Do komputera stacjonarnego na komunię potrzebne są dobre peryferia. Oto one

Do komputera stacjonarnego na komunię potrzebne są dobre peryferia. Oto one

Kupno nowego zestawu komputerowego wiąże się naturalnie z dodatkowym wydatkiem na peryferia. Komputer to bowiem jedynie działająca skrzynka z podzespołami, a nie kompletny zestaw do nauki lub/i gier wideo. Z tego też powodu kupując nowego peceta na komunię dziecka warto sprawdzić, jakie peryferia będą dla niego najlepsze. Jaki fotel, jaka myszka, jaki monitor. Tu wszystko ma znaczenie, choć oczywiście sprzęt taki jest relatywnie niedrogi, a całe wyposażenie będzie stanowić zaledwie kilkanaście procent początkowej inwestycji w zestaw komputerowy. Gotowe zestawy komputerowe już omówiliśmy. Zresztą omówiliśmy też polecane zestawy komputerowe do gier oraz polecane laptopy, dlatego dziś zajmiemy się peryferiami. Na co warto zwracać uwagę?

 


 

Stanowisko komputerowe dla gracza

Peryferia komputerowe – temat rzeka

Dodatkowe wyposażenie stanowiska komputerowego jest wymagane przy chęci kupna komputera stacjonarnego i w większości opcjonalne, jeśli mamy na myśli urządzenia mobilne – laptopy. W skład tego wyposażenia wchodzą myszka, podkładka, klawiatura, monitor, słuchawki (najlepiej z mikrofonem), dedykowany mikrofon (dla nieco bardziej wymagających), fotel i opcjonalnie kamera internetowa. I choć zdalne nauczanie jest już przeszłością, warto przygotować się na taką ewentualność w przyszłości. A gwarantujemy wam, że jeśli ponownie zauważymy „boom” na zdalne nauczanie, ceny nawet podstawowych kamerek internetowych znów wzrosną do niebotycznych wartości. Szkoda przepłacać – po prostu. Tak czy owak całość podzielić można na dwie kategorie - „potrzebuję” i „chcę”.

„Potrzebuję” i „chcę”

W tej kategorii sprzęt jest po prostu wymagany do działania całego stanowiska komputerowego. Bez myszy czy klawiatury możemy sobie co najwyżej na nasze stanowisko popatrzeć i choć równie dobrze siedzieć można na wyciosanym z drewna taborecie, warto również zadbać o komfort i zdrowie naszej pociechy inwestując w odpowiedni fotel – niekoniecznie gamingowy.

W skład kategorii „potrzebuję” wchodzą myszka, klawiatura, słuchawki (najlepiej z mikrofonem), fotel oraz monitor. Pełne wyposażenie to już kategoria „chcę”, czyli po prostu opcjonalna, bez której nadal będziemy w stanie użytkować nasz zestaw komputerowy. Tutaj dorzucamy wspomnianą wcześniej kamerę czy podkładkę.

Dobra mysz komputerowa – ile kosztuje?

Genesis Krypton 555

Od razu zaznaczymy, że dobra mysz komputerowa wcale nie musi kosztować kilkuset złotych. Takowe owszem, znaleźć na rynku również można, ale nie jest to element wymagany. Świetnym na to przykładem jest testowana przez nas myszka Genesis Krypton 555, zarówno w czarnej, jak i białej wersji kolorystycznej. Kosztujący mniej niż 100 zł gryzoń potrafi naprawdę wiele i w naszej recenzji chwaliliśmy go za jakość wykonania, niską wagę, bardzo dobre przełączniki marki Kailh w wersji GM 4.0 o wysokiej trwałości, szeroką możliwość personalizacji w dedykowanym oprogramowaniu, wzorowe osiągi oraz wyposażenie. Swoją drogą, model ten zwyciężył w naszym plebiscycie For Gamers 2023 – zdobył najwięcej głosów czytelników.

Oczywiście warto tutaj nadmienić, że sensor optyczny w myszy sprawdzi się lepiej na podkładce niż po prostu podczas pracy na zwykłym blacie biurka, dlatego fajnie jest gryzonia połączyć z takim wynalazkiem. Dobrą podkładką może być na przykład materiałowa Genesis Carbon 500 Maxi, która jest dostępna w różnych wzorach. Koszt? Zaledwie 60 zł.

Dobra klawiatura – ile kosztuje?

Genesis Thor 303 TKL Black

Rynek klawiatur komputerowych jest dość obszerny, bo można zakupić zarówno sprzęt marki „KiepskaJakość” za 19,99 zł i później całymi dniami męczyć się z tym ustrojstwem, albo wydać niemal 1000 zł na gamingowy wynalazek, którego nasza pociecha i tak zapewne w pełni nie wykorzysta. My natomiast – od zawsze zresztą – w takich sytuacjach polecamy po prostu sprzęt opłacalny, czyli atrakcyjnie wyceniony, funkcjonalny kawałek elektroniki.

Takową klawiaturą może być na przykład Genesis Thor 303 TKL Black, która – dokładnie jak myszka przewodowa tego samego producenta, czyli omawiana wcześniej Genesis Krypton 555 – zdobyła najwięcej głosów w naszym plebiscycie. Mieliśmy okazję już ją dla was przetestować i nasz redakcyjny kolega Kacper był nią tak zachwycony, że wystawił notę 5/5 wraz z odznaczeniami Opłacalność oraz Rekomendacja. Chwalił ją za elegancki i przemyślany design, solidną konstrukcję i wysokiej jakości materiały, ładne podświetlenie RGB, przewód w materiałowym oplocie, bogate wyposażenie, dobrej jakości, pyłoszczelne przełączniki mechaniczne i możliwość pełnej personalizacji w oprogramowaniu sterującym. A wiecie co jest najlepsze? Tę klawiaturę możecie dziś zakupić w ultraatrakcyjnej cenie wynoszącej ok. 189 zł. Co ciekawe, klawiatura występuje w wielu wariantach i choć tutaj omówiliśmy podstawowy model na przełącznikach Red i Brown, do kupienia jest również wersja z przełącznikami cichymi – Silent Switch.

Dobry fotel do komputera – jaki model wybrać?

Genesis Nitro 650

Fotel to nieodłączna część wyposażenia każdego stanowiska komputerowego i warto zadbać, by odznaczał się odpowiednią ergonomią i jakością wykonania. Oczywiście nikt nie twierdzi, że od razu należy sięgać po najbardziej zaawansowane modele biurowe, kosztujące nierzadko kilka tysięcy złotych, ale postarajcie się omijać te najtańsze, wykonane z kawałka plastiku wynalazków.

Dobrym fotelem może być zarówno Genesis Nitro 650, jak i Genesis Nitro 710. Ten drugi powinien przypaść do gustu przede wszystkim dziewczynkom, a wszystko przez kolorystykę. Różowo-biała stylistyka oraz dobrej jakości materiały sprawdzą się właśnie przy takim stanowisku. Co ciekawe, kupić można go w cenie poniżej 800 zł, co czyni go wyjątkowo atrakcyjnym.

Za podobną kwotę nabyć można również nieco bardziej „męski” fotel Genesis Nitro 650 – zarówno w czarnej, jak i biało-czarnej kolorystyce. Oferuje on ergonomiczną konstrukcję z funkcją regulacji wysokości i nachylenia, solidną jakość użytych materiałów, mocną, metalową podstawę z podnośnikiem gazowym o maksymalnym obciążeniu 150 kg i dostosowywanie położenia podłokietników.

Słuchawki z mikrofonem? Proszę bardzo

Genesis Radon 800

Słuchawki to oczywiście opcjonalne wyposażenie stanowiska komputerowego, ale my zakwalifikowaliśmy ten sprzęt do kategorii „potrzebuję”. Dźwięk to jednak bardzo ważny element zarówno w trakcie nauki, jak i rozrywki, dlatego podczas kompletowania nowego centrum dowodzenia warto pokusić się również albo o głośniki, albo właśnie słuchawki. Słuchawki są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, a szczególnie te z wbudowanym mikrofonem.

Dobre słuchawki z mikrofonem mogą kosztować nawet i kilka tysięcy złotych, ale bądźmy szczerzy, trochę minie zanim nasza pociecha zdecyduje się być swoistym audiofilem, dlatego nie trzeba od razu wydawać tak ogromnej ilości pieniędzy na sprzęt grający. Świetnym na to przykładem są słuchawki Genesis Radon 800, które miał już przyjemność testować nasz redakcyjny kolega Daniel. Chwalił je za ultralekką konstrukcję, wysoki komfort użytkowania, uniwersalność jeśli chodzi o połączenie (USB lub minijack), rozrywkowe, ciepłe brzmienie, wirtualny dźwięk przestrzenny i wyposażenie. Co ciekawe, w trakcie pisania recenzji za model ten przyszło nam zapłacić 249 zł, a dziś ten sam sprzęt do nabycia jest w cenie poniżej 200 zł. Jak najbardziej warto.

Monitor do komputera – najdroższy element wyposażenia

 iiyama G-Master GB2470HSU Red Eagle

Dochodzimy w końcu do elementu, który – oprócz oczywiście samego komputera – jest zazwyczaj najdroższy. Rynek monitorów – bo o tym mowa – jest na szczęścia tak bardzo nasycony, że można znaleźć zarówno modele przystępne cenowo, jak i te najbardziej wypasione, nawet za kilkanaście tysięcy złotych. My z oczywistych powodów polecać najdroższych zamiaru nie mamy – pomimo tego, że zrobilibyśmy to w przypadku artykułu skierowanego do entuzjastów sprzętu komputerowego. Jaki zatem monitor na komunię?

Dobrym pomysłem jest zakup monitora gamingowego i choć nazwa może sugerować, że model ten wykorzystać można wyłącznie w grach komputerowych, nic bardziej mylnego. Gamingowy oznacza zazwyczaj wysoką częstotliwość odświeżania ekranu i z tego skorzystamy nie tylko w grach, ale też podczas wykonywania różnego rodzaju zadań na komputerze. Płynny obraz jest po prostu bardziej komfortowy w odbiorze.

Za około 899 zł nabyć można aktualnie jeden z najlepiej wycenionych monitorów gamingowych na rynku, którego nie powstydzi się żaden gracz uwielbiający spędzać czas w grach wideo nastawionych na rywalizację sieciową. iiyama G-Master GB2470HSU Red Eagle to 24-calowy model z matrycą Fast IPS o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu aż 165 Hz.

Na tym jego zalety się jednak nie kończą. Monitor oferuje bardzo dobrą i ergonomiczną podstawę, umożliwiającą szeroką regulację zarówno w pionie jak i poziomie (łącznie z trybem portretowym PIVOT), funkcję FreeSync w wersji Premium (z kompensacją spadków płynności), złącze USB HUB 2.0, wyjście słuchawkowe 3.5 mm, a nawet dodatkowe głośniki stereo. To według nas aktualnie najbardziej kompletny monitor do 1000 zł i już nie chodzi wyłącznie o gaming, a o wspomnianą wcześniej uniwersalność.

Peryferia komputerowe – łączny koszt

Polecane zestawy komputerowe do gier i polecane gotowe zestawy PC to dopiero jedna część układanki. Ile zatem wynosi koszt dodatkowego wyposażenia? Myszkę komputerową – naprawdę dobry, budżetowy model – kupimy za niecałe 100 zł. Klawiaturę za niecałe 200 zł. Podkładkę za ok. 60 zł. Słuchawki z wbudowanym mikrofonem za niecałe 200 zł. Fotel za niecałe 800 zł, a monitor za ok. 899 zł. W sumie daje nam to (włączamy kalkulator) ok. 2300 zł. Tak w pełni wyposażone stanowisko spełni wymagania naszej pociechy i posłuży latami.

Warto wspomnieć, że oczywiście można wydać zarówno więcej, jak i mniej, ale my podczas kompletowania stanowiska staraliśmy się wybrać sprzęt opłacalny, czyli taki, który odznacza się bardzo wysokim stosunkiem ceny do jakości.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Genesis

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Do komputera stacjonarnego na komunię potrzebne są dobre peryferia. Oto one

 0