Najlepsze monitory 2021/2022 - Top 5

Najlepsze monitory 2021/2022 - Top 5

Przed Wami kolejne podsumowanie roku 2021, w którym pojawiło się kilka ciekawych monitorów. Należy od razu zaznaczyć, że posiłkowaliśmy się tylko tymi urządzeniami, które otrzymaliśmy do testów, bo tylko w taki sposób byliśmy w stanie zweryfikować ich potencjalne zalety oraz wady. Nie oznacza to jednak, że zakupić nie można jeszcze lepszych lub gorszych monitorów. Rynek jest po prostu zbyt duży. Tak czy inaczej, jest to zestawienie urządzeń, które według nas zasługują na szczególną uwagę. Tekst podzieliśmy na kilka kategorii tak, byś bez problemu znalazł interesującą Cię półkę cenową i przeznaczenie danego monitora. Jak wyglądał rok 2021 i jaki monitor możesz nadal kupić? Sprawdź!

Najlepsze procesory w 2021/2022 roku

Jaki monitor do gier?

Już na początku napiszemy, że grać można na każdym monitorze. To, że monitor reklamowany jest jako „biurowy” wcale nie oznacza, że grać się na nim nie da – wręcz przeciwnie. Oczywiście gracze lubią wszelkiego rodzaju dodatki, które gwarantują lepsze wrażenia z rozgrywki, dlatego też stawiamy właśnie na takie urządzenia w tej kategorii. Pierwszą sprawą jest oczywiście częstotliwość odświeżania obrazu i wysoka wartość Hz, co przydaje się nie tylko w grach, ale również w innych zastosowaniach – praca, czy rozrywka. Monitor dla graczy powinien mieć też technologię synchronizacji obrazu – FreeSync, czy Gsync. Co oprócz tego? Szybka matryca oferująca dobre odwzorowanie kolorów, kontrast i kąty widzenia, wysoka jasność (szczególnie przy HDR), HUB USB (dla tych, którzy tego potrzebują), czy nawet tryb stroboskopowy. Jak widać cech jest bardzo dużo, a im lepiej sprawdza się monitor w danym trybie, tym z reguły droższy on jest. Cena zależy też od przekątnej i rozdzielczości, ale to już kwestia upodobań użytkownika, a nie z góry narzucone cechy, gdzie więcej znaczy lepiej (w granicach rozsądku).

Najlepsze monitory 2021/2022

Jaki monitor do biura/domu?

Domowy, czy jak kto woli biurowy monitor, to z reguły najtańsze jednostki na rynku. Oczywiście tak, jak wcześniej wspomniałem, cena zależy od jakości wykonania, przekątnej ekranu, matrycy, rozdzielczości i wielu innych cech, dlatego nie można od razu stwierdzać, czy dany wyświetlacz jest skierowany do tych właśnie zastosowań. Monitorem biurowym może być też monitor dla graczy, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z dobrodziejstw technologii w nich zastosowanych. Tak czy inaczej, monitor do typowych, domowych zastosowań powinien mieć odpowiedniej jakości matrycę (IPS lub VA), która odznaczać będzie się dobrymi kątami widzenia czy reprodukcją kolorów. Dobrze by było też, gdyby taki wyświetlacz miał odpowiednio wysoką rozdzielczość, dlatego poniżej 1920x1080 raczej nie ma co schodzić.

Jak wybieraliśmy najlepsze monitory 2021 roku?

Tak jak napisałem wcześniej, przede wszystkim skupialiśmy się na monitorach, które zdążyliśmy w poprzednim roku przetestować. Jeśli takowe się pojawiły, następnymi kryteriami są ocena końcowa, która wzięta została ze stosunku zalet i wad danego monitora i cechy samego wyświetlacza. Jeśli urządzenie nie może pochwalić się odpowiednią reprodukcją kolorów, szybkością matrycy, czy dodatkami, takowy nie znajdzie się w naszym zestawieniu.

MSI Optix MAG274QRF-QD – Monitor dla wymagających graczy

Najlepsze monitory - MSI MAG274QRF-QD

Zaczynamy od jednego z lepszych wyświetlaczy dla wymagających graczy, który dostępny był do kupienia w 2021 roku (nadal oczywiście jest). MAG274QRF-QD to 27” monitor o rozdzielczości QHD (1440p). Wyposażony został w szybką matrycę Rapid IPS, która wraz z QD – kropkami kwantowymi, odznacza się wysoką częstotliwością odświeżania (165 Hz) i znakomitą reprodukcją kolorów - sRGB na poziomie 97%, DCI-P3 na poziomie 147%. To oczywiście nie wszystko. Znalazło się tu miejsce dla FreeSync i kompatybilność z G-Sync (z LFC), pełnej kontroli ułożenia monitora, dwóch złączy USB 3.2 Gen.1, podświetlenia RGB i wsparcia dla HDR.

Monitor posiada też przydatne funkcje gamingowe – jak na przykład tryb stroboskopowy, który dodatkowo poprawia ostrość. Choć tryb ten nie jest bez wad, bo w przypadku opisywanego tu monitora, po jego włączeniu na ekranie pojawia się specyficzny ghosting, jasność spada do poziomu 135 nitów i wyłączeniu ulega technologia synchronizacji obrazu i overdrive, to nadal warto go mieć.

Należy też wspomnieć, że największym problemem tego monitora było brak wsparcia dla przestrzeni sRGB. Producent na szczęście wydał odpowiedni firmware, który odblokowuje funkcję urządzenia i nie musimy się więcej użerać z przesyconymi kolorami podczas wyświetlania treści w tym standardzie.

Kup monitor MSI Optix MAG274QRF-QD najtaniej na Ceneo.pl

ASUS ROG Swift PG32UQX – bezkompromisowy monitor dla graczy

Najlepsze monitory - ASUS ROG Swift PG32UQX

Flagowe urządzenia danego producenta z reguły istnieją po to, by pokazać możliwości, czyli to, co aktualnie dana firma potrafi najlepszego stworzyć. Jeśli chodzi o monitory ASUS, takim bez wątpienia jest ROG Swift PG32UQX, który kosztuje bagatela 16 000 zł. Cóż, nikt nie powiedział, że słowo bezkompromisowy oznacza tani – wręcz przeciwnie. Tak czy inaczej, monitor odznacza się rewelacyjną jakością obrazu i reprodukcją kolorów, wysokim kontrastem i efektem HDR. Jest to 32” jednostka o rozdzielczości UHD 4K, częstotliwości odświeżania 144 Hz z matrycą IPS 10-bit. Pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3 na poziomie 98% i sRGB na poziomie 160% gwarantuje uzyskanie odpowiednich doznań podczas konsumpcji i tworzenia treści.

Monitor uzyskał certyfikat Display HDR 1400, co w teorii oznacza, że takowy musi spełnić wymagania co do jasności (maksymalnej z reguły), wynoszącej 1400 nitów. Tu mamy do czynienia z jasnością maksymalną na poziomie aż 1565,85 nitów, co wraz z maksymalnym kontrastem na poziomie 6741,5:1 i pokryciem przestrzeni Rec.2020 85% z błędem Delta E 1.1, zapewnia imponujące wrażenia z oglądania treści HDR. Jak to ujął nasz redakcyjny kolega Daniel, który miał okazję testować monitor – RE-WE-LA-CJA.

Kup monitor ASUS ROG Swift PG32UQX najtaniej na Ceneo.pl

iiyama G-Master GB2590HSU-B1 Gold Phoenix – monitor marzenie dla e-sportowca

Najlepsze monitory - GB2590HSU-B1 Gold Phoenix

Na rynku pojawia się coraz więcej monitorów skrojonych na rynek e-sportowy, gdzie każda milisekunda ma znaczenie, a ilość klatek na sekundę przekracza wszelkie wyobrażenia. Choć można już znaleźć wyświetlacze 360 Hz (a nawet 390 Hz), tak rozsądnym kompromisem wydaje się być dziś częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz. Takową wspiera właśnie GB24590HSU-B1. Wyświetlacz ma przekątną 24,5” i wyposażony został w szybką matrycę Fast IPS o rozdzielczości Full HD. Wraz z wspomnianym wcześniej odświeżaniem ekranu 240 Hz i wsparciem dla FreeSync z LFC, idealnie nada się do wszelkiego rodzaju gier nastawionych na rywalizację. Co oprócz tego? Maksymalna jasność na poziomie 400 nitów, standardowy (jak na IPS) kontrast 1000:1 i znakomity czas reakcji (MPRT) 0,4 ms. Są też dwa porty USB 3.0 oraz HUB USB 3.0.

Kup monitor iiyama G-Master GB2590HSU-B1 Gold Phoenix najtaniej na Ceneo.pl

iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 – monitor do biura i domu, do zadań specjalnych

Najlepsze monitory - ProLite XUB2792QSN-B1

Rynek monitor biurowych zmienił się diametralnie w ostatnich latach. Jeszcze nie tak dawno temu biurowe konstrukcje kojarzyły się nam raczej z najtańszymi panelami TN, a jeszcze wcześniej z „kwadratowymi” urządzeniami w formacie 4:3. Dziś wyświetlacze skierowane do użytkowników domowych/biur, mogą pochwalić się dobrymi parametrami i znakomitą funkcjonalnością. Właśnie przez to ostatnie, opisywany tu monitor znalazł się w naszym zestawieniu. Dlaczego? O tym poniżej.

Iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 to monitor o przekątnej 27”, rozdzielczości QHD (1440p) i 75 Hz częstotliwości odświeżania ekranu. Matryca wykonana została w technologii IPS, co gwarantuje odpowiednie odwzorowanie kolorów i kąty widzenia. Do tego standardowy kontrast 1000:1 i maksymalna jasność na poziomie 350 nitów. Co więc wyróżnia go na tle innych tego typu konstrukcji? Monitor wyposażony został w swoistą stację dokującą, a właściwie port USB-C, który umożliwia podłączenie laptopa (DisplayPort z power delivery 65W), wejście LAN do podłączenia przewodu typu Ethernet, by uzyskać dostęp do sieci przewodowej i DisplayPort (MST), który umożliwia łączenie kolejnych monitorów (daisy chain). W tym wypadku tylko jeden musi być podłączony do wyjścia wideo. Oprócz tego znalazło się też miejsce na dwa porty USB 3.0, do których możemy podłączyć na przykład mysz i klawiaturę (lub cokolwiek innego). Jak widać monitor odznacza się znakomitą funkcjonalnością jeśli chodzi o zastosowania biurowe lub domowe.

Kup monitor iiyama ProLite XUB2792QSN-B1 najtaniej na Ceneo.pl

Gigabyte Aorus FV43U – coś dla fanów wielkości

Najlepsze monitory - Gigabyte Aorus FV43U

Są na rynku takie monitory, że można je pomylić z telewizorami. Jednym z takich jest opisywany tu Aorus FV43U. Wyświetlacz ma przekątną aż 43”, co od razu powinno zapalić czerwoną lampkę, bo jeśli masz niewiele miejsca w pokoju, ergonomia nie będzie należeć do zalet i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Tak czy inaczej, urządzenie wyposażone zostało w płaską matrycę VA z kropkami kwantowymi o rozdzielczości 4K UHD, częstotliwości odświeżania 144 Hz z FreeSync (bez LFC) i certyfikatem DisplayHDR 1000. Faktyczna maksymalna jasność wyniosła w naszym teście przeszło 1200 nitów o czym koniecznie należy wspomnieć, pisząc o HDR właśnie.

Monitor można pochwalić za wiele rzeczy. Jakość wykonania stoi i zastosowanych materiałów na wysokim poziomie. Monitor cechuje się bardzo dobrą reprodukcją barw i ostrością w ruchu. Ma dobrze zrealizowany tryb stroboskopowy, dobrze grające głośniki, KVM, pilot i USB 3.0 z fast charge. Czy są jakieś wady? Owszem, tak jak we wszystkim. FreeSync nie wspiera LFC i działa dopiero od 48 fps. Narzekamy też na kiepską równomierność podświetlenia i wysoką minimalną jasność ekranu. W tej cenie jednak zalety przeważają, bo trudno otrzymać podobny produkt w tej kwocie, która swoją drogą wynosi około 5000 zł.

Kup monitor Gigabyte Aorus FV43U najtaniej na Ceneo.pl

Monitory w 2022 roku – czego się spodziewać?

Najlepsze monitory 2022

Rynek monitorów, pomimo tego, że zmienia się na naszych oczach, robi to względnie powoli. Zmiany zachodzą stopniowo i przede wszystkim nie zmienia się sama technologia wykonywania paneli. Nadal dominują jednostki IPS, VA i TN. Czy można się zatem spodziewać pierwszych, naprawdę godnych polecenia i przede wszystkim opłacalnych monitorów OLED? Niestety nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie. Biorąc jednak pod uwagę wady, z jakimi przychodzi nam się mierzyć kupując aktualnie telewizor, czy monitor OLED, od powszechnego dostępu do takich wyświetlaczy, które nie znajdują się w smartfonach, dzieli nas jeszcze jakiś czas. Czy tymczasem będzie jeden rok? Coś nam się wydaje, że niestety nie.

Jeśli nie możemy spodziewać się trwałych OLEDów w monitorach, to na co przyjdzie czas? Na technologię raczej nie ma co liczyć, ale biorąc pod uwagę trend, możemy spodziewać się coraz szybszych matryc IPS i VA. Możemy się także spodziewać większej konkurencji na rynku, a co za tym idzie – spadków cen. Jeszcze nie tak dawno monitory 1080p 144 Hz kosztowały powyżej 1100 zł, a dziś takowe można zakupić za kwotę poniżej 900, a nawet 800 zł. Miejmy nadzieję, że trend ten się utrzyma. Tymczasem my nadal będziemy obserwować rynek, przeprowadzać testy i informować Was o nowościach. A Wy macie w planach kupić nowy monitor? Jeśli tak, to jaki? Piszcie w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze monitory 2021/2022 - Top 5

 0