Zewnętrzny dysk może być bardzo praktycznym uzupełnieniem komputera, laptopa, konsoli czy innego urządzenia, w którym zaczyna brakować miejsca na dane. Taki nośnik pozwala przechowywać zdjęcia, filmy, dokumenty, kopie zapasowe oraz duże projekty, a w przypadku konstrukcji SSD może również zapewnić transfery wystarczająco wysokie, aby komfortowo pracować bezpośrednio z plikami zapisanymi na dysku. Przenośny charakter urządzenia jest tutaj dodatkowym atutem, ponieważ zgromadzone dane można łatwo zabrać ze sobą i podłączyć do innego kompatybilnego sprzętu.
W 2026 roku szczególnie interesująco prezentuje się segment zewnętrznych SSD. Na rynku znajdziemy już nie tylko modele wykorzystujące USB 3.2 Gen 2 i oferujące transfery w okolicach 1000 MB/s, ale również konstrukcje korzystające z USB 3.2 Gen 2x2, które według deklaracji producentów mogą osiągać nawet 2000 MB/s. Nie brakuje też wyjątkowo małych konstrukcji, przypominających większe pendrive'y, które można bezpośrednio podłączyć do komputera bez konieczności korzystania z osobnego przewodu.
Wybór odpowiedniego dysku zewnętrznego nie powinien jednak sprowadzać się wyłącznie do sprawdzenia maksymalnej prędkości odczytu zapisanej na opakowaniu. Znaczenie ma również rodzaj zastosowanego nośnika, standard USB, kontroler, pamięć NAND, dostępna pojemność, wymiary, masa, temperatura pracy, długość gwarancji i w dzisiejszych realiach rynkowych rzecz jasna cena. Tylko jaki zewnętrzny dysk dzisiaj wybrać? Oto nasz ranking dysków przenośnych na 2026 rok.
Ranking zewnętrznych dysków SSD - TOP 5 2026
Oto nasza lista najlepszych przenośnych dysków SSD na 2026 rok
- Patriot Transporter Lite 1 TB
- ADATA Elite SE880 1 TB
- Lexar SL500 1 TB
- Patriot Viper Gaming PVP30 1 TB
- Kingston XS1000 1 TB
Świetny przenośny SSD - Patriot Transporter Lite 1 TB

Patriot Transporter Lite jest propozycją skierowaną przede wszystkim do użytkowników, którzy szukają zewnętrznego SSD zapewniającego około 1000 MB/s, ale nie potrzebują bardziej wymagającego interfejsu USB 3.2 Gen 2x2 i nie chcą również za niego przepłacać. Producent zastosował tutaj kontroler Maxio MAP1202, który nie należy do najbardziej rozbudowanych układów dostępnych na rynku, ale został zestawiony z pamięcią wystarczającą do osiągnięcia deklarowanych parametrów. Nośnik korzysta z 128-warstwowych kości 3D NAND TLC firmy YMTC, a więc rozwiązania ukierunkowanego również na utrzymanie atrakcyjnej ceny całego urządzenia.
Transporter Lite wykorzystuje interfejs USB 3.2 Gen 2 i według deklaracji producenta osiąga do 1000 MB/s zarówno przy sekwencyjnym odczycie, jak i zapisie (potwierdzone naszym testem). Jest to poziom typowy dla szybkich zewnętrznych SSD korzystających z 10-gigabitowego USB, a jednocześnie wystarczający do komfortowego przenoszenia dużych plików, wykonywania kopii zapasowych czy pracy z rozbudowanymi projektami. Dysk wykorzystuje złącze USB Type-C, dzięki czemu pasuje do współczesnych laptopów i komputerów wyposażonych w ten standard.
Patriot przygotował kilka wariantów pojemnościowych, obejmujących 512 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB. Obudowa została wykonana z aluminium, a jej wymiary wynoszą 10,7 x 3,25 x 0,97 cm przy masie 39,6 g. Producent udziela na urządzenie trzyletniej gwarancji. Transporter Lite można więc traktować jako stosunkowo prosty, kompaktowy zewnętrzny SSD, którego głównym zadaniem jest zapewnienie wysokiej jak na tę klasę produktu wydajności bez konieczności inwestowania w USB 3.2 Gen 2x2.
Kup teraz
Szybki i kompaktowy SSD - ADATA Elite SE880 1 TB

ADATA Elite SE880 jest jednym z najszybszych modeli w tym zestawieniu pod względem deklarowanych transferów. Producent zastosował tutaj interfejs USB 3.2 Gen 2x2, dzięki któremu sekwencyjny odczyt i zapis mogą osiągać do 2000 MB/s. To dwukrotnie więcej niż w przypadku standardu USB 3.2 Gen 2, choć wykorzystanie pełnych możliwości nośnika wymaga komputera wyposażonego w odpowiedni port USB 3.2 Gen 2x2. W przeciwnym przypadku przepustowość zostanie ograniczona przez wolniejszy interfejs.
Za działanie dysku odpowiada kontroler Silicon Motion SM2320, który został zaprojektowany z myślą o zewnętrznych SSD i charakteryzuje się niskim poborem energii. Współpracuje on z pamięciami 3D NAND TLC firmy Micron i co ciekawe, ten sam kontroler zastosowano również w Kingstonie XS1000, choć oba nośniki wykorzystują inne interfejsy i zostały przygotowane z myślą o nieco innych poziomach wydajności. Dla wersji o pojemności 1 TB producent deklaruje TBW na poziomie 600 TB, czyli określoną przez producenta sumaryczną ilość danych, którą można zapisać w ramach specyfikacji trwałości nośnika. Zresztą potwierdza ją 5-letnią gwarancją.
Elite SE880 jest przy tym bardzo małym urządzeniem. Obudowa ma wymiary 64,8 x 35 x 12,25 mm, a masa wynosi zaledwie 31 g. Zastosowano tutaj konstrukcję łączącą metal i tworzywo, a dostępne są wersje o pojemności 500 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB. Model ten może być więc szczególnie interesujący dla użytkowników, którzy mają kompatybilny port USB 3.2 Gen 2x2 i chcą połączyć wysoką wydajność z bardzo kompaktową obudową.
Kup teraz
Szybki SSD z pamięciami YMTC - Lexar SL500 1 TB

Lexar SL500 również korzysta z USB 3.2 Gen 2x2, dlatego należy do szybszych zewnętrznych SSD w zestawieniu. Deklarowany sekwencyjny odczyt sięga tutaj 2000 MB/s, natomiast zapis osiąga do 1800 MB/s. Nośnik nie jest więc najszybszą konstrukcją korzystającą z tego interfejsu na papierze, ponieważ na rynku dostępne są modele osiągające 2000 MB/s również podczas zapisu, choć tutaj już wszystko zależy od realnych zastosowań, bo producenci mogą sobie pisać w tabelce co chcą. Różnica pomiędzy 1800 a 2000 MB/s, nawet jeśli realna, nie jest jednak na tyle duża, aby sama w sobie przesądzała o wyborze w typowych zastosowaniach.
Ciekawie prezentuje się zastosowany zestaw komponentów. Lexar wykorzystał kontroler Silicon Motion SM2320, a więc ten sam układ, który znalazł się między innymi w ADATA Elite SE880 oraz Kingstonie XS1000. W przypadku SL500 współpracuje on jednak ze 128-warstwowymi pamięciami 3D NAND TLC firmy YMTC, pakowanymi przez Longsys. Taka konfiguracja może być jednym z powodów, dla których producent ustalił niższy maksymalny zapis sekwencyjny niż w przypadku niektórych konkurencyjnych konstrukcji korzystających z tego samego kontrolera.
Lexar SL500 dostępny jest w wariantach 500 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB, a jego obudowę wykonano z aluminium. Wymiary wynoszą 85 x 54 x 7,8 mm, natomiast masa sięga 45 g. Producent udziela na dysk pięcioletniej gwarancji, dlatego pod względem długości ochrony jest to jeden z ciekawszych modeli w zestawieniu. W ostatecznym rozrachunku SL500 kierowany jest do osób, które chcą wykorzystać możliwości USB 3.2 Gen 2x2, ale nie potrzebują koniecznie konstrukcji osiągającej pełne 2000 MB/s podczas zapisu.
Kup teraz
Najbardziej kompaktowy SSD w formie pendrive'a - Patriot Viper Gaming PVP30

Patriot Viper Gaming PVP30 wyróżnia się na tle pozostałych modeli przede wszystkim konstrukcją. Zewnętrzny SSD został zamknięty w formacie przypominającym typowego pendrive'a, dzięki czemu nie wymaga klasycznego przewodu łączącego dysk z komputerem. To rozwiązanie może być szczególnie wygodne dla osób, które często przenoszą dane i chcą ograniczyć liczbę dodatkowych elementów, które trzeba mieć ze sobą. Jednocześnie producent deklaruje transfery sekwencyjne sięgające 1000 MB/s zarówno dla odczytu, jak i zapisu, więc w porównaniu do typowych pendrive’wów, będzie lepszym wyborem.
PVP30 korzysta z interfejsu USB 3.2 Gen 2, dlatego pod względem maksymalnej deklarowanej wydajności plasuje się w tej samej klasie co Patriot Transporter Lite i Kingston XS1000. Największą przewagą nad klasycznymi przenośnymi SSD jest jednak obecność dwóch różnych złączy. Z jednej strony znajduje się klasyczne USB typu A, natomiast z drugiej USB typu C. Dzięki temu urządzenie może być podłączane zarówno do starszych komputerów wyposażonych w popularny port USB-A, jak i nowszych laptopów oraz innych urządzeń korzystających z USB-C.
Patriot oferuje PVP30 w wersjach 512 GB, 1 TB oraz 2 TB, a jego wymiary wynoszą 8,21 x 1,7 x 1 cm przy masie 31,5 g i producent udziela trzyletniej gwarancji. PVP30 jest więc szczególnie interesujący dla użytkowników, którzy poza szybkością zwracają dużą uwagę na sposób podłączenia oraz możliwość korzystania z dwóch rodzajów portów bez dodatkowych przejściówek.
Kup teraz
Mały, tani i energooszczędny SSD - Kingston XS1000 1 TB

Kingston XS1000 jest młodszym bratem modelu XS2000, z którym dzieli bardzo podobną koncepcję niewielkiej, kieszonkowej obudowy. W przeciwieństwie do srebrnego XS2000, XS1000 otrzymał czarną obudowę, natomiast najważniejsza różnica pomiędzy oboma urządzeniami dotyczy wydajności. XS2000 wykorzystuje USB 3.2 Gen 2x2 i może osiągać transfery sięgające 2000 MB/s, podczas gdy XS1000 bazuje na USB 3.2 Gen 2, przez co jego możliwości są ograniczone do okolic 1000 MB/s.
Producent deklaruje maksymalnie 1050 MB/s podczas sekwencyjnego odczytu oraz do 1000 MB/s przy zapisie, co zresztą jak w przypadku Patriota i Lexara, też wyszło u nas w testach. Za pracę nośnika odpowiada zaś kontroler Silicon Motion SM2320 współpracujący z pamięciami 3D NAND TLC. Zastosowany układ został przygotowany z myślą o zewnętrznych dyskach SSD wykorzystujących interfejs USB 3.2 Gen 2, w tym również bardziej wymagający wariant Gen 2x2, a jednym z jego założeń jest niski pobór energii. Właśnie dlatego XS1000 może być ciekawą propozycją dla użytkowników laptopów, którzy oczekują wysokiej wydajności bez sięgania po bardziej wymagający energetycznie sprzęt.
Kingston XS1000 dostępny jest w pojemnościach 1 TB oraz 2 TB. Obudowa ma wymiary 69,54 x 32,58 x 13,5 mm, a masa urządzenia wynosi zaledwie 28,7 g. Zastosowano tutaj połączenie metalu i tworzywa, a całość objęta jest pięcioletnią gwarancją producenta.
XS1000 nie próbuje konkurować z szybszymi modelami USB 3.2 Gen 2x2 pod względem maksymalnego transferu, ale jego względnie niewielka jak na dzisiejsze warunki cena, szeroka dostępność oraz deklarowane 1050 MB/s odczytu i 1000 MB/s zapisu czynią go bardzo uniwersalnym zewnętrznym SSD. To propozycja dla osób, które chcą małego i lekkiego nośnika do codziennego przenoszenia danych, ale nie mają komputera wyposażonego w USB 3.2 Gen 2x2 lub nie potrzebują transferów sięgających 2000 MB/s.
Kup teraz
Jaki dysk zewnętrzny wybrać w 2026 roku? Podsumowanie
Wybór zewnętrznego dysku powinien przede wszystkim zależeć od sposobu jego wykorzystania. Jeżeli urządzenie ma służyć do regularnego przenoszenia dużych plików, pracy z materiałami wideo, wykonywania szybkich kopii zapasowych albo przechowywania projektów, zdecydowanie warto zainteresować się SSD. Nośniki półprzewodnikowe oferują znacznie wyższą wydajność niż klasyczne zewnętrzne HDD, a brak mechanicznych elementów dodatkowo sprzyja ich mobilnemu charakterowi.
Wśród zaprezentowanych konstrukcji Patriot Transporter Lite 1 TB jest propozycją dla osób szukających stosunkowo prostego i przystępnego rozwiązania z USB 3.2 Gen 2. Deklarowane 1000 MB/s odczytu i zapisu, aluminiowa obudowa, kilka wariantów pojemnościowych oraz trzyletnia gwarancja tworzą zestaw parametrów odpowiedni do większości typowych zastosowań.
Jeżeli priorytetem jest maksymalnie wysoka wydajność, większe możliwości oferują modele wykorzystujące USB 3.2 Gen 2x2. ADATA Elite SE880 1 TB deklaruje do 2000 MB/s zarówno podczas odczytu, jak i zapisu, a przy tym wyróżnia się bardzo małymi wymiarami i masą zaledwie 31 g. Trzeba jednak pamiętać o konieczności posiadania kompatybilnego portu USB 3.2 Gen 2x2. Lexar SL500 1 TB również oferuje odczyt do 2000 MB/s, choć maksymalny zapis wynosi w jego przypadku 1800 MB/s. Model ten może być interesujący dla użytkowników szukających szybkiego SSD z aluminiową obudową i pięcioletnią gwarancją.
Patriot Viper Gaming PVP30 reprezentuje natomiast zupełnie inne podejście do konstrukcji. Dzięki formie przypominającej pendrive'a oraz obecności zarówno USB-A, jak i USB-C jest bardzo wygodny w codziennym przenoszeniu danych pomiędzy różnymi urządzeniami. Do tego oferuje transfery do 1000 MB/s, pojemność sięgającą 2 TB i relatywnie niewielką masę 31,5 g.
Kingston XS1000 1 TB jest z kolei przykładem bardzo taniego i kompaktowego zewnętrznego SSD, który nie próbuje rywalizować z modelami USB 3.2 Gen 2x2 pod względem maksymalnych transferów. Jego mocną stroną są niewielkie wymiary, masa 28,7 g, kontroler Silicon Motion SM2320, transfer do 1050 MB/s przy odczycie i do 1000 MB/s przy zapisie oraz pięcioletnia ograniczona gwarancja. Dla użytkownika, który nie posiada portu USB 3.2 Gen 2x2, może być bardziej praktycznym wyborem niż szybszy model, którego możliwości i tak nie zostaną wykorzystane.
Ostatecznie przy zakupie zewnętrznego SSD nie warto kierować się wyłącznie najwyższą liczbą MB/s na pudełku. W pierwszej kolejności należy sprawdzić kompatybilność interfejsu z komputerem, następnie dobrać odpowiednią pojemność, a dopiero później porównywać maksymalne transfery. Jeżeli komputer obsługuje USB 3.2 Gen 2x2, warto rozważyć szybsze konstrukcje takie jak ADATA Elite SE880 czy Lexar SL500. Przy standardowym USB 3.2 Gen 2 modele osiągające około 1000 MB/s będą natomiast znacznie bardziej uniwersalne. Jeżeli natomiast najważniejsza jest duża przestrzeń za możliwie niską cenę, nadal warto rozważyć klasyczny HDD, a osobny SSD przeznaczyć na dane, z którymi pracujemy najczęściej.
Sekcja FAQ - Na co zwracać uwagę przy wyborze zewnętrznego dysku?
Jednym z pierwszych parametrów, który należy sprawdzić, jest pojemność. W przypadku zewnętrznego SSD 1 TB można uznać za rozsądny punkt wyjścia dla użytkownika, który chce przechowywać większą bibliotekę zdjęć, dokumentów, filmów czy projektów. Przy pracy z materiałami wideo, dużymi plikami źródłowymi lub rozbudowanymi kopiami zapasowymi szybko może się jednak okazać, że bardziej odpowiedni będzie wariant 2 TB albo 4 TB. Warto więc zastanowić się, jakie dane mają trafić na dysk i czy nośnik ma służyć wyłącznie do okazjonalnego przenoszenia plików, czy też pełnić funkcję dodatkowego magazynu danych.
Drugim bardzo ważnym parametrem jest wydajność. Producenci najczęściej podają maksymalną prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu, czyli wartości uzyskiwane podczas operacji na dużych, uporządkowanych plikach. To właśnie dlatego w specyfikacjach zewnętrznych SSD możemy znaleźć wartości takie jak 1000 MB/s, 1800 MB/s czy 2000 MB/s. Nie należy jednak traktować ich jako gwarantowanych transferów w każdym zastosowaniu. Rzeczywista wydajność zależy również od rodzaju danych, długości operacji, temperatury pracy, kontrolera, pamięci NAND oraz możliwości urządzenia, do którego podłączono dysk.
Bardzo istotny jest również interfejs. W przypadku zewnętrznych SSD różnica pomiędzy USB 3.2 Gen 2 a USB 3.2 Gen 2x2 może być bardzo duża, ponieważ pierwszy standard zapewnia przepustowość do 10 Gb/s, podczas gdy drugi wykorzystuje dwie linie po 10 Gb/s i oferuje do 20 Gb/s. Przekłada się to na możliwość osiągania około 1000 MB/s w przypadku szybkich nośników USB 3.2 Gen 2 oraz około 2000 MB/s w przypadku modeli korzystających z USB 3.2 Gen 2x2.
Nie można przy tym zapominać o kompatybilności. Sam fakt, że dysk ma złącze USB typu C, nie gwarantuje osiągnięcia najwyższych deklarowanych transferów. USB-C opisuje przede wszystkim fizyczny rodzaj złącza, natomiast za takim gniazdem może kryć się wiele różnych standardów komunikacji. Jeżeli więc kupimy szybki SSD z USB 3.2 Gen 2x2, a następnie podłączymy go do portu obsługującego tylko USB 3.2 Gen 2, nośnik nie wykorzysta swojej pełnej przepustowości.
Sekcja FAQ - SSD czy HDD? Dlaczego to ważne?
Wybór pomiędzy SSD i HDD jest jedną z najważniejszych decyzji przy zakupie zewnętrznego dysku, ponieważ oba typy nośników mają zupełnie inną charakterystykę. HDD wykorzystuje talerze magnetyczne oraz mechaniczny mechanizm odpowiedzialny za odczyt i zapis danych. Taka konstrukcja jest starsza technologicznie, ale nadal ma istotną zaletę w postaci dużej pojemności dostępnej w relatywnie niskiej cenie.
Zewnętrzny HDD może więc być dobrym rozwiązaniem przede wszystkim do archiwizacji. Jeżeli użytkownik chce przechowywać kilka terabajtów zdjęć, filmów, dokumentów lub kopii zapasowych i nie planuje regularnie wykonywać operacji na dużych plikach, wyższa cena SSD za każdy gigabajt może być trudna do uzasadnienia. W takim zastosowaniu ważniejsza od maksymalnego transferu może być po prostu ilość dostępnego miejsca.
SSD działa zupełnie inaczej, ponieważ zamiast talerzy magnetycznych wykorzystuje pamięć NAND flash. Brak ruchomych elementów pozwala uzyskać znacznie wyższą wydajność oraz lepiej znosić typowe sytuacje związane z transportem urządzenia. Nowoczesne przenośne SSD mogą osiągać około 1000 MB/s przy wykorzystaniu USB 3.2 Gen 2, a w przypadku USB 3.2 Gen 2x2 wartości deklarowane przez producentów mogą sięgać 2000 MB/s.
Różnica jest szczególnie widoczna podczas pracy z dużymi plikami. Kopiowanie materiałów wideo, przenoszenie rozbudowanych projektów, wykonywanie dużych kopii zapasowych czy ładowanie danych zapisanych na zewnętrznym nośniku może być znacznie szybsze w przypadku SSD.
Jeżeli więc priorytetem jest szybkość, mobilność oraz wygodne przenoszenie danych pomiędzy urządzeniami, SSD będzie lepszym wyborem. HDD pozostaje natomiast interesującą opcją dla osób, które przede wszystkim potrzebują dużej przestrzeni dyskowej i chcą ograniczyć koszt zakupu każdego dodatkowego terabajta.
Sekcja FAQ - a może kieszeń? Czym się to różni?
Osoby, które chcą samodzielnie zbudować zewnętrzny SSD, mogą zamiast gotowego produktu zdecydować się na kieszeń dla dysku M.2 NVMe. W takim przypadku osobno kupujemy wewnętrzny nośnik SSD oraz obudowę wyposażoną w odpowiedni kontroler USB, a następnie instalujemy dysk wewnątrz kieszeni.
Takie rozwiązanie daje większą elastyczność, ponieważ użytkownik sam wybiera SSD i na dodatek może go później wykorzystać w swoim komputerze jako dysk wewnętrzny. Jeżeli w przyszłości okaże się, że 1 TB to za mało, można wymienić nośnik na większy model bez konieczności zakupu całego zewnętrznego urządzenia. Kieszeń może być również interesującą opcją dla osoby, która ma już niewykorzystywany dysk M.2 i chce nadać mu nowe zastosowanie.
Trzeba jednak pamiętać, że wydajność takiego zestawu zależy nie tylko od SSD, ale również od kontrolera zastosowanego w kieszeni. Bardzo szybki wewnętrzny SSD PCIe 4.0 nie osiągnie swojej pełnej wydajności po podłączeniu do obudowy ograniczonej do USB 3.2 Gen 2. W takim przypadku to właśnie interfejs kieszeni będzie wąskim gardłem.
Gotowy zewnętrzny SSD ma więc przewagę przede wszystkim pod względem wygody. Producent dobiera kontroler, pamięć, obudowę oraz interfejs, a użytkownik otrzymuje kompletny produkt, który wystarczy podłączyć do komputera. Kieszeń jest natomiast ciekawszym rozwiązaniem dla bardziej świadomych użytkowników, którzy chcą samodzielnie dobrać poszczególne komponenty albo wykorzystać posiadany wcześniej SSD.
Spodobało Ci się? Podziel się ze znajomymi!





Pokaż / Dodaj komentarze do:
Jaki zewnętrzny dysk SSD? Ranking najlepszych przenośnych dysków SSD w 2026 roku