Zoptymalizuj ekran
To właśnie ekran, a nie procesor lub moduły łączności, zużywa najwięcej energii. Nie ma czemu się dziwić. Przez cały czas wymaga podświetlania, poza tym panele mają coraz większe rozdzielczości. To właśnie optymalizacja tego elementu jest jedną z najważniejszych czynności. Co możemy zrobić?
Przede wszystkim powinniśmy ustawić jasność ekranu na automatyczną. Telefony komórkowe są wyposażone w czujniki oświetlenia, dzięki czemu wiedzą, czy akurat jest jasno, czy ciemno. Na tej podstawie same, zupełnie automatycznie dobierają moc podświetlenia. Zasada jest prosta – im ciemniej, tym mniejsze podświetlenie jest potrzebne. Jeśli ręcznie ustawimy podświetlenie na np. 30 procent, to w pełnym słońcu i tak będziemy je przestawiać, a wieczorem lub w nocy będzie niepotrzebnie świecić. Dlatego najlepiej zostawić to czujnikowi i systemowi operacyjnemu.
Ale to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać. Także ustawiona tapeta w smartfonie ma spore znaczenie. Przede wszystkim należy zrezygnować z interaktywnych tapet. Mieniące się, gwieździste niebo wygląda imponująco, ale w zastraszającym tempie zużywa energię. To trochę tak, jakbyśmy przez cały czas mieli włączony film. Statyczne tapety są dużo lepszym rozwiązaniem.
Poza tym, o czym niewiele osób wie, kolor tapety również może mieć znaczenie. W smartfonach wykorzystywane są dwa rodzaje ekranów: AMOLED oraz LCD (TN, IPS, VA, etc.). Matryce AMOLEDowe podświetlają pojedyncze piksele. Ustawienie czarnej tapety sprawia, że część ekranu jest wygaszona - co oczywiście obniża zużycie energii. W przypadku ekranów LCD kolor tapety nie ma większego znaczenia, bowiem panel podświetlany jest całościowo i bez względu na wyświetlaną treść. Tym niemniej biały kolor wciąż jest tym najbardziej prądożernym, a to z uwagi na konieczność użycia wszystkich trzech trazystorów zasilających subpiksele.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak dbać o baterię w smartfonie?