Jakie urządzenia powinny znaleźć się w inteligentnym domu?

Jakie urządzenia powinny znaleźć się w inteligentnym domu?

Inteligentny dom to dziś właściwie standard. Oświetlenie samo się włącza, odkurzacz sam sprząta, czujniki aktywują powiadomienia i w każdej chwili możemy obejrzeć na smartfonie to, na co aktualnie spoglądają zainstalowane na naszym terenie kamery bezpieczeństwa. Jeszcze nie tak dawno temu systemy smart home były bardzo drogie, ale na szczęście aktualnie różnego rodzaju urządzenia możemy grupować w podkategorie i inwestować tylko w to, czego potrzebujemy. Tylko co wybrać, skoro na rynku istnieje tyle rozwiązań? Czym się kierować i ostatecznie – ile to kosztuje?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy – urządzeń smart na rynku jest całe mnóstwo i dzielą się one na swoiste podkategorie. Nie musimy więc inwestować od razu w rozbudowane systemy inteligentnego domu, których koszt może przekroczyć w wielu przypadkach nawet 20 000 zł. Warto natomiast postawić na to, czego aktualnie w domu potrzebujemy, niezależnie od tego, czy jest to zwykłe oświetlenie, monitoring, czy czujniki. Wybór jest ogromny, a zatem w tym artykule skupimy się wyłącznie na pojedynczych urządzeniach tak, by przybliżyć nieco możliwości. Oznacza to, że zestawienie ma za zadanie tylko skierować Was na kategorię urządzeń na bazie konkretnych modeli. Przyda się to podczas planowania systemu oraz podczas zakupu konkretnego sprzętu.

Smart Home - żarówka

Inteligentna żarówka z RGB – podstawa smart home w każdym domu

Żarówka smart to podstawa każdego smart home. Od tego zaczyna wielu ludzi i dopiero z tego poziomu decydują się na więcej. Smart żarówka z RGB przydaje się przede wszystkim przy wykonywaniu scenariuszy cyklu dziennego, tak potrzebnego naszemu organizmowi. Właśnie dzięki RGB żarówka może świecić światłem zimnym (białym/niebieskim) w dzień, a ciepłym (żółtym) wieczorem.

Integracja z systemem odbywać się może zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inteligentnymi urządzeniami domowymi, warto postawić na Wi-Fi, Bluetooth lub ZigBee. Dobrej jakości żarówki LED RGB mają wiele funkcji, w tym ściemnianie, automatyczne wł/wył, zmiana barwy oświetlenia w zależności od pory dnia i integrację z asystentami głosowymi Alexa, czy Google. Żarówek na rynku jest całe mnóstwo, a jednym z lepszych wyborów, jeśli brać też pod uwagę stosunek ceny do możliwości, jest TP-Link Tapo L530E.

Smart Plug – inteligentne gniazdko do domu

Kolejną przydatną rzeczą w domu jest inteligentne gniazdko. Choć znajdziemy też systemy montażowe, większość z zainteresowanych już ma w ścianach odpowiednie gniazdka, dlatego skupimy się tutaj na dołączanych do nich urządzeniach. Inteligentne gniazdka mają z reguły za zadanie kontrolować przepływ prądu i mierzyć zużycie energii podłączonych do nich urządzeń domowych. Przydaje się w szczególności w momencie, w którym zapomnimy wyłączyć sprzęt, a zrobić to możemy przy pomocy zwykłego smartfona.

Wspomniałem wcześniej o pomiarze poboru mocy. Według nas jest to również przydatna funkcja, bo w ten sposób możemy sprawdzić ile prądu „wcinają” nasze sprzęty w domu. Gniazdka z reguły komunikują się za pomocą protokołów bezprzewodowych, dlatego dobrze, jeśli wspierają systemy Wi-Fi, Bluetooth lub ZigBee. Funkcjonalną wtyczką smart jest TP-Link Tapo P110.

Smart Home - smart plug

Smart Home musi mieć autonomiczny odkurzacz

W inteligentnym domu nie może zabraknąć autonomicznego robota-odkurzacza. Wielu ludzi właśnie od tego zaczyna swoją przygodę z taką kategorią urządzeń, bo choć mogą należeć do całego ekosystemu, nie ma problemu z zakupieniem tylko odkurzacza, bez potrzeby inwestowania w kolejny sprzęt. Odkurzaczy na rynku jest całe mnóstwo, dlatego nie sposób tu wybrać tylko jednego polecanego. Wszystkie dzielimy na kategorie cenowe i ze względu na funkcjonalność. Dobrym robotem może być jednak Ecovacs Deebot N8 Pro, który znakomicie radzi sobie z mapowaniem przestrzeni dzięki laserowemu sensorowi True Mapping, jeszcze lepiej omija wszelkiego rodzaju przeszkody, dzięki laserowemu czujnikowi True Detect, a na dodatek jeszcze mopuje. Aplikacja Ecovacs jest odpowiednio rozbudowana i działa w tandemie z Google Home.

Smart Home - odkurzacz

Odetchnij w inteligentnym domu, dzięki odświeżaczowi powietrza

Tak, jak w przypadku robotów sprzątających, odświeżacze powietrza doskonale komplementują nasz inteligentny dom. Warto po niego sięgnąć, jeśli akurat mieszkacie w miejscu, w którym nie panują zbyt przyjazne człowiekowi warunki. Oczywiście, odświeżaczy na rynku jest mnóstwo, ale warto sięgnąć po taki, który poradzi sobie z oczyszczeniem wszelkiego rodzaju zawiesin i niebezpiecznych dla zdrowia pyłków. Ważną kwestią przy wyborze jest ekosystem, aplikacja oraz możliwości. Dobrze, gdy w aplikacji możemy akurat sprawdzić ilość pyłków PM2.5 oraz połączyć ją na przykład z systemem Google Home.

Dobry odświeżacz powietrza powinien mieć zestaw filtrów, które pozbędą się z powietrza niewidzialnych gołym okiem cząsteczek (skuteczność nawet 99,97%), czy formaldehydu. Powinien też działać w miarę cicho, choć oczywiście wymagać tego na najwyższym poziomie czyszczenia nie można. Ważną kwestią jest też zdolność oczyszczania wyrażona w metrach sześciennych, czyli współczynnik CADR. Dobrym odświeżaczem powietrza może być Klarta Forste 4.

Smart Home - odświeżacz powietrza

Monitoring, czyli bezpieczeństwo w zasięgu dwóch kliknięć

To, jak daleką drogę przeszła technologia inteligentnego domu ewidentnie widać na przykładzie monitoringu. Jeszcze nie tak dawno temu rozwiązanie to było stosowane jedynie w profesjonalnych systemach, za które zmuszeni byliśmy płacić naprawdę duże pieniądze. Dziś dosłownie każdy może go zintegrować z już istniejącą infrastrukturą smart home i cieszyć się bezpieczeństwiem za relatywnie niskie kwoty. Szczególnie istotne jest tutaj wsparcie dla sieci bezprzewodowej, za pomocą której sterować urządzeniem można już z poziomu smartfona oraz jakość obrazu, która w domowych warunkach wypada całkiem nieźle.

Jeśli o monitoring chodzi, to mamy do wyboru zarówno kamery do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Możemy tutaj wykorzystać funkcje nagrywania i zapisywać całość na domowym serwerze z NAS lub skorzystać z najłatwiejszej w użytku formy – zapisywania na kartę SD. Co powinna mieć kamera do domowego monitoringu wewnętrznego? Przede wszystkim pełną funkcjonalność, czyli dobrą jakość wideo zarówno w dzień, jak i w nocy (dzięki funkcji podczerwieni), integrację z systemem smart home oraz czujnik ruchu. Dobrą kamerą do monitoringu wewnętrznego jest na przykład TP-Link Tapo C210.

Smart Home - kamera monitoringu

Czujniki i detektory, czyli rozbudowa smart home

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w różnego rodzaju czujniki oraz detektory. Tych jest oczywiście całe mnóstwo, ale my skupimy się tutaj na bezpieczeństwie oraz wygodzie. Czujnik CO (tlenku węgla), gazu i wilgoci pomogą w trakcie niebezpiecznych sytuacji. Czujnik czadu wraz ze sterownikiem otworzy okna oraz zawiadomi osoby najbliższego kontaktu, co może oczywiście uratować życie. To samo tyczy się czujnika dwutlenku węgla, bo w razie pożaru, może natychmiast zawiadomić odpowiednie służby. Czujnik wilgoci natomiast automatycznie zakręci zawór główny wody podczas zalania. Czujniki można również wykorzystywać do poprawienia wygody. Automatyczne otwieranie okien, automatyczne włączanie oświetlenia i zestawu grającego. Wszystko to, by polepszyć komfort. Dobrymi czujnikami są produkty Netatmo oraz Woox.

Smart Home - sensory

Klimatyzacja i ogrzewanie

Kolejną częścią inteligentnego domu są czujniki temperatury i termostat. Dzięki tym dwóm rzeczom będziesz mógł kontrolować temperaturę w pojedynczym pomieszczeniu lub całym domu za pomocą kilku kliknięć w smartfonie lub stacji bazowej. Oczywiście można też ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie przepływu za pomocą wcześniej ustalonego harmonogramu. Głowice na kaloryfery to jedna z droższych części smart home, dlatego warto zastanowić się na nimi na późniejszym etapie wdrażania.

Smart Home - czujniki

Przyszłość smart home – co czeka nas w następnych latach?

Ogólna dostępność i konkurencja na rynku wraz z rozwojem technologii przyczyniły się do tego, że systemy smart home, niezależnie od tego, jak bardzo rozbudowane, są dziś w zasięgu ręki właściwie wszystkich ludzi. Elementy oświetlenia są tanie, funkcjonalne i wytrzymałe, odkurzaczy na rynku jest tyle, że jest w czym przebierać, a wszystko możemy dowolnie ze sobą łączyć i zarządzać nawet z poziomu smartfona. W 2022 spodziewamy się kolejnych produktów renomowanych firm, które nadal zaciekle walczyć będą o klienta oraz nowych systemów zarządzających, poprawek bezpieczeństwa i kolejnych spadków cen.

Smart home jest dziś bardzo rozbudowaną kategorią urządzeń, dlatego nie potrafimy wskazać, czy pojawi się na rynku jakaś innowacja, która wywróci wszystko do góry nogami. Jeśli jednak tak się stanie, na pewno Was o tym poinformujemy. Tymczasem tak, jak Wy, bacznie będziemy obserwować rynek. A Wy macie już jakieś elementy inteligentnego domu? A może zainwestowaliście w całe systemy? Piszcie w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jakie urządzenia powinny znaleźć się w inteligentnym domu?

 0