Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

Acer Aspire 5 (A515-56) - specyfikacja

Procesor

Intel Core i5-1135G7 to 10 nm 4-rdzeniowy procesor ze wsparciem techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, znanej jako Hyper-Threading (w skrócie HT), co przekłada się na osiem wątków. Bazowy zegar to skromne 2,4 GHz, ale za sprawą trybu Turbo CPU jest w stanie rozpędzić się do 4,2 GHz. Warto od razu dodać, że tak wysokie wartości są osiągane, lecz wyłącznie przy obciążeniu jednego, dwóch rdzeni. Jeśli zaś chodzi o limit mocy, Intel pozostawił producentom pewną furtkę, bo o ile bazowe TDP wynosi tylko 15 W, to możliwa jest konfiguracja cTDP w zakresie 12-28 W. Warto też zwrócić uwagę na zmiany w organizacji pamięci podręcznej, ponieważ tym razem na każdy rdzeń przypada aż 1,25 MB cache L2 (odpowiednio 2,5/5x więcej niż dla Sunny Cove/Skylake), a mamy też 8 MB współdzielonej cache L3, co jest wzrostem o 50%. Tiger Lake zapewnia również wsparcie dla PCIe 4.0 w laptopach (po raz pierwszy) i obsługuje pamięci RAM typu DDR4 3200 MHz, LPDDR4X 4267 MHz oraz LPDDR5 5400 MHz. Do tego dochodzi obsługa takich kodeków jak H.265 czy nowe AV1.

Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

Karta graficzna

Testowany laptop posiada jedynie zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xᵉ, który wyposażony jest w 80 bloków EU. Ponadto iGPU rozpędza się w trybie boost do 1,3 GHz, ale bazowo jego zegar wynosi tylko 400 MHz. Z racji tego, że zintegrowana grafika dzieli budżet energetyczny z CPU, jej osiągi będą mocno zależne od obciążenia procesora. Nasze dotychczasowe doświadczenia z Intel Iris Xᵉ napawają optymizmem, gdyż po raz pierwszy integra od Intela rzeczywiście pozwalała na granie w rozsądnej jakości (choć oczywiście wciąż na niskich ustawieniach graficznych i z pewnymi ograniczeniami). Jak będzie w tym przypadku? Przekonamy się w trakcie testów.

Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

Pamięć RAM

Laptop Acer wyposażony został w zaledwie 8 GB pamięci, otrzymał dwa moduły pamięci RAM od Kingstona typu DDR4. Niestety producent nie wykorzystał pełnego potencjału platformy Tiger Lake w tym zakresie i sięgnął po umiarkowanie wolne moduły 2666 MHz o opóźnieniach CL19. Zastosowano tu 4 GB kości, które  pracują w konfiguracji dual-channel, co bez wątpienia jest dobrą informacją, ale szkoda, że jeden z modułów jest wlutowany na stałe i do naszej dyspozycji oddano tylko jedno gniazdo SO-DIMM, co oznacza, że notebook jest mniej przyjazny rozbudowie.

Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

Pamięć masowa

Oczywiście w przypadku laptopa z tej półki cenowej trzeba liczyć się z pewnymi cięciami kosztów i te obejmują nie tylko pamięć RAM, ale i dysk. Otrzymujemy tu budżetowy nośnik Kingstona (OEM-wski OM8PCP3512F-AA) o pojemności 512 GB. To dysk oparty o interfejs PCI Express 3.0 z protokołem NVMe 1.3, korzystający z 64-warstwowych pamięci 3D NAND QLC od Intela. Nad całością czuwa 4-kanałowy kontroler Phison E12 z 512 MB pamięci podręcznej DDR3-1600. Jego wydajność jest przyzwoita (do 2000 MB/s dla odczytu i do blisko 1000 MB/s dla zapisu sekwencyjnego), o ile transfery nie wychodzą poza bufor pseudo SLC. Laptop uruchamia się bardzo szybko (kilkanaście sekund), a system działa sprawnie.

Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

Moduł łączności bezprzewodowej

Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Intel AX201, która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.0, jak i Wi-Fi 6 (ax) z prędkością transferów sięgającą 2,4 Gb/s i obsługą techniki MU-MIMO. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału, a prędkości transferów przez Wi-Fi były naprawdę wysokie, ponieważ potrafiły sięgać przeszło 800 Mb/s (jeśli po drugiej stronie znajdowała się karta sieciowa ze wsparciem dla standardu ax).

Oprogramowanie

Acer Aspire 5 dostarczany jest z systemem operacyjnym Microsoft Windows 11 Home w wersji 64-bitowej. Poza tym na dysku notebooka znajduje się aplikacja Acer Care Center i jak sama nazwa wskazuje, jest to narzędzie, które pełni rolę diagnostyczną. Program pozwala na sprawną weryfikację zainstalowanych w laptopie podzespołów, przeprowadzanie aktualizacji, czyszczenie i defragmentację dysku, tworzenie kopii zapasowych danych (i sterowników karty sieciowej), zarządzanie aplikacjami autostartu czy sprawdzenie akumulatora, jednak nie ma żadnych funkcji związanych z codziennym użytkowaniem komputera czy też profili użytkowania. Aplikacja Acer Quick Access kryje zaś kilka dodatkowych funkcji, w tym tryb redukujący niebieskie światło emitowane przez ekran czy Color Intelligence, które odpowiada za automatyczne dostosowywanie parametrów ekranu do wyświetlanych treści (różnice są bardzo subtelne). Znajdziemy tu też opcję ładowania przez USB w stanie wyłączonym i kilka trybów systemu (wydajność, cichy i normalny). Ponadto Acer wrzuca nieco bloatware w postaci takich aplikacji jak Express VPN, GoTrust ID czy Clipchamp.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer Aspire 5 (A515-56) - test uniwersalnego laptopa do 3000 zł

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł