Sztuczna inteligencja na wyciągnięcie ręki. Procesory Intel Core Ultra wprowadzają nas w nową erę

Sztuczna inteligencja na wyciągnięcie ręki. Procesory Intel Core Ultra wprowadzają nas w nową erę

Sztuczna inteligencja zrobiła w ostatnim roku furorę, a to za sprawą szału związanego z generatywnymi technologiami pokroju ChatGPT i dziś rozwiązania AI integrowane są już niemal wszędzie. Trudno się dziwić temu szaleństwu, bo sztuczna inteligencja naprawdę oferuje ogrom możliwości, usprawniając i ułatwiając życie w tylu aspektach, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, a proces ten będzie się tylko pogłębiał. Intel również mocno postawił na AI, czego najlepszym dowodem są jego najnowsze procesory Core Ultra, które oprócz typowego CPU i iGPU (zintegrowana karta graficzna) oferują także NPU do obsługi technologii związanych z AI.

Intel stawia na sztuczną inteligencję

W połowie grudnia Intel zaprezentował nową generację swoich mobilnych procesorów, które dostępne są już w pierwszych laptopach. Mowa tu oczywiście o układach Intel Core Ultra, których CPU bazują na nowej, niezwykle efektywnej architekturze Meteor Lake. Jednak te procesory mają do zaoferowania znacznie więcej, a jedną z ich głównych zalet wydaje się integracja tzw. procesora neuronowego (Neural Procesing Unit, w skrócie NPU) z dwoma silnikami obliczeniowymi trzeciej generacji, który otwiera nowe możliwości dla układów giganta z Santa Clara, a to za sprawą wykorzystania sztucznej inteligencji. 

Intel również mocno postawił na AI, czego najlepszym dowodem są jego najnowsze procesory Core Ultra, które oprócz typowego CPU i iGPU (zintegrowana karta graficzna) oferują także NPU do obsługi technologii związanych z AI.

Jeśli czytacie nasz portal regularnie, to zapewne kojarzycie już, czym jest NPU, bo tego rodzaju akceleratory optymalizowane do obliczeń procesów związanych z uczeniem maszynowym i AI wykorzystywane są od lat choćby przez Qualcomm w jego Snapdragonach, a ostatnio także Apple. Z racji swojej specjalizacji, układy te są znacznie wydajniejsze od typowych CPU i GPU w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją, a do tego lepiej radzą sobie z takimi zadaniami i zapewniają większą prywatność naszych danych. 

Intel Core Ultra

NPU na pokładzie Intel Core Ultra

Obecnie sztuczna inteligencja na naszych PC przeważnie działa w ten sposób, że dane są wysyłane do chmury, gdzie są przetwarzane przez specjalistyczne procesory, a następnie rezultaty takiej pracy są ponownie przesyłane na nasz komputer. Takie przesyłanie danych w obie strony nie tylko przekłada się na większe opóźnienia i mniejszą responsywność, ale też naraża prywatność. Nie chcemy bowiem, by np. nasze dane finansowe zostały ujawnione publicznie. Ba, pojawia się kolejne ryzyko, bo nie każdy chce, by np. jego zdjęcia, które poprawił za pomocą AI, stanowiły bazę szkoleniową dla sztucznej inteligencji działającej w chmurze (jest to obecnie dość szeroko dyskutowany problem praw autorskich w kontekście szkolenia AI).  

Intel Core Ultra

Co bardzo istotne w tym przypadku, NPU to osobny układ umieszczony na nowych kafelkowych procesorach Intela, który dopełnia CPU i iGPU. Oznacza to, że może działać offline, bez konieczności łączenia się z Internetem, czyli nasze dane nie muszą opuszczać naszego komputera.  

Korzyści płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji

W czym konkretnie może pomóc sztuczna inteligencja? AI wykorzystywane jest choćby do poprawy jakości audio, np. odszumiania dźwięków z naszego otoczenia i wideo, np. rozmywania tła podczas wideorozmów czy usuwania obiektów ze zdjęć i nagrań. Wkrótce doczekamy się też asystentów AI, którzy będą organizować nasz plan dnia na bazie naszych celów czy zarządzać naszą pocztą. To oczywiście tylko przykładowe zastosowania i wiele zależy tu od producentów aplikacji i tego, jak wykorzystają te nowe możliwości, ale wszystko wskazuje, że dopiero ten rok pokaże nam możliwości AI na PC. Już teraz ponad 100 producentów oprogramowania do tworzenia grafik, wideo itp. dostosowuje swoje programy do rozwiązań Intela, wprowadzając ponad 300 funkcji akcelerowanych AI, aby ich rozwiązania działały jeszcze szybciej i sprawniej.

Intel Core Ultra

Co więcej, integracja CPU, GPU i NPU w ramach jednego układu pozwala jeszcze lepiej zarządzać zasobami i AI uczy się naszych nawyków, usprawniając działanie PC pod te konkretne potrzeby, byśmy byli jeszcze bardziej efektywni. W połączeniu z efektywną architekturą Meteor Lake przekłada się to również na wydłużenie czasu pracy na baterii urządzenia, co widać po pierwszych laptopach wyposażonych w układy Intel Core Ultra, które osiągają świetne przebiegi

Intel Core Ultra

Nie tylko AI

Oczywiście Intel Core Ultra to nie tylko sztuczna inteligencja i NPU. Procesory Meteor Lake to pierwsze układy od Niebieskich o budowie modułowej. Rdzenie produkowane są w litografii Intel 4 (7nm ), zastępującej Intel 7 (10 nm), na której bazowały serie Alder Lake oraz Raptor Lake. Oprócz procesu technologicznego, zmieniona jest także ich architektura, jako że mamy Redwood Cove dla dużych i Crestmont dla małych. Dla przykładu, Intel Core Ultra 7 155H może się pochwalić obecnością sześciu dużych, pracujących z prędkością 1,4 GHz bazowo i do 4,8 GHz w trybie Max Turbo oraz ośmiu małych rdzeni o taktowaniu 900 MHz bazowo i do 3,5 GHz trybie Max Turbo, a na pokładzie znajdziemy także 24 MB pamięci podręcznej Smart Cache. Przekłada się to na duży skok wydajnościowy względem poprzednich energooszczędnych procesorów Intela, co zresztą widać w naszych testach tego procesora. 

Intel Core Ultra

Idąc dalej, Niebiescy usprawnili również zintegrowane GPU, które dostało 128 bloków EU na architekturze Xe-LPG. Tutaj Intel odnotował największy skok wydajnościowy od lat, oferując zintegrowaną grafikę na poziomie budżetowych samodzielnych GPU, która pozwala realnie grać w nowoczesne gry. Zresztą wystarczy spojrzeć na wyniki tych testów. Co więcej, producent nieustannie poprawia swoje sterowniki graficzne, a ich najnowsza wersja przynosi dużą poprawę w wielu popularnych grach. 

A skoro jesteśmy przy iGPU, akurat ta część CPU nie jest wytwarzana w litografii Intel 4, tylko w 5 nm od TSMC w wersji N5. Natomiast układy SoC oraz I/O, które odpowiadają np. za obsługę pamięci RAM oraz linii PCIe, produkowane są w procesie technologicznym 7 nm, znowu od TSMC, w wariancie N6. Innymi słowy, mamy cztery rodzaje jąder krzemowych, które w całość łączy technika nazwana Foveros. Dodatkowo w skład SoC wchodzą dwa ostatnie małe rdzenie LPE (Low Power Efficient), które pracują z jeszcze niższym zegarem (700 MHz bazowo i 2,5 GHz w trybie Max Turbo) i z racji swojego umiejscowienia, nie mają dostępu do cache L3. Przyświecająca temu idea jest taka, aby przy małym obciążeniu, z którym te dwa najsłabsze rdzenie są sobie w stanie poradzić, po prostu wyłączyć układ z głównymi rdzeniami, oszczędzając w ten sposób energię i pozwalając wydłużyć czas pracy na baterii podczas wykonywania najprostszych zadań. Całości dopełnia zaś omówiony już wcześniej układ AI, czyli Intel NPU. Warto także nadmienić, że SoC i I/O zapewniają wsparcie: DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1 dla iGPU, Thunderbolt 4 oraz Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7.

Acer Swift Go 14

Acer Swift Go 14, czyli Intel Core Ultra w praktyce

Na szczęście Intel zadbał również o partnerów, którzy dostarczyli nowe laptopy napędzane procesorami Meteor Lake, a jednym z nich jest Acer i jego Swift Go 14. Ten model, kwalifikujący się do programu Intel Evo, dostępny jest w konfiguracji ze wspomnianym już układem Core Ultra 7 155H, który zdaniem producenta nie tylko zapewnia wyższą wydajność w porównaniu z poprzednikiem, ale i efektywność energetyczną, co przekłada się nawet na 12,5 godziny pracy na jednym ładowaniu. 

Acer Swift Go 14

Co zdecydowanie warto tu podkreślić, w niezwykle kompaktowym i mobilnym (1,32 kg) formacie otrzymujemy tu kawał wydajnego komputera z niezwykle kompetentnym CPU i iGPU, wspierane przez NPU do akceleracji sztucznej inteligencji. 

Acer Swift Go 14

To jednak nie koniec jego zalet, bo notebook pochwalić trzeba również za świetny 14-calowy wyświetlacz OLED o wysokiej rozdzielczości 2880 × 1800 pikseli (proporcje 16:10) i częstotliwości odświeżania 90 Hz, co przekłada się na płynniejszy obraz. Panel oferuje obsługę DisplayHDR True Black 500, pełne pokrycie wymagającego gamutu kolorów DCI-P3, a jego czas reakcji to zaledwie 0,2, co w połączeniu z nową grafiką Intel Xe Graphics świetnie sprawdzi się w e-sportowych tytułach. 

Acer Swift Go 14

Oczywiście Acer Swift Go 14 wykorzystuje AI w praktyce, choćby w ramach funkcji Copilot w systemie Windows 11 (wkrótce powinna być dostępna w Europie). Acer PurifiedView wykorzystuje zaś technologię Intel® AI Boost do obsługi funkcji automatycznego kadrowania, zaawansowanego rozmycia tła i korekcji spojrzenia w rozmowach wideo wspomaganych przez sztuczną inteligencję, podczas gdy rozwiązanie Acer TNR zapewnia ostrzejszy obraz przy słabym oświetleniu. Z kolei Acer PurifiedVoice 2.0 wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i trzeci mikrofon do rozpoznawania i tłumienia niepożądanych szumów w tle, oferując lepszej jakości dźwięk podczas rozmów online. A wszystko to zamknięte w smukłej (14,9 mm) obudowie wykonanej z aluminium, obok której trudno przejść obojętnie.

Acer Swift Go 14

Promocja

Przy okazji Intel wystartował z ciekawą promocją, która może zachęcić do zakupu nowego laptopa wyposażonego w procesor Intel Core Ultra. Jeśli więc zdecydujecie się na taki krok i dokonacie zakupu w jednym ze sklepów, które biorą udział w akcji (Media Expert, x-kom, Komputronik), to otrzymacie dodatkowo głośnik JBL Flip 6 o wartości 479 zł. Oferta obowiązuje do 31 stycznia.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z marką Intel

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sztuczna inteligencja na wyciągnięcie ręki. Procesory Intel Core Ultra wprowadzają nas w nową erę

 0