Jak wybrać dobrą myszkę dla gracza?

Jak wybrać dobrą myszkę dla gracza?

Myszka musi być wygodna

Analogia to butów piłkarskich nie była przypadkowa. Myszka, tak samo, jak tzw. korki, musi być dopasowana i wygodna. Oczywiście nie do stopy, a do dłoni. Najlepszym sposobem jest udanie się do sklepu z wystawą, gdzie będziemy mieli możliwość sprawdzenia kształtów i rozmiarów kilku myszek. Sam wiemy najlepiej, jaka będzie dla nas najwygodniejsza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to jest pewien sposób na w miarę precyzyjne wskazanie najlepszych modeli.

Na początek musimy zmierzyć długość naszej dłoni. Nie robimy tego od czubka środkowego palca do nadgarstka. Zamiast tego ustawiamy kciuk prostopadle do palca środkowego. Następnie mierzymy długość od czubka palca właśnie do wysokości, na której zaczyna się kciuk. Jeśli już to zrobimy, to musimy jeszcze sprawdzić, jakiego rodzaju chwytu używamy.

Wyróżnia się trzy podstawowe chwyty – palm grip, claw grip i fingertip grip. Najczęściej używany jest palm grip. To chwyt, w którym praktycznie cała dłoń spoczywa na myszce. Palce wskazujący i środkowy umieszczone są odpowiednio na lewym i prawym przycisku gryzonia, a kciuk znajduje się na lewej krawędzi urządzenia. W innym wariancie palcem wskazujący jest na lewym przycisku, palec środkowy na scrollu, a palec serdeczny na prawym przycisku myszy. Przy takim chwycie zalecane są myszki profilowane o takiej samej długości, jak dłoń.

Palm Grip x Claw Grip x Fingertip Grip - porównanie

Najpopularniejsze sposoby trzymania myszki / fot. forums.thesims.com

Drugi chwyt to claw grip. W tym przypadku środkowa część dłoni jest uniesiona nad myszką. Tak samo palce, które układają się w charakterystyczny kształt szponów (stąd też nazwa tego chwytu). Na przyciskach spoczywają jedynie opuszki palców. Dla tego chwytu zalecane są myszki o 0,5-2 cm krótsze od naszej dłoni, symetryczne z podniesionym tyłem.

Ostatnich chwyt to fingertip claw. Najłatwiej opisać go jako palm grip z dłonią odsuniętą od myszki. Chociaż palce są wyprostowane, to na przyciski wciskamy przede wszystkim opuszkami. Tak samo środkowa część dłoni nie spoczywa w całości na myszce. W przypadku takiego chwytu zalecane są myszki o 1 cm krótsze od zmierzonej długości dłoni. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te zasady nie sprawdzą się w każdej sytuacji i mają jedynie ułatwić wybór myszki. Najlepiej przymierzyć kilka modeli, które mieszczą się w zakładanych kategoriach.

Komentarze


Ładuję...