Rynek nośników SSD nie należał do stabilnych. W mijającym roku ceny pamięci półprzewodnikowej drastycznie skoczyły w górę. Skutkiem tego jest to, że duża rzesza konsumentów została zmuszona do zakupu potencjalnie gorszych nośników wykorzystujących kości TLC. Produkty bazujące o szybsze kości - MLC podrożały tak znacząco, że nijak nie dało się ich nazwać opłacalnymi. Dyski NVMe nadal są produktem skierowanym głównie dla profesjonalistów, ich cena bowiem przysparza o zawrót głowy. Chcielibyśmy wam pomóc w wyborze optymalnego nośnika danych w określonym budżecie.
Nie każdy wymaga najwyższej wydajności. Pewne jest to, że użytkownicy po zamianie nośnika systemowego na SSD doznają szoku. Taki zabieg pozwala na szybsze uruchamianie komputera, jak i również aplikacji znajdujących się na nim. Wiadome jest to, że im pojemniejszy dysk, tym większą liczbę aplikacji jesteśmy w stanie na nim umieścić. Kopiowanie plików także jest szybsze i sprawniejsze. Kolejną zaletą użytkowania SSD zamiast HDD jest nieco większa liczba FPS w niektórych grach. Test na ITHardware.pl Pamiętajmy jednak, że cena nośników półprzewodnikowych idzie w parach wraz z ich wydajnością, jak i pojemnością. Pierwszą grupę stanowią najtańsze dostępne nośniki na rynku. Produkty z tej grupy są idealne do przyśpieszenia starego laptopa, gdyż starsze komputery mobilne nie pozwolą im w pełni rozwinąć skrzydeł za sprawą starszych złącz. Ważne, w zestawieniach nie znalazły się nośniki oferujące pojemność mniejszą niż 120 GB, ponieważ uważamy, że jest to minimalny magazyn na zainstalowanie systemu i niezbędnych aplikacji do funkcjonowania komputera.
Przedział cenowy 200 - 300 zł
Oczywiste jest to, że nie znajdziemy tutaj najwydajniejszych nośników na rynku. Cena pozwala na zakup modeli o pojemności nieprzekraczającej 128 GB. W tej cenie zakupimy tylko dysk wykorzystujący kości TLC lub potencjalnie nieco szybsze 3D TLC. Pojemność warunkuje, że jest to głównie nośnik na system i kilka aplikacji codziennego użytku. Jak już wcześniej wspominałem, to tutaj znajdziemy idealny produkt do przyśpieszenia wysłużonych laptopów. Zakup dysku 120 GB do laptopa wiąże się z koniecznością zakupu specjalnej kieszeni na dysk i umieszczenia jej we wnęce CD-ROMu. Powodem jest mała ilość dostępnego miejsca na nośniku półprzewodnikowym, która bardzo szybko zostanie zapełniona.
ADATA Ultimate SU800 SSD 2,5" 128 GB
Specyfikacja ADATA Ultimate SU800 SSD 2,5" 128 GB
-
Kontroler: SiliconMotion 2258
-
Pamięć NAND: 3D TLC
-
Interfejs: SATA III
-
Odczyt sekwencyjny [MB/s]: 560
-
Zapis sekwencyjny [MB/s]: 300
-
Odczyt 4K IOPS: 90 000
-
Zapis 4K IOPS: 80 000
-
MTBF: 2 mln godzin
-
Gwarancja: 36 miesięcy
-
Cena: 219 zł
Jest to obecnie jedna z najtańszych konstrukcji SSD dostępnych na rynku. Jest niewiele gorszy od swojego pojemniejszego brata, ale przy okazji dużo mniej kosztuje. Seria SU800 bije rekordy popularności, gdyż oferuje znakomity stosunek wydajności do ceny. Jego wydajność zawdzięczamy głównie dobrze dobranym komponentom oraz zastosowaniu inteligentnego buforu SLC. Taka technologia pozwoliła na uzyskanie lepszych jednostek od konkurencji. Dużą zaletą tego modelu jest długa niezawodność oraz 3-letni okres gwarancyjny.
Kingston UV400 120 GB
Test UV400 480 GB na ITHardware.pl
Specyfikacja Kingston UV400 120 GB
-
Kontroler: Marvell 88SS1074
-
Pamięć NAND: TLC
-
Interfejs: SATA III
-
Odczyt sekwencyjny [MB/s]: 550
-
Zapis sekwencyjny [MB/s]: 350
-
Odczyt 4K IOPS: 90 000
-
Zapis 4K IOPS: 15 000
-
MTBF: 1 mln godzin
-
Gwarancja: 36 miesięcy
-
Cena: 208 zł
Odrobinę tańsza alternatywa, ale niewiele gorsza. Nośnik bardzo dobrze radzi sobie z wielozadaniowością. Czasy kopiowania plików nie są najwyższe, wynika to z zastosowania zwykłych kości TLC. Niezawodność 1 mln godzin jest jedną z najniższych na rynku, jednak nie widać skarg od osób użytkujących ten nośnik. Cała seria UV400 charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Jest trochę gorsza od SU800 jednak ciężko znaleźć alternatywę w tej cenie. Jest to tania, a zarazem udana konstrukcja renomowanej firmy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane dyski SSD do 275 GB - podsumowanie 2017 roku