Back to School - jaki laptop z GeForce RTX na powrót do szkoły lub uczelnię?

Back to School - jaki laptop z GeForce RTX na powrót do szkoły lub uczelnię?

Wartość dodana, czyli co oferują karty graficzne GeForce RTX

Karty graficzne GeForce RTX poza wysoką wydajnością oferują wiele dodatkowych technik, które zwiększają ich możliwości i funkcjonalność. Mowa tu choćby o DLSS (Deep Learning Super Sampling), które wykorzystuje specjalne rdzenie Tensor na GPU i za pomocą algorytmów jest w stanie przetworzyć obraz w taki sposób, by uzyskać bardzo zbliżoną do natywnej jakość grafiki (a czasem nawet i lepszą!), a przy tym oferuje niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Tym samym w wielu grach, które obsługują tę technologię (już ponad 200 tytułów), możemy cieszyć się znaczną poprawą płynności przy niemal niezauważalnej degradacji grafiki - jest to szczególnie przydatne w bardzo wymagających produkcjach, obsługujących ray tracing.

A skoro już przy ray tracingu jesteśmy, to jest to kolejny element, w którym karty GeForce RTX nie mają sobie równych. Tutaj również zastosowano dedykowane rdzenie (RT) akcelerujące śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, zapewniając niezwykle realistycznie zrealizowane oświetlenie, cieniowanie czy odbicia. Jeśli mieliście okazję zobaczyć Control czy Cyberpunk 2077 z włączonym ray tracingiem, to zdajecie sobie sprawę, jak bardzo technika ta poprawia doznania wizualne, pozwalając nam głębiej zanurzyć się w rozgrywce. 

Warto też wspomnieć o technologii Reflex - jest to pakiet technik, który obejmuje GPU, wyświetlacze G-Sync oraz oprogramowanie. Te mierzą i optymalizują opóźnienia systemu w wiodących grach e-sportowych, takich jak Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite czy Valorant, zapewniając niższy input lag. Dzięki tej zintegrowanej funkcji jesteśmy w stanie zredukować opóźnienia nawet o 50 procent, poprawiając responsywność w czasie rozgrywki, co przekłada się na więcej fragów. 

Nie da się też ukryć, że GeForce RTX to nie tylko karty graficzne, ale cały ekosystem. NVIDIA Experience pozwala na szybkie pobieranie i instalowanie sterowników, tworzenie nagrań z ulubionych gier, używanie technologii Ansel i filtrów Freestyle. Nie brakuje też DSR (ang. Dynamic Super Resolution) i Image Sharpening (filtra wyostrzającego), a dla fanów streamowania NVIDIA RTX oferuje zaawansowany wbudowany koder NVENC, który ma za zadanie odciążyć procesor kosztem minimalnego obniżenia wydajności w grach podczas transmitowania rozgrywki na żywo (technologia współpracuje bezpośrednio z OBS). 

Do tego dochodzi także aplikacja NVIDIA Broadcast, gdzie osoby, które nie mają sprzętu streamera za tysiące złotych, czyli profesjonalnych kamer i stanowiska z mikrofonem, mogą wykorzystać moc drzemiącą w rdzeniach Tensor, wbudowanych w kartę graficzną GeForce RTX i za pomocą zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji odcinać tło czy nawet niechciane dźwięki otoczenia (domowników czy sąsiadów), by nie przeszkadzały kolegom z drużyny – na przykład na Discordzie.

To oczywiście nie wszystkie benefity, na jakie mogą liczyć gracze, którzy zdecydują się na zakup kart graficznych NVIDII (laptopów lub gotowych desktopowych zestawów wyposażonych w takowe) i warto jeszcze wspomnieć choćby o G-Sync, które odpowiada za synchronizację renderowania klatek przez GPU z odświeżaniem monitora, dzięki czemu eliminujemy efekt rozrywania obrazu (screen tearing), przycięcia (stuttering) czy opóźnienia. W przypadku laptopów w wersji Max-Q możemy dodatkowo liczyć na tryb WhisperMode, który zaprojektowano z myślą o minimalizacji hałasu generowanego przez wentylator laptopa przy utrzymaniu jakości rozgrywki na zadowalającym poziomie. Bardzo mocną stroną GPU od NVIDII są też sterowniki Game Ready, które otrzymujemy wraz z premierami istotnych tytułów, zoptymalizowane pod kątem tych produkcji. Jak więc widać korzyści dla użytkowników kart GeForce RTX nie ograniczają się jedynie do czystej wydajności, bo NVIDIA zadbała też o liczne dodatkowe technologie i narzędzia, które realnie wpływają na wartość produktów firmy.

Nie można także pominąć jeszcze jednej kwestii, a mianowicie platformy NVIDIA Studio. Zajmując się tworzeniem treści, nawet amatorsko, warto postawić na taki sprzęt, który najzwyczajniej w świecie nie tylko pozwala, ale też umila wykonywanie obowiązków. Maszyny w ramach NVIDIA Studio zostały stworzone właśnie do tego celu – dla profesjonalistów ceniących swój czas i wygodę. Rozwiązania Studio to przyspieszenie aplikacji kreatywnych, co jest możliwe do uzyskania właśnie z laptopami z kartą graficzną GeForce RTX na pokładzie. Mowa tu oczywiście o wszelkiej maści edytorach wideo i renderingu 3D, wizualizacjach architektonicznych czy fotografii. Jest więc wsparcie dla pakietu Adobe – Premiere Pro, After Effects, Photoshop i Lightroom oraz Designer, Painter i Sampler. NVIDIA Studio nie skupia się jednak tylko na ekosystemie Adobe, bo wsparcie gwarantują też aplikacje takie jak 3DS Max, Maya, Blender, Cinema 4D, DaVinci Resolve czy OctaneRenderer (i wiele więcej). Chyba nikogo nie trzeba dłużej przekonywać, prawda?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Back to School - jaki laptop z GeForce RTX na powrót do szkoły lub uczelnię?

 0