serii FRITZ!DECT.

Mesh Wi-Fi jako odpowiedź na rosnące wymagania

FRITZ!Box 4060 jest bezpośrednio kompatybilny z systemem Mesh Wi-Fi, a dokładnie z repeaterem FRITZ!Repeater 3000. W każdej chwili można do routera dokupić kolejne urządzenie, mające na celu pokryć zasięgiem większą przestrzeń roboczą w dużym mieszkaniu, domu czy biurze.

FRITZ!Repeater 3000 oferuje prędkość do 1733 i 866 Mbps w ramach pasma 5 GHz i 400 Mbps w ramach pasma 2.4 GHz, więc po raz kolejny mowa o wszechstronnym urządzeniu z wysokiej półki wydajnościowej. Do zarządzania możemy wykorzystać wygodną aplikację sterującą, za pomocą której będziemy w stanie kontrolować aspekty związane zarówno z siecią, jak i telefonią czy smart home.

FritzBOX

Dobry router to coś więcej niż tylko router

Jak widać FRITZ!Box 4060 czy połączenie z FRITZ!Repeater 3000 w ramach mesh Wi-Fi to nie tylko same urządzenia. To prawdziwie zaawansowany ekosystem sterujący wieloma aspektami naszego cyfrowego świata, zarówno w mieszkaniach i domach, jak i firmach. Jeśli zależy ci nie tylko na wysokiej wydajności w przypadku połączeń przewodowych i bezprzewodowych, którą swoją drogą można osiągnąć w różnego rodzaju routerach, ale i wszechstronności związanej z telefonią, zarządzaniem sprzętem smart home czy stałymi aktualizacjami i poprawkami bezpieczeństwa, koniecznie zainteresuj się właśnie tym routerem. W jego zarządzaniu pomogą ci rozbudowane polskojęzyczne menu oraz liczne dedykowane aplikacje. Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony producenta, by dowiedzieć się o nowościach i innych modelach w portfolio.

Produkty marki FRITZ dostępne są: w strefie marek Allegro, w strefie marek Empik, na Amazon.pl oraz w sklepie partnerskim FRITZ-Shop.eu.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z FRITZ!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobry router z Wi-Fi 6 i DACT do zarządzania Smart Home? Proszę bardzo!

 0