TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

TP-Link Omada SDN w szczegółach

Zacznijmy od tego, co konkretniej bazująca na chmurze platforma Omada SDN ma do zaoferowania i kto powinien zainteresować się nią w szczególności. Jeśli chodzi o tę drugę kwestię, to możliwości tej biznesowej usługi TP-Link wykorzystać można wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokiej jakości połączenia w ramach sieci bezprzewodowej Wi-Fi, dostępne na dużej powierzchni, czyli np. hotelarstwie. Tego typu centralne zarządzanie z poziomu chmury przyda się też na pewno przy sieci Wi-Fi o dużym ruchu danych, np. w edukacji czy biurach, gdzie dużo pracowników korzysta zarówno z połączeń przewodowych, jak i bezprzewodowych. Omada SDN bez wątpienia wykorzystać można także w sprzedaży detalicznej, np. w ramach marketingu społecznego dla modelu O2O czy też w gastronomii, gdzie potrzebny jest duży zasięg sieci Wi-Fi w środowiskach o intensywnym przepływie danych. Jak więc widać możliwości zastosowania platformy TP-Link są naprawdę szerokie i w praktyce obejmują praktycznie niemal cały sektor biznesowy. No dobra, ale co konkretnie daje nam Omada SDN?  

Elastyczność i wydajność

Bardzo istotnym elementem z punktu widzenia małego lub średniego przedsiębiorstwa, które nie może pozwolić sobie na generowanie dużych dodatkowych kosztów z tytułu integracji systemu do zarządzania siecią, jest prosta instalacja oraz łatwe zarządzanie centralne. Najlepiej też, żeby była to kompleksowa platforma, umożliwiająca zarządzanie centralne całą siecią podzieloną pomiędzy różnymi placówkami w dowolnym miejscu i o dowolnej porze i tu chmura sprawdza się po prostu wyśmienicie. TP-Link Omana SDN pozwala właśnie na dużą elastyczność w ramach wdrażania systemu, gdyż już na starcie przedsiębiorca może zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań kontrolera. Po pierwsze, możemy postawić na tradycyjny kontroler sprzętowy (do wyboru modele OC200 i OC300). Druga opcja to oprogramowanie Omada Controller, które eliminuje potrzebę kontrolera sprzętowego. Trzecia opcja, która wkrótce powinna zostać wprowadzona na nasz rynek, to zaś kontroler Omada oparty w całości na chmurze, dzięki któremu nie ma potrzeby inwestowania w hardware czy czasochłonnych instalacji w siedzibach klientów. Rozwiązanie to bazować będzie na regularnie opłacanym abonamencie, w ramach którego dokonywać będziemy opłaty licencyjnej. Da nam to jednak dodatkowo dostęp do takich opcji, jak automatyczny wybór kanału czy bezobsługowej konfiguracji ZTP, a po aktualizacji oprogramowania zyskamy także kontroler Omada oparty na chmurze, zdolny do nielimitowanej obsługi urządzeń (w obecnej wersji V4 jest to 1500 urządzeń, tak jak w przypadku oprogramowania, a sprzętowy kontroler OC200 posiada limit do 100 urządzeń, natomiast OC300 obsłuży do 300 urządzeń). 

Co równie istotne, obsługa kontrolera (niezależnie od wybranej wersji) nie wymaga specjalistycznej wiedzy i poradzą sobie z nią nawet osoby o podstawowej wiedzy z tego zakresu, tym bardziej, że wstępna konfiguracja jest bardzo prosta i praktycznie prowadzi nas za rączkę. Do niewątpliwych plusów zaliczyć trzeba również praktycznie nielimitowaną skalowalność, zarządzanie grupowe (Omada SDN umożliwia przydzielanie administratorom różnych uprawnień), a także fakt, że urządzenia działają nawet wtedy, gdy nie są połączone z chmurą.

Jeśli zaś zdecydujemy się na kontroler oparty na chmurze, to możemy liczyć na wspomnianą już konfigurację ZTP. Czym jest rozwiązanie Zero Touch Provisioning? Jak sugeruje już sama nazwa tej technologii, jest to po prostu bezobsługowa konfiguracja, która pozwala na instalację urządzeń sieciowych w dowolnym miejscu, bez konieczności korzystania z usług profesjonalisty, która zajmie się ich konfiguracją. Oznacza to, że możemy samodzielnie zainstalować i uruchomić sprzęt, nawet nie posiadając żadnych kwalifikacji związanych z IT, a następnie pałeczkę przejmuje specjalista ds. wdrożeń, który nie musi być fizycznie obecny w tych miejscach. Tym samym Omada Cloud zapewnia zarówno elastyczność wdrożeniową, jak i niższe koszty obsługi.

Sztuczna inteligencja

Platforma Omada SDN to także wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji (SI), która zapewnia stabilniejsze działanie i łatwiejsze kontrolowanie naszej sieci. SI odpowiada za analizę, wykrywanie zagrożeń i optymalizację sieci, w ramach czego:

  • umożliwia analizę potencjalnych problemów z siecią i wysyłanie sugestii dotyczących optymalizacji i tym samym zwiększenia wydajności sieci,

  • pomaga lokalizować źródła zakłóceń, ostrzegać i powiadamiać o nich użytkowników oraz wdrażać rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa sieci,

  • zapewnia stabilne działanie i znaczną redukcję zakłóceń sieci Wi-Fi poprzez automatyczne dostosowywanie ustawień kanału i mocy transmisji pobliskich punktów dostępowych połączonych z tą samą siecią.

Uprawnienia i monitorowanie stanu sieci

System Omada SDN umożliwia przydzielanie administratorom różnych uprawnień. Daje to możliwość wieloosobowego oraz wielopoziomowego zarządzania siecią z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Za sprawą graficznego interfejsu oraz aplikacji na urządzenia z systemem iOS oraz Android, administratorzy zyskają narzędzie do łatwego i inteligentnego monitorowania stanu sieci z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Sprawdzanie poziomu wykorzystania przepustowości i natężenia ruchu, uzyskiwanie dostępu do dzienników ze statystykami, otrzymywanie powiadomień i ostrzeżeń oraz śledzenie kluczowych dla rozwoju firmy danych jest naprawdę banalnie proste dzięki platformie TP-Link. Z kolei topologia sieci pozwala specjalistom ds. IT na szybką diagnozę ewentualnych problemów z nawiązywaniem połączeń.

Bezpieczeństwo

Kompleksowe zabezpieczenia, szczególnie w zakresie skutecznej ochrony prywatności użytkowników, to bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów, na które trzeba zwracać uwagę przy tworzeniu sieci wykorzystywanej do typowo biznesowych celów. Dlatego też TP-Link Omada zapewnia oddzielne kanały do zarządzania i przetwarzania danych. Platforma oddziela zasoby dotyczące zarządzania siecią od danych użytkowników, dzięki czemu ruch generowany przez użytkowników nie jest przetwarzany w chmurze, co zapewnia lepszą ochronę ich prywatności. Omada to także stabilna zapora sieciowa i zaawansowane funkcje zabezpieczające, które dodatkowo chronią sieć i dane. Platforma oferuje w tym zakresie następujące funkcje:

  • bezpieczna sieć VPN, 

  • stabilna zapora sieciowa,

  • filtrowanie URL/IP/MAC,

  • kontrola dostępu,

  • zaawansowane szyfrowanie WPA3, 

  • strona powitalna.

900

Stabilność

Ostatnim z elementów, które uznać trzeba za fundament usługi opartej na chmurze, jest stabilność. By zapewnić jej niezawodność, TP-Link postawił na wiele czynników, które razem sprawiają, że nie musimy obawiać się o dostęp do niej czy jej pracę. I tak, Omada SDN oferuje dostępność SLA (gwarancja dostępności usługi) na poziomie aż 99,99%. Do tego dochodzą wykrywanie nieprawidłowości 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, serwery zapasowe w osobnej lokalizacji oraz wysoka jakość stosowanych produktów. Co więcej, TP-Link ma w swojej ofercie punkty dostępowe Omada Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 5, które wyposażone są  w chipsety klasy biznesowej, dedykowane anteny, a także zaawansowane funkcje RF, automatycznego wyboru kanału oraz dostosowania mocy transmisji, które zapewniają możliwość równoległego wspierania wielu połączeń nawet w środowiskach o intensywnym ruchu danych. Ponadto, nie musimy się obawiać o działanie sieci, gdyż ta będzie sprawna nawet wtedy, gdy ciągłość dostępu do panelu zarządzania zostanie przerwana.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

 0