Ranking kart graficznych 2023. Oto najlepsze modele

Ranking kart graficznych 2023. Oto najlepsze modele

Portfolio producentów zdążyło się w tym roku poszerzyć o kolejne modele kart graficznych i na horyzoncie nie widać, żebyśmy mieli być świadkami jakiejś grubszej premiery w nadchodzących miesiącach (nie licząc plotek o wersjach SUPER). Zarówno NVIDIA, jak i AMD czy Intel mają co zaprezentować w niemal wszystkich półkach cenowych, i tak też postanowiliśmy podzielić nasz ranking kart graficznych. Oto kompleksowe zestawienie przetestowanych przez nad modeli w dwóch scenariuszach użytkowania – z wyłączonym oraz włączonym ray tracingiem. A zatem, w jaką kartę graficzną warto dziś zainwestować?

 

 

Ranking kart graficznych – jak ocenialiśmy?

Ranking kart graficznych to jak już wspomnieliśmy kompleksowe zestawienie modeli trzech producentów. Podzielony został na dwie kategorie, choć na tym nie koniec, gdyż rzecz jasna do tego dochodzą również analiza opłacalności oraz podział kart ze względu na efektywność energetyczną.

Ranking kart graficznych to cztery wykresy, które zawierają dane z nowej platformy testowej (z tego powodu nie znalazła się tu najwydajniejsza aktualnie karta, czyli GeForce RTX 4090, gdyż akurat w tym momencie jej nie mieliśmy na stanie). Pierwszy wykres to średnia wydajność w rasteryzacji - na podstawie rozdzielczości Full HD i wielu gier:

 • A Plague Tale: Requiem
 • Atomic Heart
 • The Last of Us Part I
 • Call of Duty: Modern Warfare 2
 • Dead Island 2
 • Cyberpunk 2077
 • God of War
 • Dead Space Remake
 • Ghostwire: Tokyo
 • Dying Light 2
 • Red Dead Redemption 2
 • Far Cry 6
 • Watch Dogs: Legion
 • Marvel's Spider-Man Remastered
 • Resident Evil 4 Remake
 • SGW Contracts 2
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon Next-Gen

Drugi wykres to średnia wydajność w ray tracingu - na podstawie rozdzielczości Full HD, bez skalowania DLSS ani FSR i trzech gier, których lista znajduje się poniżej:

 • Cyberpunk 2077
 • Dying Light 2
 • Metro Exodus Enhanced Edition

Trzeci wykres to zaś wykres efektywności energetycznej (stosunek wydajności do poboru energii). Ostatni, czyli czwarty wykres to już kalkulacja opłacalności zakupu danego modelu karty graficznej na podstawie wydajności w rasteryzacji - wykres nr 1.

Ranking kart graficznych – wydajność w rasteryzacji

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do rankingu nie dostała się karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090. Tak czy owak, według naszych testów na wcześniejszej platformie, żadna aktualnie produkowana karta nie może jej odebrać korony króla wydajności, zarówno bez, jak i z aktywnym śledzeniem promieni. Ostatecznie nie ma znaczenia, że tego modelu na wykresach nie widać, gdyż sama procentowa zależność między konkurującymi kartami się tutaj nie zmieni. Model dodamy, jak tylko zdołamy przetestować go na nowej platformie.

Drugie miejsce należy tym razem do Radeona RX 7900 XTX, który nieznacznie wyprzedził trzeciego na liście RTX-a 4080. To świetna karta, która sprawdzi się w dowolnej grze w wysokiej rozdzielczości pokroju 4K czy tym bardziej QHD. Pamiętaj tylko, że jeśli zależy ci również na wydajności w grach z włączonym ray tracingiem, sprawdź wykres znajdujący się w dalszej części tego artykułu.

 

Ranking kart graficznych – wydajność z ray tracingiem

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, co zresztą udowodnił nasz test RTX 4090, karta ta jest absolutnym liderem w kwestii wydajności, również w grach z aktywnym śledzeniem promieni. Tutaj AMD niestety nie ma się zbytnio czym pochwalić, gdyż najwydajniejszy model, czyli Radeon RX 7900 XTX wyprzedza nawet GeForce RTX 3080 Ti, czyli karta graficzna poprzedniej generacji.

Radeon RX 7900 XTX zajmuje zatem czwarte (a tak naprawdę piąte przy uwzględnieniu RTX-a 4090 i nawet kolejne, jeśli do rankingu dostałyby się takie modele jak RTX 3090 czy 3090 Ti).

Ranking kart graficznych – efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna to rzecz jasna stosunek wydajności do poboru prądu. A zatem wydajność to tylko jedna zmienna i z tego też powodu na szczycie wykresu nie znalazł się ani Radeon RX 7900 XTX, ani GeForce RTX 4080, ani tak naprawdę żaden, prezentujący najwyższą wydajność model. Nie jest tajemnicą, że ten sprzęt pobiera mnóstwo energii elektrycznej, więc jeśli zależy ci na efektywności najbardziej, postaw na jednego z liderów. Licz się tylko z tym, że te modele mogą nie prezentować satysfakcjonującej wydajności w ogólnym rozrachunku, dlatego koniecznie sprawdź ten aspekt przed zakupem.

Liderem na naszym wykresie okazał się być RTX 4060 Ti, ale depczą mu po piętach jeszcze zwykła wersja RTX 4060 oraz RTX 4070. I doskonale można tutaj pokazać, w jakich sytuacjach sprawdzi się dana karta – ponownie, jeśli przede wszystkim zależy ci na efektywności energetycznej. RTX 4060 sprawdzi się w rozdzielczości Full HD, RTX 4060 Ti w Full HD lub QHD, a RTX 4070 w QHD. Pierwsze pięć miejsc zajęła NVIDIA i wcale się temu nie dziwimy. Usprawnienia w architekturze Ada Lovelace są jak powtórka z rozrywki z premiery Pascali, czyli GTX 10.

Ranking kart graficznych – opłacalność

Dochodzimy w końcu do najważniejszego zestawienia dla wielu użytkowników. Nie jest tajemnicą, że opłacalność, czyli stosunek ceny do wydajności to kryterium, na którym powinniśmy się opierać w przypadku większości zakupów i nie inaczej jest z kartami graficznymi.

Najbardziej opłacalna karta graficzna należy dziś do obozu niebieskich. Test Intel ARC A750 wykazał, że nie może się z tym modelem równać nawet tak świetnie wycenione karty, jakimi są Radeon RX 6650 XT czy Radeon RX 6600. NVIDIA zajęła dopiero siódme miejsce i to z najtańszą kartą nowej generacji, czyli RTX-em 4060.

 

Jaka karta graficzna do 1000 zł?

Jeśli masz do wydania 1000 zł, powinieneś postawić na Intel ARC A750 lub Radeona RX 6600. W ofercie sklepów nie znajdziesz żadnego innego modelu, który prezentowałby tak znakomity stosunek ceny do wydajności.

Nasz test Intel ARC A750 wykazał jednak, że karta ta nie jest idealnym wyborem, gdyż zdarzają się tu problemy z wydajnością w kilku grach, a na dodatek prezentuje bardzo niski poziom efektywności energetycznej. Mniejszą niż taki moloch, jak RTX 2080.

Jeśli zatem szukasz GPU do 1000 zł, postaw na Radeona RX 6600 lub RX 6650 XT – jeśli znajdziesz ten drugi model w tej kwocie, gdyż ceny kart graficznych nie są stałe.

Kup kartę AMD Radeon RX 6600 najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę AMD Radeon RX 6650 XT najtaniej na Ceneo.pl

 

Jaka karta graficzna do 2000 zł?

Jedną z najbardziej opłacalnych kart graficznych do 2000 zł jest aktualnie Radeon RX 6700 XT, prezentujący najwyższą opłacalność w grach wykorzystujących rasteryzację lub GeForce RTX 4060 Ti, jeśli zależy ci na RT. RX 6700 XT posiada 12 GB pamięci VRAM, więc tym bardziej powinnieneś zainteresować się tym modelem.

Kup kartę AMD Radeon RX 6700 XT najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta graficzna do 3000 zł?

Jeśli szukasz karty graficznej w cenie do 3000 zł, powinieneś zwrócić uwagę na dwa modele – na RTX-a 4070 lub Radeona RX 7800 XT. Ten pierwszy zaoferuje dobrą wydajność w śledzeniu promieni i ogólnie poprawną w rasteryzacji, a ten drugi nieco lepszą wydajność w rasteryzacji i zdecydowanie gorszą w grach z aktywnym śledzeniem promieni.

Kup kartę AMD Radeon RX 7800 XT najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4070 najtaniej na Ceneo.pl

 

Jaka karta graficzna do 4000 zł?

W przypadku półki cenowej do 4000 zł, wybór ponownie zależy od naszych preferencji. Kupić można bowiem zarówno Radeona RX 7900 XT, jak i GeForce’a RTX 4070 Ti. Ten pierwszy zaprezentuje nieco wyższą wydajność w rasteryzacji niż ten drugi, aczkolwiek cierpi na to, na co cierpią wszystkie Radeony – niższą wydajność w grach z włączonym ray tracingiem. Za Radeonem przemawia jednak ilość dostępnej pamięci VRAM. Jak wiemy, RTX 4070 Ti to zaledwie 12 GB, a w przypadku Radeona to aż 20 GB. 8 GB dodatkowej pamięci na pewno się przyda. Pytanie tylko kiedy to nastąpi.

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę AMD Radeon RX 7900 XT najtaniej na Ceneo.pl

Najlepsze karty graficzne

Nie da się ukryć, że najlepsze karty graficzne kosztują najwięcej. W tej półce wydajnościowej NVIDIA nie posiada konkurenta, gdyż GeForce RTX 4090 prezentuje świetne możliwości zarówno w grach z ray tracingiem, jak i bez. Z tego też powodu model ten polecamy. Warto jednak wspomnieć, że jeśli nie zależy ci na absolutnie topowej wydajności w grach z aktywnym śledzeniem promieni, ale nadal chcesz uzyskać dostęp do niemal bezkompromisowej wydajności w grach z rasteryzacją, możesz również zainteresować się Radeonem RX 7900 XTX, czyli najwydajniejszym przedstawicielem w ofercie Czerwonych. Dlaczego? Ponieważ kosztuje nieco ponad 4000 zł, a nie jak w przypadku RTX 4090 - ponad 8 tys.

Kup kartę AMD Radeon RX 7900 XTX najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4090 najtaniej na Ceneo.pl

Ranking kart graficznych – które modele kupić?

Doszliśmy w końcu do podsumowania. W aktualnym rankingu kart graficznych wygrywają poniższe modele i to na nie powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Jaką kartę kupić?

 • AMD Radeon RX 6600 – karta graficzna do 1000 zł
 • AMD Radeon RX 6700 XT – karta graficzna do 2000 zł
 • NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti – karta graficzna do 2000 zł
 • AMD Radeon RX 7800 XT – karta graficzna do 3000 zł
 • NVIDIA GeForce RTX 4070 – karta graficzna do 3000 zł
 • AMD Radeon RX 7900 XT – karta graficzna do 4000 zł
 • NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti – karta graficzna do 4000 zł
 • NVIDIA GeForce RTX 4090 – najlepsza karta graficzna
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ranking kart graficznych 2023. Oto najlepsze modele

 0