Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 4

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 4

Na co zwracać uwagę przy wyborze karty graficznej

Chociaż to, co za chwilę przeczytacie, dla większości będzie rzeczą oczywistą, gwoli ścisłości dodamy, na co warto zwracać uwagę podczas wybierania karty graficznej na danym GPU. Przede wszystkim są to następujące aspekty: układ chłodzenia, który powinien zapewniać odpowiednią kulturę pracy, długość akceleratora, aby mieć pewność, że się zmieści w wybranej obudowie, ogólny wygląd i jakość wykonania (np. płytka usztywniająca i jej materiał), jeżeli nam na tym zależy, być może w połączeniu z wielobarwnym podświetleniem diodami LED, które ma swoich zwolenników, a także wyjścia obrazu, w zależności od tego, ile i jakiego typu potrzebujemy. I może ewentualnie dopuszczalny limit mocy, ale to dotyczy wyłącznie maniaków overclockingu, którzy chcą wycisnąć maksimum ze sprzętu. Na deser z kolei cena, w odniesieniu do innych konstrukcji na tym samym układzie graficznym, aby mieć pewność, że jej stosunek do oferowanej jakości odpowiada założeniom. O tym wszystkim przeczytacie w dobrych testach, np. takich, jakie publikujemy na ITHardware.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 4

 Test komputera Actina z Ryzenem 3 3100 oraz GeForce GTX 1660 SUPER

Rekomendowane karty graficzne do zestawów budżetowych

Tyle teorii, przyszedł czas na praktyczne spojrzenie na sprawę. Zaczynając od segmentu niskiego, obecnie warto mieć na uwadze dwa układy graficzne: GeForce GTX 1650 SUPER i Radeon RX 5500 XT. Odnośnie zwykłego GTX 1650, także w wersji z pamięcią GDDR6, po prostu nie możemy go polecić, jako że jego wydajność jest daleka od satysfakcjonującej, a cena wcale nie taka atrakcyjna. Natomiast w temacie starszych Polarisów, tj. Radeonów RX 570 oraz RX 580, jeśli uda nam się trafić na dobrą ofertę, np. w wyniku wyprzedaży, jak najbardziej można mieć je na uwadze, z tym, że kwota jednak musi być niższa od wspomnianej na początku dwójki, żeby takie podejście miało ręce i nogi. Przykładowe modele tej klasy z rozsądnym układem chłodzenia, bo przecież nie chcemy wybrać wyjca i w razie wątpliwości warto poszukać testów przed zakupem, są następujące: GIGABYTE GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC, MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X i SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5500 XT. Mając w komputerze jedno z tych GPU, możemy spokojnie myśleć o rozgrywce w rozdzielczości Full HD, oczywiście bez dodatków pokroju HairWorks czy PCCS i z obniżonymi detalami, niemniej i tak trafią się gry, gdzie szczegółowość oprawy będzie można ustawić na bliską maksimum. Jeśli chodzi o pamięć VRAM, jesteśmy zdania, że 4 GB jednak wystarczy, ale w razie obaw można rzecz jasna zainwestować w wariant 8 GB (tylko Radeon RX 5500 XT).

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 4

Actina SPC kupisz w sklepie

Zwiększamy budżet, a więc i wydajność peceta

Idąc z kwotami nieco wyżej, na horyzoncie mamy tercet spod znaku firmy NVIDIA, a konkretniej mowa o GeForce GTX 1660, GTX 1660 SUPER oraz GTX 1660 Ti. Z tej trójki najmniej atrakcyjny jest ostatni z wymienionych GPU, jako że jest tylko minimalnie szybszy od niższego modelu (ok. 3%, tj. niezauważalnie), a jednak droższy. Zresztą to właśnie akceleratory na bazie GeForce GTX 1660 SUPER są najchętniej wybierane z tego grona i nie ma się co dziwić, bo GTX 1660 Ti wyjaśniliśmy, natomiast GTX 1660 jednak jest sporo wolniejszy (ok. 13%) i wcale nie tak bardzo łagodniejszy dla portfela. Innymi słowy, to wariant środkowy jest przez nas najbardziej rekomendowany i nabywając takową kartę zapewnimy sobie w odniesieniu do opcji z pierwszego akapitu zastrzyk mocy pozwalający zauważalnie częściej myśleć o detalach bliskich maksymalnych w rozdzielczości Full HD, a 1440p też nie jest poza zasięgiem, naturalnie pod warunkiem pewnego przycięcia ustawień graficznych. Konstrukcje warte rozważenia to chociażby GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC i nieco droższa GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC, zaś przykłady rozsądnych gotowych komputerów to dwie Actiny SPC, z procesorami Ryzen 3 3100 oraz Ryzen 5 3600, gdyż to właśnie te CPU najlepiej połączyć z układami graficznymi z tej strony. Takie zestawienie będzie ze sobą dobrze współgrało i zapewni odpowiedni balans.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 4

Actina SPC kupisz w sklepie

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 4

 0