Ranking kart graficznych 2024. Oto najlepsze modele

Ranking kart graficznych 2024. Oto najlepsze modele

Portfolio producentów zdążyło się w tym roku poszerzyć o kolejne modele kart graficznych i na horyzoncie nie widać, żebyśmy mieli być świadkami jakiejś grubszej premiery w nadchodzących miesiącach (nie licząc plotek o RTX 5000). Zarówno NVIDIA, jak i AMD czy Intel mają co zaprezentować w niemal wszystkich półkach cenowych, i tak też postanowiliśmy podzielić nasz ranking kart graficznych. Oto kompleksowe zestawienie przetestowanych przez nad modeli w dwóch scenariuszach użytkowania – z wyłączonym oraz włączonym ray tracingiem. A zatem, w jaką kartę graficzną warto dziś zainwestować?

Ranking kart graficznych 2024 – jak ocenialiśmy?

Ranking kart graficznych to jak już wspomnieliśmy kompleksowe zestawienie modeli trzech producentów. Podzielony został na dwie kategorie, choć na tym nie koniec, gdyż rzecz jasna do tego dochodzą również analiza opłacalności oraz podział kart ze względu na efektywność energetyczną.

Ranking kart graficznych to cztery wykresy, które zawierają dane z nowej platformy testowej (z tego powodu nie znalazła się tu najwydajniejsza aktualnie karta, czyli GeForce RTX 4090, gdyż akurat w tym momencie jej nie mieliśmy na stanie). Pierwszy wykres to średnia wydajność w rasteryzacji - na podstawie rozdzielczości Full HD i wielu gier:

 • A Plague Tale: Requiem
 • Atomic Heart
 • The Last of Us Part I
 • Call of Duty: Modern Warfare 2
 • Dead Island 2
 • Cyberpunk 2077
 • God of War
 • Dead Space Remake
 • Lords of the Fallen
 • Dying Light 2
 • Red Dead Redemption 2
 • Assasin's Creed Mirage
 • Far Cry 6
 • Marvel's Spider-Man Remastered
 • Resident Evil 4 Remake
 • Alan Wake 2
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon Next-Gen

Drugi wykres to średnia wydajność w ray tracingu - na podstawie rozdzielczości Full HD, bez skalowania DLSS ani FSR i trzech gier, których lista znajduje się poniżej:

 • Cyberpunk 2077
 • Dying Light 2
 • Metro Exodus Enhanced Edition

Trzeci wykres to zaś wykres efektywności energetycznej (stosunek wydajności do poboru energii). Ostatni, czyli czwarty wykres to już kalkulacja opłacalności zakupu danego modelu karty graficznej na podstawie wydajności w rasteryzacji - wykres nr 1 oraz cen kart graficznych z ostatniej, kwietniowej analizy.

Ranking kart graficznych 2024 – wydajność w rasteryzacji

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do rankingu nie dostała się karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090. Tak czy owak, według naszych testów na wcześniejszej platformie, żadna aktualnie produkowana karta nie może jej odebrać korony króla wydajności, zarówno bez, jak i z aktywnym śledzeniem promieni. Ostatecznie nie ma znaczenia, że tego modelu na wykresach nie widać, gdyż sama procentowa zależność między konkurującymi kartami się tutaj nie zmieni. Model dodamy, jak tylko zdołamy przetestować go na nowej platformie.

Drugie miejsce należy do Radeona RX 7900 XTX, który nieznacznie wyprzedził trzeciego na liście RTX-a 4080 Super. Ten swoją drogą okazał się być zaledwie kilka procent szybszy od zwykłej wersji RTX 4080, ale nie jest to żadną nowością. RX 7900 XTX to świetna karta, która sprawdzi się w dowolnej grze w wysokiej rozdzielczości pokroju 4K czy tym bardziej QHD. Pamiętaj tylko, że jeśli zależy ci również na wydajności w grach z włączonym ray tracingiem, sprawdź wykres znajdujący się w dalszej części tego artykułu.

 

Ranking kart graficznych – wydajność z ray tracingiem

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, co zresztą udowodnił nasz test RTX 4090, karta ta jest absolutnym liderem w kwestii wydajności, również w grach z aktywnym śledzeniem promieni. Tutaj AMD niestety nie ma się zbytnio czym pochwalić, gdyż najwydajniejszy model, czyli Radeon RX 7900 XTX wyprzedza nawet GeForce RTX 3080 Ti, czyli karta graficzna poprzedniej generacji.

Radeon RX 7900 XTX zajmuje zatem szóste (a tak naprawdę siódme przy uwzględnieniu RTX-a 4090 i nawet kolejne, jeśli do rankingu dostałyby się takie modele jak RTX 3090 czy 3090 Ti). To pokazuje, jak szalenie ważne jest spoglądanie na możliwości danej karty graficznej z wielu różnych perspektyw. Ktoś, komu nie zależy na ray tracingu powie, że Radeon RX 7900 XTX jest świetny, ale tego samego o niej nie powie osoba grająca w tytuły wykorzystujące właśnie tę technologię.

Ranking kart graficznych 2024 – efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna to rzecz jasna stosunek wydajności do poboru prądu. A zatem wydajność to tylko jedna zmienna i z tego też powodu na szczycie wykresu nie znalazł się ani Radeon RX 7900 XTX, ani GeForce RTX 4080, ani tak naprawdę żaden, prezentujący najwyższą wydajność model. Nie jest tajemnicą, że ten sprzęt pobiera mnóstwo energii elektrycznej, więc jeśli zależy ci na efektywności najbardziej, postaw na jednego z liderów. Licz się tylko z tym, że te modele mogą nie prezentować satysfakcjonującej wydajności w ogólnym rozrachunku, dlatego koniecznie sprawdź ten aspekt przed zakupem.

Liderem na naszym wykresie okazał się być RTX 4060 Ti, ale depczą mu po piętach jeszcze zwykła wersja RTX 4060 oraz RTX 4070. I doskonale można tutaj pokazać, w jakich sytuacjach sprawdzi się dana karta – ponownie, jeśli przede wszystkim zależy ci na efektywności energetycznej. RTX 4060 sprawdzi się w rozdzielczości Full HD, RTX 4060 Ti w Full HD lub QHD, a RTX 4070 lub RTX 4070 Super w QHD. Pierwsze osiem miejsc zajęła NVIDIA i wcale się temu nie dziwimy. Usprawnienia w architekturze Ada Lovelace są jak powtórka z rozrywki z premiery Pascali, czyli GTX 10.

Ranking kart graficznych 2024 – opłacalność

Dochodzimy w końcu do najważniejszego zestawienia dla wielu użytkowników. Nie jest tajemnicą, że opłacalność, czyli stosunek ceny do wydajności to kryterium, na którym powinniśmy się opierać w przypadku większości zakupów i nie inaczej jest z kartami graficznymi.

Najbardziej opłacalna karta graficzna należy dziś do obozu czerwonych. Test Intel ARC A750 wykazał, że w poprzednim rankingu kart graficznych była poza zasięgiem wszystkich innych dostępnych wówczas na rynku modeli, ale jak widać czasy się zmieniają, bo konsekwentna polityka cenowa AMD doprowadziła do niemałych roszad na wykresie. Wszystkie GPU na podium należą do Czerwonych i co ciekawe, najbardziej opłacalną kartą graficzną, jeśli przyjąć wyliczenia cenowe z kwietnia, jest aktualnie RX 7600, a przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu była na miejscu piątym. NVIDIA natomiast dostała się do pierwszej piątki tylko ze względu na to, że RTX 3060 Ti w wersji AFOX jest dzisiaj dostępna za nieco ponad 1400 zł. W cenie regularnej, czyli ok. 1600-1700 zł, byłaby poza pierwszą dziesiątką.

 

 

Jaka karta graficzna do 1000 zł?

Jeśli masz do wydania 1000 zł, powinieneś postawić na Radeona RX 6600. W ofercie sklepów nie znajdziesz żadnego innego modelu, który prezentowałby tak znakomity stosunek ceny do wydajności. Pamiętaj jedynie, że ceny kart graficznych nie są stałe.

Kup kartę AMD Radeon RX 6600 najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta graficzna do 2000 zł?

Jedną z najbardziej opłacalnych kart graficznych do 2000 zł jest aktualnie Radeon RX 7700 XT, konkurujący z nim w poprzedniej cenie RX 6800 XT oraz model z obozu NVIDII czyli RTX 4060 Ti. Poniżej 1500 zł mamy Radeona RX 7600, który okazał się być w tym miesiącu najbardziej opłacalnym GPU - po raz pierwszy w historii tworzenia naszych zestawień i po wielu miesiącach dominacji RX-a 6600. Konkurujący z nim RTX 4060 jest mniej wydajny i droższy, sięgać po niego należy wyłącznie do ray tracingu, gdyż z aktywnym DLSS (w szczególności z Frame Generation) jest zdecydowanie wydajniejszy niż RX 7600.

Co ciekawe, wspomniany RTX 4060 Ti, mimo że to nowa, wypierająca "dziadki" poprzedniej generacji karta, nie jest w stanie pod względem czystej opłacalności w rasteryzacji konkurować nawet ze staruszkami pokroju RX 6600 XT czy nowością - RX 7900 GRE i mówimy tu wyłącznie o 8-gigowej wersji. Rzecz jasna opłacalność zmienia się, jeśli dorzucimy ray tracing, ale nawet wtedy nie przebija Radeona RX 7800 XT, jeśli chodzi o stosunek cena/wydajność.

 Kup kartę AMD Radeon RX 7600 najtaniej na Ceneo.pl

 Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4060 najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę AMD Radeon RX 7700 XT najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta graficzna do 3000 zł?

Jeśli szukasz karty graficznej w cenie do 3000 zł, powinieneś zwrócić uwagę na cztery modele – RTX 4070 i 4070 Super oraz Radeon RX 7800 XT i RX 7900 GRE. Radeon RX 7800 XT i RX 7900 GRE prezentują bardzo zbliżony do siebie stosunek ceny do wydajności, ale rzecz jasna nie mogą konkurować z rozwiązaniami NVIDII w grach z aktywnym śledzeniem promieni. Jeśli zależy Ci również na tym drugim aspekcie, powinieneś zainwestować w GeForce'a. Ewenementem w kwietniowej analizie był natomiast RTX 4070 Ti, którego sprzedawano w cenie poniżej 3000 zł. Jeśli w tej cenie jeszcze go znajdziesz, jak najbardziej warto.

Kup kartę AMD Radeon RX 7800 XT najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4070 najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę AMD Radeon RX 7900 GRE najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4070 Super najtaniej na Ceneo.pl

 

 

Jaka karta graficzna do 4000 zł?

W przypadku półki cenowej do 4000 zł, wybór ponownie zależy od naszych preferencji. Kupić można bowiem zarówno Radeona RX 7900 XT, jak i GeForce’a RTX 4070 Ti Super. 7900 XT prezentuje lepszy stosunek ceny do wydajności w rasteryzacji, ale zostaje daleko w tyle, jeśli chodzi o wydajność w tytułach wykorzystujących ray tracing. Nie ma też DLSS Frame Generation. W tyle zostaje również w porównaniu do zwykłej wersji RTX 4070 Ti, którą nabyć mogliśmy kilka dni temu w cenie poniżej 3000 zł. Teraz kosztuje ok. 3200 zł

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę AMD Radeon RX 7900 XT najtaniej na Ceneo.pl

Najlepsze karty graficzne

Nie da się ukryć, że najlepsze karty graficzne kosztują najwięcej. W tej półce wydajnościowej NVIDIA nie posiada konkurenta, gdyż GeForce RTX 4090 prezentuje świetne możliwości zarówno w grach z ray tracingiem, jak i bez. Z tego też powodu model ten polecamy. Warto jednak wspomnieć, że jeśli nie zależy ci na absolutnie topowej wydajności w grach z aktywnym śledzeniem promieni, ale nadal chcesz uzyskać dostęp do niemal bezkompromisowej wydajności w grach z rasteryzacją, możesz również zainteresować się Radeonem RX 7900 XTX, czyli najwydajniejszym przedstawicielem w ofercie Czerwonych. Dlaczego? Ponieważ kosztuje nieco ponad 4000 zł, a nie jak w przypadku RTX 4090 - ponad 8 tys.

Kup kartę AMD Radeon RX 7900 XTX najtaniej na Ceneo.pl

Kup kartę NVIDIA GeForce RTX 4090 najtaniej na Ceneo.pl

Ranking kart graficznych 2024 – które modele kupić?

Doszliśmy w końcu do podsumowania. W aktualnym rankingu kart graficznych wygrywają poniższe modele i to na nie powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Jaką kartę kupić?

 • AMD Radeon RX 6600 – Najlepsza karta graficzna do 1000 zł

 • AMD Radeon RX 7600 - Najbardziej opłacalna karta graficzna do Full HD do 1500 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 4060 – karta graficzna do 1400 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti – karta graficzna do 1500 zł (tylko wersja Afox)

 • AMD Radeon RX 7700 XT - Najlepsza karta graficzna do 2000 zł

 • AMD Radeon RX 7800 XT – karta graficzna do 2500 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 4070 – karta graficzna do 2500 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 4070 Super - karta graficzna do 3000 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super – karta graficzna do 4000 zł

 • AMD Radeon RX 7900 XT – karta graficzna do 4000 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super - karta graficzna do 4000 zł

 • NVIDIA GeForce RTX 4090 – najlepsza karta graficzna

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ranking kart graficznych 2024. Oto najlepsze modele

 0