Konserwacja chłodzenia laptopa - dlaczego to ważne
Warunki termiczne podzespołów elektronicznych to niewątpliwie temat bardzo ważny dla wszystkich użytkowników komputerów, czy to tych stacjonarnych, czy też przenośnych. Wszak nie lubimy, gdy z powodu przegrzewania się karty graficznej i/lub procesora spada nam liczba FPS w grach, tudzież czas wykonywania operacji w programach użytkowych ulega wydłużeniu, co fachowo określa się jako tzw. throttling. Posiadacze laptopów są szczególnie narażeni na to zjawisko, jako że wiele maszyn już prosto po wyjęciu z pudełka pracuje na granicy zbijania zegarów. W dużej mierze związane jest to z postępującym trendem miniaturyzacji, przez co obudowy stają się coraz smuklejsze, na czym rykoszetem obrywają układy chłodzenia, które jakoś muszą zmieścić się we wnętrzu. Ponadto wraz z upływem czasu temperatury lubią dodatkowo wzrastać, co może poskutkować przekroczeniem cienkiej granicy throttlingu i zaowocować opisanymi wyżej dolegliwościami. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja posiadanego sprzętu.
Temperatury CPU/GPU to rzecz ważna dla każdego posiadacza laptopa. I jak dobrze wiadomo, kurz jest wrogiem niskich temperatur - wystarczy popatrzeć na zdjęcia.
Wielki test procesorów mobilnych, cz. 1 - modele o TDP 45-54 W
Kurz, czyli najpoważniejszy wróg układu chłodzenia
Podstawową sprawą, na którą powinni zwracać uwagę użytkownicy komputerów przenośnych, jest kurz gromadzący się w chłodzeniu. W miarę, jak go przybywa, zmniejsza się przepływ powietrza, co utrudniania wyrzucanie nagrzanego powietrza na zewnątrz obudowy, zauważalnie podnosząc temperatury podzespołów. Proces ten rzecz jasna jest stopniowy, przez co początkowo z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zauważymy zmiany w zachowaniu sprzętu, ale na pewnym etapie stanie się oczywiste, że czas najwyższy na porządki. Aby przeprowadzić je w sposób kompletny, niezbędne będzie otwarcie obudowy - tak, aby mieć bezproblemowy dostęp do chłodzenia i móc jak najlepiej je wyczyścić. Jednocześnie to dobra okazja, aby dodatkowo wymienić pastę termoprzewodzącą, gdyż te stosowane fabrycznie przez producentów laptopów najczęściej nie są najwyższej jakości, przez co po tej operacji zyskamy dodatkowe kilka stopni Celsjusza mniej. Kto wie, być może dzięki temu unikniemy throttlingu chociażby latem, kiedy wyższe temperatury otoczenia przekładają się na wzrost temperatur podzespołów, co - podobnie jak obecność kurzu - może przechylić szalę na stronę zbijania zegarów i spadku wydajności
Wielki test procesorów mobilnych, cz. 2 - modele o TDP 25-35 W
Na co warto zwracać uwagę przy wyborze laptopa
Żeby nie był gołosłownym, między akapitami zamieściłem zdjęcia pochodzące z serwisu marki Hyperbook, ilustrujące jak potrafi wyglądać wnętrze laptopa, który przez dłuższy czas nie był czyszczony. Jak widać, ilość nagromadzonego kurzu potrafi być naprawdę spora i nietrudno zgadnąć, że taki "bonus" w układzie chłodzenia zaowocuje wyraźnym wzrostem temperatur. Czyszczenie sprzętu jest więc rzeczą, o której po prostu należy pamiętać, a ponadto uważam, że warto się nad nią zastanowić jeszcze przed zakupem. Wszak trudność demontażu pokrywy obudowy bywa zróżnicowana i dla niektórych komputerów przenośnych jest to rzecz łatwa, zaś w przypadku innych trzeba się solidnie namęczyć z plastikowymi zatrzaskami, dodatkowo mając nadzieję, że wszystkie przetrwają tę operację. A że optymalnie jest powtarzać czyszczenie co kilka miesięcy, możemy albo zaoszczędzić sobie nerwów i czasu, albo wręcz przeciwnie. Dobrym źródłem wiedzy w tej kwestii są recenzje (o ile dany materiał ją porusza) oraz YouTube, gdzie znajdziemy mnóstwo filmów z rozbierania laptopów. Istotną sprawą są również warunki gwarancji, gdzie niektórzy producenci nie mają nic przeciwko otwieraniu obudowy, naturalnie zakładając, że posiadacz nie spowoduje uszkodzeń mechanicznych, za to inni grożą jej utratą, dodatkowo plombując sprzęt, aby ułatwić weryfikację, czy nabywca coś przy nim majstrował. Jeżeli zatem mamy do wyboru kilka podobnych komputerów, warto kupić ten zapewniający większą swobodę. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Twój laptop zwolnił? Sprawdź, czy nie trzeba wyczyścić mu chłodzenia