Bezpieczne Wi-Fi – dlaczego warto postawić na dobry router?

Bezpieczne Wi-Fi – dlaczego warto postawić na dobry router?

Bezpieczne Wi-Fi to podstawa - naucz się dbać o własną sieć w domu

Temat znany i nielubiany – bezpieczeństwo Wi-Fi. Choć zdecydowana większość routerów od dawna posiada wystarczające zabezpieczenia, wciąż wiele rynkowych modeli, w szczególności tych najtańszych, nie ma wbudowanych odpowiednich systemów i są podatne na najbardziej znane ataki na świecie. Wielu ludzi bagatelizuje sprawę lub po prostu nie ma wystarczającej wiedzy do tego, by swój router skonfigurować w odpowiedni sposób. Kupno urządzenia to dopiero pierwszy krok na długiej liście wymaganych rzeczy do zrobienia. Kolejnymi są zastosowanie odpowiedniego hasła do samego routera, później hasła do Wi-Fi, a następnie - ewentualnie, pokuszenie się o dodatkowe założenie kolejnych „blokad”. To jak szalenie ważne jest założenie odpowiednio skomplikowanego hasła Wi-Fi z dobrym szyfrowaniem, zademonstruję w późniejszej części poradnika, ale już teraz muszę napisać – jest to absolutną koniecznością.

Dbanie o bezpieczeństwo własnej sieci Wi-Fi jest bardzo ważne. Nie daj włamywaczom szans na przechwycenie kontroli nad Twoim urządzeniem. Poznaj techniki radzenia sobie z takimi sytuacjami.

Przed demonstracją jednak przestrzegę wszystkich zainteresowanych. Włamywanie się do cudzych sieci jest w Polsce nielegalne, a wszystkie widoczne poniżej testy zostały wykonane na sprzęcie producenta urządzeń sieciowych TP-Link, który wcześniej przesłał je do redakcji. W głównego aktora z kategorii „podatny aktor drugoplanowy” wcielił się w tym wypadku mój własny, stary router. Ten z kolei został zakupiony w roku 2015 za bagatela… 150 zł. Ze względów bezpieczeństwa nie wyjawię co to za model, ale był to wtedy jeden z najbardziej popularnych na rynku. Z tego samego względu też, wszystkie podane w poradniku komendy, nazwy sieci, adresy i wynikowe „podsłuchu” zostają usunięte ze wszystkich obrazów, które tu znajdziesz. Wszak artykuł nie ma na celu nauczyć Was w jaki sposób to robić, tylko przestrzec osoby przed właśnie taką praktyką.

TP-Link Archer GX90 - nowy router gamingowy w standardzie Wi-Fi 6

Art. 267 § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Router TP-Link Archer AX10 kupisz na Ceneo.pl

Router Mercusys MR70X kupisz na Ceneo.pl

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bezpieczne Wi-Fi – dlaczego warto postawić na dobry router?

 0