Polecane zestawy komputerowe do gier - grudzień 2018

Polecane zestawy komputerowe do gier - grudzień 2018

Poza padającymi jak muchy kartami graficznymi GeForce RTX, w ostatnim miesiącu nie działo się za wiele. Karty RTX 2080 i 2080 Ti są wprawdzie bardzo wydajne, sęk jednak w tym, że skok wydajności w dotychczasowych tytułach nie jest aż tak duży jak pomiędzy dwoma poprzednimi generacjami (Maxwell -> Pascal), a dodatkowo technologię RTX, czyli sprzętowego raytracingu, na dzień dzisiejszy możemy sobie zobaczyć grając w najnowszego Battlefielda V, gdzie poza kilkoma efektami możemy dostrzec spory spadek FPS-ów (link od testu). Miejmy nadzieję, że to się w przyszłości poprawi i karty GeForce RTX z pokażą swój pełny potencjał, ale najwcześniej będzie to w przyszłym roku. Wisienkę na torcie GPU dołożyła firma AMD, wydając na rynek Radeona RX590, co prawda jest to mała wisienka, ale jednak. Nowy RX590 nie jest żadną rewolucją, a raczej małą ewolucją, która sprowadza się do zmniejszenia litografii do 12 nm FinFET i podniesienia zegarów. Mimo to pozwoliło to nowej karcie graficznej AMD nieco przegonić pod kątem wydajności GTX-a 1060.

Intel nadal ma olbrzymie problemy z dostawą na rynek odpowiedniej ilości procesorów, aczkolwiek te nieco potaniały. Na sytuacji korzysta AMD, bo na chwilę obecną składanie komputera do gier z procesorem AMD jest bardziej opłacalne w prawie wszystkich przedziałach cenowych.

A jeśli chodzi o procesory, można zaważyć niewielkie spadki cen tych od Intela. Chociaż nie da się ukryć, że są one nadal wysokie. Tak, nadal i5 8600K kupimy w cenie bliskiej i7 8700K sprzed kilku miesięcy. Ceny procesorów Intel Pentium G4600 wynosząca około 500 zł czy i3 8100 powodują, że procesory są nieopłacalne na czym korzystają Athlon 200GE oraz AMD R5 2600. Tak, pojawiła się 9. generacja procesorów Intela, jednak jej cena również nie jest zachwycająca, i5 9600K jest o ok. 100 zł droższy od i5 8600K. Sytuację tę z powodzeniem wykorzystuje AMD, niektórzy analitycy rynku sądzą, że jeśli obecna sytuacja utrzyma się na rynku przez dłuższy czas, to AMD może podwoić - a nawet potroić - swoje udziały w rynku. Jeżeli oczywiście zdoła utrzymać produkcję na tak wysokim poziomie, by zaspokoić popyt, który nadal rośnie. Obecnie złożenie komputera do gier z procesorem AMD jest bardziej opłacalne niż z jednostką Intela. I w tym miesiącu to procesory od AMD będą wiodły prym. Inwestowanie w zestaw z procesorem Intela ma obecnie sens tylko w sytuacji, kiedy liczy się bezwzględnie najwyższa wydajność, bez względu na koszty. Jest jednak jeden wyjątek - jedyną konfiguracją z procesorem Intela, która ma większy sens, jest taka z procesorem Core i5 8600K/9600K i co najmniej GeForce GTX 1070. Mimo że procesor jest troszkę przepłacony (w stosunku do cen, które przecież obowiązywały jeszcze jakiś czas temu), to z tak mocną kartą graficzną warto go przemyśleć. Cena Core i7 8700K/9700K jest aktualnie tak wysoka, że można spokojnie pokusić się o procesor AMD i sparować go z kartą graficzną o klasę (lub nawet dwie klasy) wyższą. 

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów Intela są szalone, z dostępnością też bywa różnie...
 • ... w przypadku AMD jest wręcz przeciwnie, ceny są bardzo sensowne i dostępność procesorów bezproblemowa.
 • Nośniki SSD są coraz tańsze, w zestawach na grudzień 2018 standardem został SSD o pojemności 480 GB, wypierając tym samym HDD.
 • Pamięć RAM lekko tanieje, ale dalej nie jest jeszcze tak dobrze, jak byśmy chcieli.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są niestety bardzo wygórowane, ale w przypadku starszych generacji jest już w miarę dobrze...
 • ... nie sposób tu jednak nie wspomnieć o używanych kartach pochodzących z rozbiórek koparek do kryptowalut. Często można ja nabyć w naprawdę rewelacyjnej cenie i to jeszcze z długą gwarancją sklepową.

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych zwane HDD, uważamy to za słuszną zmianą (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował), a SSD tanieją.
 2. Stawialiśmy na bardziej na większą pojemność niż wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 SATA a nie M.2 NVMe (poza najdroższymi zestawami).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Sugerowana pamięć operacyjna jest w większości przypadków jako jeden moduł RAM! Jesteśmy świadomi tego, że ograniczamy trochę wydajność trybem pracy single channel, ale dokupienie pamięci RAM za kilka miesięcy nie będzie problemem, natomiast odsprzedanie i zmiana już tak (tym bardziej w przypadku płyt głównych z dwoma bankami pamięci).
 5. W przypadku procesorów AMD Ryzen zastosowaliśmy także szybsze pamięci RAM o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wzrost wydajności jest tu często naprawdę spory. Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie - to tylko propozycje
 6. W związku z przyszłorocznymi podwyżkami cen energii elektrycznej w większej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

W związku z przyszłorocznymi podwyżkami cen energii elektrycznej (nawet 30%) w większej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować, jeśli nie podoba Wam się dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Zestawy dalej składamy z oferty sklepu X-KOM. Dla Waszej wygody przy każdym zestawie dajemy link do gotowego koszyka w X-KOM. Możecie go sobie oczywiście dowolnie modyfikować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - grudzień 2018

 0