TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

Budując infrastrukturę sieciową do profesjonalnego wykorzystania, nawet w małych czy średnich firmach, warto postawić na sprzęt klasy biznesowej. Kupowanie tańszych urządzeń klasy konsumenckiej, wykorzystywanych w domach, dość szybko może odbić się nam czkawką, więc lepiej od razu zainwestować w sprzęt stworzony z myślą o takich zastosowaniach, pod względem konstrukcyjnym czy funkcjonalności, gdzie większy nacisk położony jest na opcje zarządzania oraz możliwości w ramach dużych pomieszczeń i większej liczby użytkowników. Nie można też zapomnieć o możliwości zdalnego sterowania poprzez chmurę, co znacznie ułatwia zarządzanie siecią. Tego typu rozwiązania stają się ostatnio coraz popularniejsze, a firma TP-Link regularnie rozbudowuje ofertę urządzeń zarządzanych centralnie poprzez chmurę, za sprawą platformy Omada SDN, która umożliwia tworzenie skalowalnych sieci przewodowych i Wi-Fi w pełni kontrolowanych za pomocą jednego interfejsu. 

Platformy TP-Link Omada SDN umożliwia tworzenie skalowalnych sieci przewodowych i Wi-Fi w pełni kontrolowanych za pomocą jednego interfejsu. 

Co konkretnie oferuje Omada SDN? Ogólnie rzecz ujmując jest to platforma do programowego sterowania infrastrukturą sieciową, która integruje działanie urządzeń sieciowych od TP-Link, zapewniając kompleksowe zarządzanie centralne z chmury za pomocą przeglądarkowego interfejsu lub aplikacji mobilnej. Takie rozwiązanie zapewnia płynne połączenia przewodowe i bezprzewodowe, które są kluczowe w takich branżach jak hotelarstwo, sprzedaż detaliczna czy praca biurowa (ale również w wielu innych miejscach). Nie da się jednak ukryć, że TP-Link wraz z Omada SDN atakuje segment, w którym dużym uznaniem cieszy się platforma UniFi od Ubiquiti. Niemniej mieliśmy okazję już wcześniej testować biznesowy sprzęt sieciowy chińskiego producenta, który oferował wysoką jakość w atrakcyjnej cenie, warto więc przynajmniej zapoznać się z możliwościami Omada SDN. 

Oczywiście, tego typu platforma nie miałaby sensu bez odpowiedniego hardware’u, więc w ofercie TP-Link znajdziemy sporo kompatybilnych urządzeń, w tym kontrolery, routery, punkty dostępowe (w tym także ze wsparciem dla Wi-Fi 6) i przełączniki. Co istotne, producent zadbał o to, by nie tylko jego najnowsze sprzęty wspierały Omada SDN i starsze doczekały się stosownej aktualizacji zapewniającej obsługę platformy. Warto też dodać, że TP-Link będzie wkrótce oferować także kontroler Omada Cloud opłacany w modelu subskrypcyjnym, który bazuje na chmurze i nie wymaga stosowania ani kontrolera sprzętowego, ani programowego. Do celów testowych posłużyliśmy się kilkoma urządzeniami TP-Link, a konkretnie kontrolerem OC200, routerem SafeStream TL-R605, przełącznikiem JetStream TL-SG2008P, naściennym punktem dostępowym EAP115-Wall oraz sufitowym punktem dostępowym EAP265 HD.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Omada SDN - prezentacja platformy do zarządzania infrastrukturą sieciową z chmury

 0