Wielki test procesorów mobilnych, cz. 2 - modele o TDP 25-35 W

Wielki test procesorów mobilnych, cz. 2 - modele o TDP 25-35 W

Wielki test procesorów mobilnych, cz. 2

Niewątpliwie oczy komputerowych entuzjastów są w chwili obecnej zwrócone na nadchodzące procesory Intela o nazwie kodowej Alder Lake. Niemniej do ich premiery zostało jeszcze trochę czasu i byście się zbytnio nie nudzili, przygotowałem dla Was drugą odsłonę przeglądu CPU mobilnych od AMD i Intela, tym razem testując jednostki o TDP z zakresu 25-35 W. Są to więc procesory bardziej energooszczędne od poprzednio porównywanych modeli, które typowo występują bez dedykowanej karty graficznej, ale to bynajmniej nie oznacza, że kupując laptopa tej klasy możemy liczyć wyłącznie na komputer przenośny do pracy biurowej. Producenci CPU nieustannie starają się ulepszać zintegrowane w nich GPU, co w ostatnich latach szczególnie dobitnie można było zaobserwować w obozie niebieskim. Zobaczmy zatem, co potrafią najnowsze generacje procesorów mobilnych i jakie modele warto mieć na oku w zależności od swoich oczekiwań.

Bohaterami drugiej odsłony przeglądu CPU mobilnych są bardziej energooszczędne modele o TDP 25-35 W. Zobaczmy, w co warto zainwestować.

Wielki test procesorów mobilnych, cz. 1 - modele o TDP 45-54 W

 Wielki test procesorów mobilnych, cz. 1 - modele o TDP 45-54 W

Kilka słów na temat testowanych rodzin procesorów mobilnych

Jeżeli chodzi o laptopową linię Ryzen 5000, jest nietypowa z uwagi na fakt, że w jej skład wchodzą dwie rodziny CPU - bazująca na starszych rdzeniach Zen 2 Lucienne i oparta o najnowszą architekturę Zen 3 Cezanne. To dość nietypowe podejście, bo jednostki wchodzące w skład pierwszej z nich to w gruncie rzeczy klony Ryzenów 4000, z poprawkami w temacie zarządzania energią, ergo jako tę "właściwą" część serii Ryzen 5000 należy uznać dopiero Cezanne. Aczkolwiek nie skazywałbym z góry Lucienne na pożarcie - rdzenie Zen 2 przecież słabe wcale nie są, a w kwestii zintegrowanych GPU różnic nie ma prawie żadnych. Przechodząc do Tiger Lake, procesory o mniejszym współczynniku TDP mają obciętą liczbę rdzeni względem wariantów ukierunkowanych na jak najwyższą wydajność CPU, tj. maksymalnie znajdziemy ich tylko cztery (nawet w ramach Core i7!). Zaoszczędzone miejsce firma Intel postanowiła przeznaczyć na mocniejsze iGPU, a konkretniej UHD Graphics z 48 EU (tylko Core i3) i Xe Graphics z 80/96 EU (Core i5/i7). Przy czym z architektury Xe korzystają wszystkie zintegrowane karty graficzne, a nie tylko te, w których nazwie występuje ten człon, tzn. niebiescy z sobie tylko znanych powodów postanowili wprowadzić trochę chaosu w nomenklaturze. Tyle tytułem wprowadzenia, a na kolejnej stronie odnajdziecie szczegółowe dane techniczne porównywanych jednostek.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test procesorów mobilnych, cz. 2 - modele o TDP 25-35 W

 0