LHR – jak odblokować pełny potencjał kart NVIDIA GeForce RTX 3000?

LHR – jak odblokować pełny potencjał kart NVIDIA GeForce RTX 3000?

No i stało się. NiceHash wydał właśnie swoje oprogramowanie, w którym możemy wykorzystać karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 30 LHR w 100% swoich możliwości na przykład przy wykorzystaniu algorytmu DaggerHashimoto (Ethash). Aktualnie wspieranym systemem jest Windows, choć równie dobrze pobrać odpowiedni soft można z repozytorium w HiveOS. Jak zatem to zrobić i na jaką wydajność można ostatecznie liczyć? Sprawdźmy!

Zobacz także:

Aktualna wartość ETH wynosi ~2360 USD (1900 USD na dzień 12.05.2022), czyli od listopada tamtego roku zmalała o ponad połowę. To znaczy, że zanim wskoczymy do pociągu nazwanego LHR unlock, warto prześledzić opłacalność na swojej maszynie lub tej, którą mamy zamiar kupić, ale to już czysto subiektywna sytuacja i z tego powodu nie będziemy się tu do takowych odnosić. Omówimy jedynie sposób odblokowania LHR, a samą decyzję pozostawimy Wam.

Kryptowaluty

LHR - co to jest?

LHR to skrót od Lite Hash Rate. Jest to blokada, która sprawia, że po wykryciu czynności – w tym wypadku kopania – sterownik obniża wydajność karty graficznej o połowę. Wprowadzona ona została przez NVIDIĘ jako odpowiedź na ciągle rosnące zapotrzebowanie na urządzenia w kopalniach kryptowalut oraz frustrację graczy, którzy nie mogli (nadal zresztą nie mogą) zakupić GPU w rozsądnych cenach. Wprowadzając karty graficzne z LHR NVIDIA zablokowała możliwość uzyskania pełnego potencjału urządzenia w kopaniu kryptowalut i tym samym sprawiła, że jej karty graficzne nie były już tak atrakcyjne dla górników.

LHR - jak działa?

LHR, tak jak już zresztą wspomnieliśmy, ma za zadanie wykrywać, czy karta graficzna kopie kryptowaluty i wprowadza sztuczny ogranicznik wydajności w tychże zastosowaniach. Technologia LHR przeszła długą i wyboistą drogę, ponieważ nie tak dawno temu jedna z wersji sterownika zielonych odblokowała pełen potencjał kart graficznych GeForce RTX 3000 LHR. Dziś mamy do czynienia z nieco ulepszoną wersją, która broniła się do maja bieżącego roku. Wcześniej dzięki NBMiner udało się odblokować 70-80% potencjału, a jak wiemy, każdy procent w tym wypadku ma znaczenie i może powodować, że kopanie staje się opłacalne lub nie. 100% unlock LHR w najnowszym wydaniu NBMiner wprowadza więc niemałe zamieszanie na rynku.

Na podstawie jednej karty graficznej zauważyliśmy, że blokada do tej pory działała poprawnie (choć nie obyło się bez częściowych modyfikacji blokady w późniejszym okresie). Dla GeForce RTX 3070 hashrate w trakcie wydobywania ETH wynosiło ~62 MH/s (w zależności od zastosowanego undervolt/OC), ale dla wersji z LHR było to już maksymalnie 35 MH/s. Chyba tłumaczyć nie trzeba, że tak duży spadek wydajności podczas wydobywania krypto wiązał się z ograniczoną opłacalnością.

NVIDIA GeForce RTX 3070 MSI Gaming X LHR

Jakie karty graficzne mają LHR?

Aktualnie wszystkie nowe karty graficzne (oprócz GeForce RTX 3090 i 3090 Ti z oczywistych względów - ceny) NVIDIA GeForce mają zastosowaną blokadę LHR, choć najmniejszy przedstawiciel Ampere – GeForce RTX 3050 nie otrzymał z tego powodu żadnego dopisku, ponieważ istnieje na rynku tylko jedna wersja tejże karty – z LHR właśnie.

Karty graficzne z LHR:

  • GeForce RTX 3050 (brak wsparcia dla LHR unlock)
  • GeForce RTX 3060 LHR
  • GeForce RTX 3060 Ti LHR
  • GeForce RTX 3070 LHR
  • GeForce RTX 3070 Ti LHR
  • GeForce RTX 3080 10/12 GB LHR
  • GeForce RTX 3080 Ti LHR

LHR jak obejść? LHR unlock 100%

W wersji 41.0 oprogramowania NBMiner dodano 100% obejście dla kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000 z LHR i przetestowane przez deweloperów zostało z użyciem sterowników graficznych w wersji 512.15 dla Windows oraz 510.60 dla Linux. Twórcy wyraźnie informują, że inne wersje sterowników mogą powodować problemy, dlatego zanim w ogóle przejdziemy do tworzenia zadania w NBMiner, warto wejść na stronę główną NVIDIA Driver i ściągnąć potrzebne nam sterowniki.

Jeśli używamy HiveOS, sterowniki te można ściągnąć bezpośrednio z konsoli (run command) wpisując komendę „nvidia-driver-update 510.60.02”. Zaznaczyć należy, że jeśli aktualizacja się nie powiedzie, można ją uruchomić ponownie.

NBMiner Github

Warto tutaj wspomnieć, że unlock LHR może powodować problemy ze stabilnością, dlatego należy śledzić repozytorium Github i rozglądać się za aktualizacją oprogramowania. Aktualne stabilną wersją NBMiner jest 41.3, która usprawnia nieco cały proces i dodaje kilka poprawek związanych z crashami zarówno na NVIDIA GeForce, jak i AMD Radeon. A zatem jeśli używamy aktualnie wersji 41.0 i doświadczamy jakichkolwiek problemów, pobrać należy nowszą wersję oprogramowania.

Oczywiście, tak jak zawsze zresztą, po ściągnięciu oprogramowania, należy wejść w odpowiedni plik .bat (na przykład start_eth.bat) i zmienić domyślne wartości dla swojej grupy (pool) i adres portfela. Analogicznie postępujemy dla systemu HiveOS, gdzie należy zmienić wartości dla nowego flight sheet, dodać portfel, wybrać rodzaj kryptowaluty i dostosować grupę do swoich potrzeb, jeśli zainstalowana wersja NBMiner jest aktualna (41.3). A co, jeśli nie posiadamy aktualnej wersji oprogramowania, a nasz HiveOS nie otrzymał aktualizacji? Skorzystajmy z konsoli i pobierzmy je ręcznie za pomocą komendy wget z linkiem z repozytorium Github (najlepiej najnowszą wersją 41.3). Aktualnie wspierana, czyli 0.6-217 z 8 maja posiada już zainstalowaną aplikacje NBMiner w wersji 41.0.

NBMiner 100% LHR unlock – wyniki hash rate

Wcześniejsze próby odblokowania pełnego potencjału naszych maszyn spaliły na panewce i choć dzięki T-Rex mogliśmy uzyskać nawet ~70% wydajności lub w przypadku kopania podwójnego, nawet 100%, dopiero teraz uzyskaliśmy pełny unlock w jednym trybie i okazuje się, że działa ono zarówno na NBMiner, jak i T-Rex właśnie. Według przeprowadzonego testu przez Sebs FinTech wynika, że poszczególnie karty graficzne notują wyraźne wzrosty wydajności, jeśli porównamy T-Rex w wersji 0.25.13 (czyli wersję bez 100% LHR unlock) do NBMiner v. 41.0 przy identycznym OC/undervolt.

LHR unlock 100%

fot. Sebs Fintech Channel

GeForce RTX 3060 uzyskał w T-Rex 38 MH/s, ale już w NBMiner jej wydajność wzrosła do 47,7 MH/s. To samo stało się z GeForce RTX 3060 Ti – 51 MH/s vs. 63.7 MH/s, RTX 3070 – 49 MH/s vs 62 MH/s, RTX 3070 Ti – 60 MH/s vs. 76 MH/s, RTX 3080 10 GB – 77 MH/s vs. 97 MH/s i 3080 Ti – 95 MH/s vs. 121 MH/s. Wszystkie te karty zanotowały również znacznie wyższą efektywność energetyczną, przejawiającą się zdecydowanie lepszym stosunkiem wydajności do pobranej mocy. Średnio wzrost wyniósł aż 8%, co jest wynikiem bardzo dobrym. Analogicznie to samo stało się ze współczynnikiem opłacalności. Tutaj w zależności od modelu karty graficznej zanotować można nawet 30-40% wzrost, ale stosunek ten zmienia się wraz z innymi czynnikami – trudnością wydobycia, wartością danej kryptowaluty (w tym wypadku ETH) itp.

Ze względu na to, że GeForce RTX 3050 i RTX 3080 12 GB nie są aktualnie wspieranymi GPU w NBMiner, różnica względem T-Rex w wersji 0.25.13 (przed wprowadzeniem 100% LHR unlock), jest zerowa. To znaczy, nawet z wprowadzoną poprawką nie jesteśmy w stanie aktualnie odblokować pełnej wydajności tychże kart.

Opłacalność wydobycia ze 100% unlock LHR

Aktualnie opłacalność wydobycia z wykorzystaniem poprawki wprowadzającej 100% unlock jest wysoka, czyli w zależności od tego, czy dane urządzenie jest wspierane, czy nie – na poziomie kart graficznych bez zastosowanej technologi LHR. Tak, jak jednak wspomnieliśmy wyżej, do analizy opłacalności ostatecznie wykorzystać należy jeden z wielu kalkulatorów, ponieważ do czystej wydajności i różnych profilów OC/undervolt należy doliczyć wartość wydobywanej monety, rachunek za prąd, trudność wydobycia, która zapewne znów podskoczy z racji wprowadzenia poprawki i wielu innych czynników, na które redakcja nie ma wpływu.

Kalkulator kryptowalut

Na przykład korzystając z kalkulatora minerstat, możemy do równania wrzucić średnią wydajność wydobycia danej karty graficznej z poprawką dla LHR w NBMiner lub T-Rex (na przykład GeForce RTX 3070 LHR, który w teście, po optymalizacji OC/undervolt wykazał wydajność ETH na poziomie 62 MH/s, pobór mocy (115 W), opłatę za usługę oraz koszt energii elektrycznej i obliczyć, czy w ogóle nam się to będzie opłacać. Z własnych wyliczeń wynika, że jeśli płacimy 0,7 zł za 1kWh, profit w kopaniu ETH wyniesie 6,7 zł na dzień, czyli jeśli zakupimy najtańszą aktualnie (11.05.2022 r.) kartę za 3448 zł, zwróci się nam ona w przeciągu 514 dni zakładając, że ETH nie zaliczy żadnych dalszych spadków i wzrostów, czego oczywiście robić nie należy. Tak czy inaczej, wcześniejsze korzystanie z karty graficznej z LHR (37 MH/s dla RTX 3070 LHR) wiązało się z dwukrotnie mniejszym zyskiem – 3,2 zł w identycznych warunkach.

LHR 100% unlock – potencjalne problemy

Potencjalnym problemem dla nowej wersji jest oczywiście mieszanie dwóch wersji kart graficznych – z LHR i bez LHR. Tutaj dla nowego oprogramowania należy je rozgraniczyć, dlatego sprawdź numery poszczególnych wersji w oprogramowaniu, a następnie dopisz w pliku .bat komendę przypisującą te właśnie karty graficzne. Na przykład dla start.eth.bat będzie to komenda --devices x,x (na przykład --devices 0,1,4,6,8 itp.). Inne karty graficzne mogą pracować w innej koparce – na przykład w T-Rex, również z komendą --devices z konkretnymi urządzeniami wyszczególnionymi po przecinku.

W HiveOS również możemy zrobić to samo, ale za pomocą GUI. W zakładce Flight Sheets wystarczy doprecyzować rodzaj oprogramowania – na przykład NBMiner dla kart graficznych z LHR i w konfiguracji dodać argument „devices” dla poszczególnych kart graficznych. Numerki znajdziemy oczywiście w zakładce Overview. Analogicznie przypisujemy również karty bez LHR dla innego konfigu koparki.

GeForce RTX 3070 cena

Ceny kart graficznych wzrosną i opłacalność spadnie

Aktualnie żadnej karty graficznej z LHR nie kupimy w cenie MSRP, czyli sugerowanej przez producenta. Najtańszy znaleziony przez nas model GeForce RTX 3070 LHR (z dnia 11.05.2022 r.) kosztuje 3448 zł, ale poprawka, która pozbywa się ograniczenia powodowanego przez LHR z pewnością wprowadzi na rynku niemałe zamieszanie. Spodziewamy się wyraźnych wzrostów cen w przeciągu najbliższych miesięcy – szczególnie teraz, kiedy twórcy oprogramowania aktywnie pracują nad pozbyciem się frustrujących błędów wieku dziecięcego. Już powstał NBMiner w wersji 41.3, w której znajdziemy pierwsze poprawki błędów zgłaszanych przez użytkowników – wydajnościowych przede wszystkim, dlatego jeśli macie zamiar kupić GPU, zróbcie to teraz, ponieważ być może w najbliższej przyszłości zrobić tego nie będziecie mogli – a przynajmniej nie w tak niskich* cenach.

*niskich, czyli znacznie niższych od tych, które oglądaliśmy jeszcze pół roku temu.

Przyszłość LHR wisi na włosku i choć nie wszystkie modele kart graficznych są wspierane, te najważniejsze, gdzie profit wydobycia jest najwyższy, pracują już na najwyższych obrotach. ETH po kwietniowym, wyraźnym spadku odbił się nieco od dna, ale aktualnie notuje najniższą wartość od ponad roku. Podejrzewamy jednak, że jesteśmy dopiero na samym początku kolejnej zwyżki, znanej przede wszystkim z przełomu października-listopada ubiegłego roku. Jeśli historia nas czegoś uczy to tego, że wraz ze wzrostem wartości ETH, wzrośnie również popyt na karty graficzne, co bezpośrednio odbije się na ich cenach. A Wy już testowaliście nową wersję oprogramowania?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: LHR – jak odblokować pełny potencjał kart NVIDIA GeForce RTX 3000?

 0