Poradnik: różnice między chipsetami oraz dobór odpowiedniego dla siebie modelu

Poradnik: różnice między chipsetami oraz dobór odpowiedniego dla siebie modelu

Dobór odpowiedniego chipsetu: różnice w funkcjonalności

Idąc dalej, kolejne istotne różnice między chipsetami to szybkość połączenia z procesorem, gdzie niektóre układy oferują większą przepustowość, co zmniejsza ryzyko wąskiego gardła, oraz liczba dostępnych portów USB, SATA (w tym trybów RAID) i linii PCIe. Ponadto USB i PCIe mogą mieć większą lub mniejszą szybkość, w zależności od obsługiwanych przez mostek standardów. To wszystko razem tworzy sufit w zakresie tego ile i jakich interfejsów mogą zaoferować producenci płyt w modelach wykorzystujących dany chipset, co z kolei przekłada się na lepsze lub gorsze możliwości rozbudowy (m.in. liczba złącz M.2 i portów SATA) i określoną liczbę dodatkowych urządzeń, które możemy podłączyć do komputera (patrz USB). Przy czym jest tutaj pewna pułapka, ponieważ akurat to, że określony układ np. posiada natywną obsługę USB 3.2 Gen 2x2 w żaden sposób nie obliguje do zrobienia z tego faktu użytku i na rynku są choćby konstrukcje na bazie B560, które portów USB 3.2 Gen 2x2 nie mają. Ciekawą sprawą jest również PCIe 4.0 na platformie AMD, gdzie czerwoni ograniczyli jego wsparcie dla linii CPU do dwóch mostków - B550 oraz X570. W teorii mogłoby się wydawać, że chipset nie powinien mieć nic wspólnego z liniami procesora i z technicznego punktu widzenia właśnie tak jest, tzn. cała sprawa rozbija się o kwestie licencyjne. Jak zatem widać, niestety nie tylko Intel lubi bawić się w sztuczne ograniczenia, a to dla konsumentów nigdy nie jest sytuacją korzystną.

Stojąc przed wyborem płyty głównej, trzeba się zastanowić, które chipsety spełniają nasze wymagania, by potem z bazujących na nich płyt wybrać dla siebie najlepszą.

Poradnik: różnice między chipsetami oraz dobór odpowiedniego dla siebie modelu

 Polecane płyty główne dla procesorów AMD i Intel na 2021 rok

Wybór chipsetu oraz płyty głównej w praktyce

Poszukując odpowiedniej dla siebie płyty, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy obsługa najnowszych procesorów AMD lub Intel jest dla Was sprawą istotną, bo jeżeli tak, z marszu wyeliminuje to z dalszych rozważań konstrukcje na chipsetach A320, H410 i B460. Następna ważna sprawa to możliwość podkręcania procesora i/lub ustawiania wysokich zegarów RAM, gdzie w zależności od indywidualnych preferencji możemy albo pozostać przy względnie szerokiej palecie mostków południowych, albo konkretnie zawęzić obszar poszukiwań. Co do pozostałej części specyfikacji poszczególnych układów, oczywiście należy traktować ją głównie jako wskazówkę, pozwalającą wyeliminować chipsety, które nie wspierają potrzebnych nam standardów (w tym PCIe 4.0), aczkolwiek nie należy zapominać o tym, co pisałem wcześniej, że dana płyta wcale nie musi w pełni wykorzystywać potencjału mostka. Koniec końców od porównywania danych technicznych dla konkretnych modeli na układach, które nas interesują i które wpadają w założony przedział cenowy, i tak nie uciekniemy (istotne wskazówki odnajdziecie tutaj). Pomocne będą też testy, m.in. na ITHardware, z których dowiecie się informacji choćby o sekcji zasilania i innych aspektach praktycznych. Zapraszam również do zalinkowanego rankingu płyt głównych, gdzie macie wyszczególnione godne polecenia konstrukcje dla CPU obu producentów z poszczególnych segmentów cenowych. Mam nadzieję, że dzięki przekazanej Wam wiedzy będziecie w stanie odnaleźć model możliwie dobrze spełniający wymagania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poradnik: różnice między chipsetami oraz dobór odpowiedniego dla siebie modelu

 0