Jak przyspieszyć laptopa? Porównanie wydajności dysków SSD SATA vs tani NVMe vs NVMe z górnej półki

Jak przyspieszyć laptopa? Porównanie wydajności dysków SSD SATA vs tani NVMe vs NVMe z górnej półki

Jak przyspieszyć laptopa? Podsumowanie

Jak pokazują wyniki testów, przesiadka na wydajniejszy dysk SSD oparty o interfejs PCIe z protokołem NVMe przynosi realne korzyści. Oczywiście poprawa wyników nie zawsze jest tak duża jak można byłoby się tego spodziewać, a zdarza się, że różnice bywają też nieznaczne, jak np. w przypadku bootowania systemu, ale w ogólnym rozrachunku modele PCIe okazały się wyraźnie wydajniejsze, szczególnie jeśli chodzi o transfery plików, wielozadaniowość czy aplikacje użytkowe. W codziennym użytkowaniu system i zasobożerne aplikacje postawione na takim dysku uruchamiały się w mgnieniu oka, a gry wczytywały szybciej. Nie bez znaczenia w przypadku laptopów jest tu także energooszczędność, a tu mamy do czynienia z ciekawą sytuacją, gdzie modele SATA przeważnie pobierają mniej mocy, ale jeśli pozbawione są funkcji oszczędzania energii, to będą szybciej drenować naszą baterię. Trzeba też pamiętać, że nośniki PCIe szybciej realizować będą powierzone im zadania, więc będą też krócej pracować pod obciążeniem, kiedy to wymagają więcej watów.

Jak pokazują wyniki testów, przesiadka na wydajniejszy dysk SSD oparty o interfejs PCIe z protokołem NVMe przynosi realne korzyści.

Tu dochodzimy do cen. Ceny nośników PCIe NVMe w ostatnim czasie potaniały tak bardzo, że stawiają pod dużym znakiem zapytania zasadność kupowania modeli SATA. Za testowany 1 TB model Patriot P300 zapłacimy bowiem niecałe 500 zł, kiedy najtańsze nośniki SATA III o tej pojemności to koszt ok. 420 zł. Biorąc zaś pod uwagę różnicę w wydajności, wydaje się, że warto dopłacić te kilkadziesiąt złotych. Tym samym decydując się na upgrade starszego SSD o małej pojemności, stawianie na model SATA wydaje się po prostu nieopłacalne i chyba najwyższy czas pożegnać się z tego typu dyskami. Tym bardziej, że dotychczas to właśnie cena była głównym czynnikiem przemawiającym za ich wyborem (ewentualnie także szersza kompatybilność, ale to również wydaje się już nieaktualne). Jeśli zaś chodzi o wysokowydajny dysk SSD, pokroju Patriot Viper Gaming VPN100, to tego typu dyski możemy rekomendować entuzjastom i graczom, którzy nie godzą się na żadne kompromisy i stawiają na najlepsze komponenty (szczególnie teraz, kiedy nowe konsole tak bardzo chwalą się możliwościami swoich SSD, PCMR przecież zobowiązuje), ale przede wszystkim profesjonalistom, wymagającym szybszego dostępu do plików (np. przy obróbce filmów 4K). W zwykłych zastosowaniach nie odczujemy bowiem tak dużej przewagi względem tańszych modeli PCIe NVMe, która uzasadniałaby różnicę w cenie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak przyspieszyć laptopa? Porównanie wydajności dysków SSD SATA vs tani NVMe vs NVMe z górnej półki

 0