Ranking klawiatur bezprzewodowych dla graczy. TOP 5 najlepszych klawiatur 2023

Ranking klawiatur bezprzewodowych dla graczy. TOP 5 najlepszych klawiatur 2023

Po krótkiej przerwie wracamy do serii rankingów top 5 sprzętów peryferyjnych dla graczy. Jakiś czas temu omawialiśmy klawiatury przewodowe, natomiast dziś przyszła pora na ranking top 5 klawiatur bezprzewodowych. W końcu nie tylko myszki komputerowe mogą być pozbawione kabla i stanowić świetny prezent na święta. A może to ty będziesz swoim własnym mikołajem? Niezależnie czy szukasz prezentu dla kogoś bliskiego lub rozglądasz się za upiększeniem swojego stanowiska, dzięki tej liście top 5 bezprzewodowych klawiatur dla graczy dowiesz się nie tylko, jakie klawiatury mechaniczne są godne uwagi, ale również, na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniego sprzętu. Swoją drogą, jeśli interesuje cię wspomniany wcześniej sprzęt, czyli najlepsze myszki bezprzewodowe dla graczy, gamingowe myszki przewodowe czy po prostu klawiatury przewodowe do gier, zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi wpisami.

Na liście topowych produktów znajdziesz zarówno droższe propozycje, jak i sprzęt mniej uszczuplający zawartość twojego portfela. Na podium znalazły się klawiatury mechaniczne w kwocie od 349 do 1500 złotych, zatem przepaść cenowa pomiędzy poszczególnymi modelami jest znaczna, ale wcale nie oznacza to, że kupując najtańszy sprzęt w tym zestawieniu, otrzymasz produkt wybrakowany i znacznie ustępujący swojej konkurencji, wręcz przeciwnie, każda z propozycji jest równie dobra, różnica polega tylko w twoim budżecie, jaki chcesz przeznaczyć.

 

Bezprzewodowa klawiatura gamingowa - co powinna posiadać?

Pierwszą istotną kwestią jest format klawiatury. Na rynku znajdziemy wiele różnych rozmiarówek klawiatur, poczynając od tradycyjnych pełnowymiarowych, a na kompaktowych kończąc. Czym się od siebie różnią? Pełnowymiarowe klawiatury na ogół posiadają 104 do 108 klawiszy, a więc mają numpada, przyciski funkcyjne i strzałki. Jednak ze względu na ich duże gabaryty są rzadziej spotykanym sprzętem na biurku gracza niż nieco mniejsze urządzenia TKL (klawiatury pozbawione numpada) czy kompakty 60%.

Oprócz nich jest jeszcze wiele mniej popularnych formatów jak 85%, 95% czy 65%, ale stanowią one niewielki odsetek i z tego względu jest też nieco ciężej je znaleźć. Po co pozbawiać się dodatkowych klawiszy? W pracy blok numeryczny czy klawisze funkcyjne to bardzo przydatne elementy klawiatury, jednakże w grach nie mają one szerszego zastosowania. Natomiast mniej przycisków, równa się mniejszej zajmowanej przestrzeni na biurku i jednocześnie większa przestrzeń dla podkładki pod myszkę oraz możliwość wykonywania niczym nieograniczonych ruchów myszką po jej powierzchni.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest typ klawiatury. W 2023 zdecydowanie nie powinniśmy się oglądać za klawiaturami membranowymi czy nożycowymi. Jest to relikt przeszłości, który obecnie uświadczymy co najwyżej w bazarowej jakości sprzętach. No, chyba że mamy sentyment do vintage klawiatur pokroju IBM Model M z przełącznikami typu buckling spring czy elektro-pojemnościowych od takich producentów jak HHKB, Leopold, Realforce, które to jednak są bardzo ciężkie do zakupienia w Polsce. Co zatem wybrać? Najbezpieczniej będzie postawić na klawiatury mechaniczne z przełącznikami renomowanych producentów pokroju Kailh, Gateron, TTC czy Cherry, albo customami stworzonymi specjalnie na potrzeby danego producenta klawiatury.

Garen K656 PRO

Oczywiście dobór przełączników nie kończy się na wybraniu producenta, jest to znacznie bardziej złożony temat. Każda z klawiatur mechanicznych dla graczy występuje zazwyczaj w kilku wariantach przełączników. Najczęściej są to switche czerwone, brązowe, niebieskie, żółte lub czarne. Opisując charakter działania poszczególnych kolorów przełączników, posłużę się sporym uproszczeniem, za które osoby znające się w temacie klawiatur zapewne by mnie zlinczowały, ale switche i ich poszczególne rodzaje to temat rzeka, o którym można by napisać odrębny artykuł.

Czerwone to przełączniki liniowe, nieposiadające wyczuwalnego skoku, brązowe są natomiast ich przeciwieństwem i punkt aktywacji jest w nich mocno uwydatniony. Niebieskie switche to “te hałaśliwe” o donośnym, metalicznym kliku, które albo się kocha, albo nienawidzi. Zaś czarne i żółte są cięższym odpowiednikiem czerwonych. To które z nich wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Nie prawdą jest też, powielana w internecie bzdura, że jeden kolor switchy nadaje się tylko do gier a inny do pisania, wybierajmy te przełączniki, które najbardziej nam się podobają.

Oprócz tradycyjnych mikrostyków istnieją również przełączniki optyczne i magnetyczne. Te pierwsze do swego działania wykorzystują fotokomórkę oraz wiązkę lasera, które zastępują mikrostyk i miedzianą blaszkę zwierającą obwód. Natomiast switche magnetyczne to nic innego jak poruszający się magnes i sensor zmiany pola magnetycznego. Osobiście jestem zwolennikiem tej drugiej technologii, ale switche optyczne również mają swoje zalety.

Niezależnie od tego, które wybierzemy, mają one przewagę nad tradycyjnymi przełącznikami, chociażby pod względem precyzji, mniejszego input laga, braku dwukliku, dłuższej żywotności czy możliwości zaimplementowania takich funkcji jak podwójny punkt aktywacji, zmiana jego położenia lub najświeższy wynalazek - funkcja Rapid Trigger. Musimy się jednak liczyć z faktem, że jako iż jest to młoda technologia, to przyjdzie nam za nią dopłacić ekstra. Bardzo istotne jest też zwrócenie uwagi na stabilizatory, czy są one na tyle dobrej jakości, że klawisze takie jak spacja czy enter nie grzechotają podczas energicznego klikania i nie chyboczą się zbytnio.

Jednym z najważniejszych elementów dobrej, bezprzewodowej klawiatury mechanicznej do gier jest zastosowana technologia łączności bezprzewodowej i opóźnienia. Jeżeli interesujący nas model posiada tylko i wyłącznie możliwość bezprzewodowej komunikacji z komputerem za pośrednictwem Bluetooth, to niestety musimy się przygotować na to, że najpewniej będzie miał on lekko zauważalny input lag. Tymczasem klawiatury gamingowe oparte o łączność radiową 2.4 GHz w większości przypadków powinny zaoferować nam znacznie lepsze wrażenia z gry i widocznie mniejsze lub niezauważalne dla ludzkiego oka opóźnienia rzędu kilku milisekund. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na opis urządzenia i jego specyfikację przed zdecydowaniem się na jego zakup, aby zaoszczędzić sobie problemów.

Z drugiej strony jeżeli dana klawiatura mechaniczna oferuje trzy tryby łączności (przewodowy, radiowy 2.4 GHz i Bluetooth) to tym lepiej dla nas. Pomimo, że technologia Bluetooth niesie za sobą większe opóźnienia, to jest też mniej energożerna, więc tryb ten świetnie sprawdzi się, gdy zależy nam na długim czasie pracy na jednym cyklu ładowania. Natomiast bardziej prądożerny tryb radiowy 2.4 GHz to idealna opcja do kompetetywnej rozgrywki. A skoro już o energooszczędności mowa, to jedną z kluczowych specyfikacji dla nas powinien być wbudowany akumulator.

Czasami producenci podają tylko jego pojemność jak na przykład 2500 - 3500 mAh (co swoją drogą jest widełkami, które powinny być dla nas satysfakcjonujące). Zaś inni producenci podają tylko szacunkową wartość “do 40 godzin”, “do 80 godzin” itp. analogicznie im dłużej, tym lepiej, pod warunkiem że nie jest to kłamstwo. Dlatego przed zakupem warto jest zasięgnąć informacji u zaufanych recenzentów, czy faktycznie dana klawiatura jest w stanie osiągnąć sugerowany czas pracy na jednym cyklu ładowania, a jeśli nie to, o ile jest on zawyżóny.

Warto również zwrócić uwagę na parametry takie jak grubość nasadek klawiszy rodzaj nadruku, jaki posiadają (zależy nam, aby szybko się nie starł). Istotne jest też czy dana klawiatura posiada na przykład hotswap, czyli możliwość wymiany przełączników bez konieczności używania do tego lutownicy oraz jakiego rodzaju kabel posiada. Najlepiej, aby nie był on najtańszym gumowym przewodem, a posiadał przynajmniej jakikolwiek materiałowy oplot, nawet jeśli byłby on sztywny, chociaż nie jest to bezwzględny priorytet, bo taki kabel możemy zastąpić jakimkolwiek innym. Dodatkowym atutem będą regulowane nóżki, najlepiej dwustopniowe. Miłym dodatkiem będzie też fabryczne wygłuszenie pianką EVA wnętrza klawiatury lub nasmarowane stabilizatory i przełączniki.

Z tak podstawową wiedzą jesteś już w stanie dobrać odpowiednią klawiaturę, która raczej nie powinna zawieść twoich oczekiwań. Najważniejsze, abyś wystrzegał się kiczowatego sprzętu, który pracuje na przełącznikach nieznanego producenta, zdaje się oferować więcej, niż można by oczekiwać po jego cenie i wygląda jak produkt z odpustu. W razie wątpliwości zawsze możesz poradzić się też o pomoc na grupach tematycznych lub technicznych w social mediach takich jak Facebook. Tamtejsi użytkownicy na pewno chętnie ci pomogą. Tymczasem zapraszam cię do zapoznania się z moją listą top 5 klawiatur bezprzewodowych, stworzoną z myślą o graczach szukających czegoś budżetowego, ale także tych z grubszym portfelem.

Ranking klawiatur bezprzewodowych do gier - TOP 5

  • Redragon Garen K656 Pro
  • Keychron K8 Pro RGB Wireless
  • EPOMAKER CIDOO V75
  • SteelSeries Apex Pro TKL Wireless
  • ASUS ROG Azoth

Idealna kultura pracy za 350 zł? Proszę bardzo! - Redragon Garen K656 Pro

Garen K656 PRO

Na pierwszy ogień idzie najtańsza propozycja na liście, czyli Redragon Garen K656 Pro kosztujący na ten moment 349 złotych. Garen K656 Pro pojawił się w recenzji na naszym portalu jakiś czas temu i uzyskał notę 5 gwiazdek oraz liczne wyróżnienia nie bez powodu. Jest to jedna z najlepszych budżetowych klawiatur bezprzewodowych na polskim rynku. Dlaczego? W relatywnie niskiej cenie otrzymujemy świetnie wykonaną klawiaturę mechaniczną w formacie 95%, która wyróżnia się bardzo oryginalnym designem, świetną jakością wykonania, pojemnym akumulatorem zapewniającym długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz trzy tryby łączności: Bluetooth, Radiowy 2.4 GHz oraz przewodowy.

Potencjalnym minusem tej klawiatury jest przeciętny przewód zasilający USB-C w gumowym oplocie, ale możemy go wymienić na inny dowolny kabel, więc nie stanowi to problemu. Natomiast K656 Pro nadrabia to wsparciem Hostwapa (możliwości wymiany przełączników bez konieczności korzystania z lutownicy), świetnymi customowymi fioletowymi przełącznikami typu tactile (w typie brown), wzorową kulturą pracy, wytrzymałymi i przede wszystkim atrakcyjnymi keycapami z podwójnie wtryskiwanego tworzywa PBT. Ponadto Redragon Garen K656 Pro został fabrycznie wyciszony, a jego stabilizatory i przełączniki są ręcznie nasmarowane. Kolejnym nieoczekiwanym smaczkiem jest fakt, że stabilizatory zostały też przycięte, przez co są znacznie cichsze.

Nie można też zapomnieć o zjawiskowym podświetleniu RGB, regulowanych dwustopniowych nóżkach czy nawet kanalikach pozwalających dowolnie wyprowadzić przewód zasilający na wprost lub na boki. Ponadto Redragon Garen K656 Pro posiada dedykowaną aplikację i bardzo bogate wyposażenie akcesoryjne, co w cenie 349 złotych tym bardziej robi świetne wrażenie. Opóźnienia w trybie Bluetooth są zauważalne, dlatego warto z niego korzystać tylko w sytuacji, gdy nie planujemy grać w gry kompetetywne, natomiast tryb Radiowy 2.4 GHz to już zupełnie inna bajka.

Kup klawiaturę Redragon Garen K656 Pro najtaniej na Ceneo.pl

Nie znasz marki? No to poznasz! - Keychron K8 Pro RGB Wireless

Klawiatura marki Keychron znalazła się tu nieprzypadkowo, gdyż wyróżnia się na tle pozostałych klawiatur mnogością opcji wyposażenia, jakie możemy wybrać. Keychron K8 Pro RGB Wireless to prędzej platforma, niż jeden konkretny model urządzenia z kilkoma rodzajami switchy. Właśnie dlatego ceny Keychron K8 Pro wahają się pomiędzy 500 a 660 złotych, wszystko zależy od tego, na jaki wariant się skusimy. Inwestując w K8 Pro Wireless możemy spodziewać się świetnej jakości i dbałości o detale, mechanizmu hotswappable pozwalającego na zastosowanie 3 i 5 pinowych przełączników w typie Cherry. Natomiast razie gdy marzy nam się klawiatura mechaniczna na dobranych przez siebie przełącznikach i keycapach, możemy też zakupić wersję barebones, czyli samą podstawkę w postaci obudowy, wkręcanych (a nie wciskanych na zatrzaski) stabilizatorów i płytki PCB. Będzie ona znacznie tańsza niż modele, które są prekonfigurowane przez producenta oraz gotowe do używania od razu po wyjęciu z pudełka.

Aczkolwiek to nie wszystko, co do zaoferowania ma Keychron K8 Pro RGB Wireless. Poza hotswapem, formatem TKL i non-floating key designem, K8 Pro posiada wyraziste i przykuwające wzrok podświetlenie, keycapy z podwójnie wtryskiwanego tworzywa PBT, trzy tryby łączności, czyli Bluetooth, Radiowy 2.4 GHz oraz przewodowy, a także regulowane dwustopniowo nóżki. Ponadto wewnątrz jest wygłuszona kilkoma warstwami pianki i sylikonu. Czas pracy na jednym cyklu ładowania jest zadowalająco długi, szczególnie w trybie Bluetooth, chociaż rzecz jasna jest on obarczony większym input lagiem. Tymczasem tryb radiowy nie posiada żadnych widocznych opóźnień. Do tego Keychron K8 Pro RGB Wireless podobnie jak CIDOO V75 ne wymaga od nas instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania, kontrola ustawień urządzenia odbywa się za pośrednictwem przeglądarki.

Kup klawiaturę Keychron K8 Pro najtaniej na Ceneo.pl

Coś dla fanów Commodore 64 - EPOMAKER CIDOO V75

EPOMAKER CIDOO V75 to niezbyt znana w Polsce klawiatura, a szkoda, bo jest to nieoszlifowany diament, który tylko czeka, aż ktoś go przygarnie. CIDOO V75 jak sama nazwa wskazuje to klawiatura w formacie 75%. Jej obudowa wykonana została z aluminium i to czuć, bowiem sprzęt ten waży niemalże dwa kilogramy. Jedną z jej zalet jest to, że przełączniki nie są wyeksponowane (non-floating key design), co pozytywnie wpływa na estetykę urządzenia. Nie jest to typowo gamingowa klawiatura i widać to chociażby po jej retro-wyglądzie, ale świetnie sprawdza się do tego zastosowania. EPOMAKER CIDOO V75 pracuje w trzech trybach łączności: Bluetooth, Radiowym 2.4 GHz oraz przewodowym. Co ciekawe urządzenie posiada sprytnie ukryty schowek z magnetyczną klapką, który znajduje się w miejscu metalowej plakietki tuż obok strzałek.

Oprócz tego do dyspozycji otrzymujemy potencjometr oraz estetyczne podświetlenie RGB. Podobnie jak inne klawiatury mechaniczne w tym zestawieniu również CIDOO V75 posiada piankowe wygłuszenie i to nie byle jakie, bo składające się z kilku warstw Poronu i pianki IXPE. Warto zauważyć, że wygłuszenie znajduje się także pod switchami na płytce PCB. Nie zabrakło też hotswapa wspierającego 3 i 5 pinowe przełączniki w typie Cherry. Bazowo klawiatura dostępna jest z przełącznikami liniowymi.

Najciekawszym smaczkiem są tu keycapy, które wykonano w technologii Dye-sub z tworzywa PBT. W trybie radiowym opóźnienia są niezauważalne, zaś bluetooth nada się do standardowego przeglądania internetu i pracy z programami, ale w grach kompetetywnych input lag będzie odczuwalny. Ponadto nie musimy instalować dla niej żadnego dodatkowego sterownika, wszelkie ustawienia klawiatury możemy dostosować przez aplikację wyświetlaną w przeglądarce. Na ten moment EPOMAKER CIDOO V75 zakupić można w kwocie około 550 złotych, co jest świetną ceną jak na jakość i funkcje, które oferuje ta klawiatura.

Solidna klawiatura dla gracza - SteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023)

Klawiatury marki SteelSeries pojawiły się już w moim poprzednim rankingu dotyczącym przewodowych klawiatur dla graczy, ale również i w tym nie mogło zabraknąć reprezentanta rodziny klawiatur mechanicznych od duńskiego producenta. SteelSeries Apex Pro TKL Wireless korzysta z przełączników magnetycznych Omnipoint 2.0 o żywotności aż 100 milionów kliknięć i posiadających wsparcie dla technologii Rapid Trigger po raz pierwszy zaimplementowanej w klawiaturach Wooting, a następnie skopiowanej właśnie przez SteelSeries i (nieudolnie) przez Razer, która pozwala nam rozpocząć kolejną akcję, nie resetując przycisku do pozycji początkowej. To znaczy, że w momencie gdy tylko lekko popuścimy naciskany przycisk, możemy go z powrotem lekko docisnąć i to sprawi, że zostanie zarejestrowane kolejne kliknięcie. W ten sposób zmniejsza się input lag i nasz czas reakcji. Brzmi to trochę zagmatwanie, ale w praktyce działa świetnie.

Oprócz bardzo dobrych przełączników, które są jednocześnie ciche, płynne i precyzyjne (linowe switche w typie czerwonych) znajdziemy tu całkiem sensowne stabilizatory oraz zjawiskowe podświetlenie RGB czy regulowane dwustopniowo nóżki. Zaś keycapy wykonane są metodą podwójnej iniekcji z tworzywa PBT. Przewód zasilający posiada materiałowy oplot i ma wtyk USB-C. Mamy tu również sporą ilość wbudowanej pamięci i ciekawy ficzer w postaci ekranu OLED - może nie jest on czymś, co można uznać za must have, ale na pewno jest to ciekawy bajer, który poszerza możliwości personalizacyjne klawiatury (tak da się na nim wyświetlać memy). Podobnie jak konkurentki, SteelSeries Apex Pro TKL Wireless również operuje w trzech trybach łączności. Bluetooth ma względnie niskie opóźnienia, ale nadal nie zalecałbym go do grania w gry kompetetywne, zaś jeśli chodzi o radiowy, to input lag jest znikomy i niezauważalny dla ludzkiego oka. Podobnie czas pracy na jednym cyklu ładowania jest bardzo zadowalający. Na ten moment za Apex Pro TKL Wireless przyjdzie nam zapłacić około 1300 złotych, co jest niemałym wydatkiem.

Kup klawiaturę SteelSeries Apex Pro TKL Wireless najtaniej na Ceneo.pl

Klawiatura z wyświetlaczem - ASUS ROG Azoth

Pora zatem omówić najdroższego zawodnika w tym zestawieniu, a jest nim kosztujący około 1500 złotych ASUS ROG Azoth, czyli jak sam chwali się producent, sprzęt dla graczy, którzy chcą mieć klawiaturę gamingową z najwyższej półki, ale jednocześnie poczuć się jakby była to ich własna “customowa klawiatura”. Wraz z klawiaturą otrzymujemy bowiem cały zestaw służący do rozbierania przełączników i ich smarowania, wraz z uwielbianym przez entuzjastów klawiatur smarem Krytox™ GPL-205-GD0 w buteleczce.

ASUS ROG Azoth to kolejna klawiatura w formacie 75%, który może i nie jest najpopularniejszym layoutem, ale musicie mi uwierzyć na słowo, że do gier sprawdza się wyjątkowo dobrze. Wierzchnia część klawiatury została wykonana z anodowanego aluminium, zaś spód to tworzywo sztuczne. ROG Azoth całą magię skrywa jednak w środku. Frontowa płytka spoczywa na sylikonowych uszczelkach, które mają eliminować przenoszone drgania. Aczkolwiek to nie koniec, bo cały środek wypełniony jest trzema warstwami pianek wygłuszających. Pierwszą warstwę stanowi sylikonowa mata, drugą Poron, zaś trzecia to ponownie pianka sylikonowa.

Podobnie jak SteelSeries Apex Pro TKL Wireless, również ASUS ROG Azoth posiada wbudowany ekran OLED, który możemy wykorzystać na różne sposoby. Jako że producent stawia przede wszystkim na personalizację, to jak można się domyśleć zamiast przełączników magnetycznych i funkcji Rapid Trigger otrzymujemy autorskie przełączniki mechaniczne w trzech wariantach do wyboru, czyli ROG NX Blue (clicky), Red (Linear), Brown (Tactile). Aczkolwiek warto pamiętać, że ASUS ROG Azoth posiada hotswap wspierający 3 i 5 pinowe przełączniki w typie cherry, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić ROG NX na jakiekolwiek inne przełączniki. Keycapy to oczywiście podwójnie wtryskiwane tworzywo PBT. ROG Azoth poszczycić się może trzema trybami łączności, bardzo niskimi opóźnieniami oraz zadowalająco długim czasem pracy na jednym cyklu ładowania. Ponadto ma on świetnie zrealizowane podświetlenie RGB i rozbudowany sterownik.

Kup klawiaturę ASUS ROG Azoth najtaniej na Ceneo.pl

Najlepsze klawiatury bezprzewodowe 2023 roku - Opinia

Znasz już zatem top 5 polecanych przeze mnie bezprzewodowych modeli klawiatur mechanicznych dla graczy oraz wiesz już, na co koniecznie zwracać uwagę przy zakupie wymarzonej klawiatury. Pamiętaj, aby nigdy nie kupować w ciemno, zawsze warto jest udać się do najbliższego elektromarketu i przetestować urządzenia dostępne na wystawie (o ile jeszcze posiadają keycapy, bo znając życie, zapewne ktoś zdążył przynajmniej część z nich sobie przywłaszczyć). Zaoszczędzi ci to fatygi ze zwrotem nietrafionego zakupu.

Natomiast jeśli postawisz na zakup jednego z pięciu wymienionych w tym rankingu sprzętów, raczej się nie zawiedziesz. Każdy z nich jest bardzo dobrze wykonany i oferuje masę ciekawych smaczków jak, chociażby możliwość hotswapu i wygłuszenie czy analogowe przełączniki pozwalające na ich regulację oraz wprowadzające innowacyjną funkcję Rapid Trigger. To, którą z nich wybierzesz, zależy tylko od ciebie, ale niezależnie czy będzie to najtańszy, czy najdroższy model w tym zestawieniu są to pewniaki. Życzę ci zatem udanych łowów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ranking klawiatur bezprzewodowych dla graczy. TOP 5 najlepszych klawiatur 2023

 0