Głównym bohaterem dzisiejszego testu jest zestaw komputerowy Actina PB MSI, w wydaniu z procesorem AMD Ryzen 7 7800X3D oraz kartą graficzną na układzie NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER. Maszyna ta reprezentuje ekosystem "Powered by MSI", czyli do jej produkcji zostały wykorzystane części tego właśnie producenta. W tym konkretnym przypadku z portfolio MSI zostało wybrane niemal wszystko, poza CPU oraz pamięcią RAM, gdyż tylko tych podzespołów wspomniane przedsiębiorstwo nie ma w swej ofercie. Wracając do procesora, Ryzen 7 7800X3D to jeden z najwydajniejszych gamingowych modeli na rynku, a GeForce RTX 4070 Ti SUPER to także mocne GPU, odpowiednie do wymagających gier. Ponadto można liczyć na efektowny wygląd, za sprawą przeszklonej obudowy oraz sporej dawki podświetlenia LED z RGB. A w ramach ciekawostki warto jeszcze dodać, że komputery z tej linii producent alternatywnie nazywa Actina Masterpiece PC i jest to edycja specjalna.
Spis treści:
- Budowa zestawu oraz ergonomia użytkowania
- Metodologia testowa
- Wydajność w grach
- Wydajność w grach ze śledzeniem promieni
- Podsumowanie
Na recenzowaną maszynę marka Actina udziela 3-letnią ochronę gwarancyjną, która obowiązuje na każdą część z osobna. Ponieważ producent nie plombuje swych komputerów, oznacza to, iż nabywca może we własnym zakresie przykładowo dołożyć drugi dysk bądź go wymienić i nie spowoduje to utraty gwarancji na resztę podzespołów. Co do zabezpieczenia w transporcie, pecet dotarł do mnie z wypełniaczem piankowym oraz poduszkami powietrznymi wewnątrz obudowy, co dobrze unieruchamia jej zawartość i chroni przed uszkodzeniami. Jedynie trzeba pamiętać, by wyjąć wypełnienie przed pierwszym uruchomieniem :) Actina gwarantuje też, że każdy egzemplarz przechodzi testy obciążeniowe, a w razie czego do dyspozycji kupującego jest wsparcie producenta. Testowany pecet kupicie w sklepie sferis.pl i w zestawie odnajdziemy także przewodową klawiaturę z podświetleniem LED z RGB, książkę z kodami Steam o wartości 180 zł oraz naklejki Powered by MSI. Obecność tych dodatków wynika z przynależności komputera do wspomnianej akapit wyżej linii Actina Masterpiece PC.
Actina PB MSI w recenzowanej wersji to komputer o bardzo efektownym wyglądzie i z wydajnymi podzespołami. Zobaczmy, jak maszyna poradziła sobie w testach.
Specyfikacja Actina PB MSI 7800X3D/32GB/2TB/RTX4070TiS/850W | |
---|---|
Obudowa | MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW (test) |
Chłodzenie | MSI MAG CORELIQUID 240R V2 (test) |
Zasilacz | MSI MAG A850GL PCIE5 |
Płyta główna | MSI B650M GAMING PLUS WIFI |
Procesor | AMD Ryzen 7 7800X3D (test) |
Dysk systemowy | MSI SPATIUM M480 PRO 2 TB |
Pamięć RAM | Kingston FURY Beast RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 40 |
Karta graficzna | MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G GAMING X SLIM |
Oprogramowanie | Bitdefender Internet Security (12 miesięcy) |
MSI MPG Gungnir 300R Airflow - Składanie komputera to przyjemność
Krótki komentarz odnośnie testowanego peceta
Podstawa testowanego peceta to płyta główna MSI B650M GAMING PLUS WIFI. To sensownie wyposażony model, który udostępnia parę złączy M.2 w standardzie PCIe 4.0, porty USB 3.2 Gen 2 oraz karty sieciowe LAN 2,5 Gb/s i Wi-Fi 6E. Zaś karta graficzna to MSI GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER 16G GAMING X SLIM, z lekkim fabrycznym OC oraz coolerem wyposażonym w trzy wentylatory. Akcelerator został dodatkowo zabezpieczony podpórką, która ma podświetlenie LED z RGB. Jako pamięć RAM producent wybrał moduły Kingston FURY Beast RGB o zegarze 6000 MHz i pojemności 16 każdy, co razem daje jej 32 GB. Natomiast podsystem dyskowy to nośnik M.2 NVMe, którym jest MSI SPATIUM M480 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 2TB, a więc bardzo szybki SSD z pamięcią DRAM oraz odczytem/zapisem do 7400/7000 MB/s. Fabrycznie nie ma na nim systemu Windows, choć Actina w dalszym ciągu dołącza roczną licencję na pakiet antywirusowy Bitdefender Internet Security.
Test Actina PB MSI z 7800X3D i RTX 4070 Ti SUPER: budowa
Testowany zestaw Actina zamknięto w obudowie MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW, która wyróżnia się bocznym szklanym panelem i frontem typu mesh, który zauważalnie poprawia skuteczność wentylacji. Na przednim panelu znajdują się: wejście mikrofonu, wyjście słuchawkowe, para portów USB 3.2 Gen 1, jeden USB 3.2 Gen 2 Type-C, a także przycisk Power z diodą, Reset oraz do zmiany kolorystyki iluminacji. Jeżeli chodzi o fabryczne chłodzenie obudowy, są to cztery wentylatory o średnicy 120 mm z podświetleniem LED ARGB, z czego trzy zamontowane na froncie odpowiadają za wtłaczanie świeżego powietrza do wewnątrz, za to ostatni, zainstalowany z tyłu, wyrzuca na zewnątrz nagrzane. Chłodzenie CPU to MSI MAG CORELIQUID 240R V2 WHITE, czyli AIO z chłodnicą 240 mm. Chłodnica zamontowana jest na górze obudowy, a jej wentylatory oraz blokopompka także mają diody LED ARGB. To wydajny cooler, o czym możecie się przekonać, czytając zalinkowany w tabeli test. Za zasilanie odpowiada MSI MAG A850GL PCIE5 o mocy 850 W. PSU ten może się pochwalić certyfikatem 80 PLUS Gold, zgodnością z ATX 3.0 i natywnym złączem 16-pin dla kart graficznych z linii GeForce RTX 4000, w pełni modularnym okablowaniem oraz jedną szyną +12 V zdolną dostarczyć 846 W, czyli prawie całą moc.
W temacie zarządzania okablowaniem trzeba powiedzieć, że jest ono bardzo dobre. We wnętrzu panuje porządek, przewody są prawidłowo poprowadzone i odpowiednio spięte opaskami rzepowymi i trytytkami. Dalsza rozbudowa jak najbardziej jest możliwa. Do dyspozycji mamy parę slotów RAM, jedno złącze M.2 oraz cztery gniazda SATA. A warto podkreślić także, że obudowa MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW jest naprawdę wysokiej jakości. Konstrukcja jest wykonana z dobrych materiałów, ma sztywną blachę oraz oferuje szerokie możliwości aranżacji okablowania, w tym pozwala ukryć przewód ATX 24-pin za dodatkowym panelem. Poza tym nie zabrakło szybkiego demontażu paneli bocznych, do czego wystarczy odkręcić jedną śrubę i pociągnąć panel, filtrów przeciwkurzowych na górze i na dole czy wykręcanych zaślepek kart rozszerzeń. O jej efektownym wyglądzie, przewiewności oraz iluminowanej podpórce karty graficznej pisałem już wcześniej, zaś osoby zainteresowane większą liczbą szczegółów odsyłam do zalinkowanego testu. Powracając jeszcze do faktu, że niemalże wszystkie części pochodzą od MSI, dzięki temu do zarządzania sprzętem (np. obrotami wentylatorów i podświetleniem) wystarczy tylko jedna aplikacja - MSI Center.
Test Actina PB MSI z 7800X3D i RTX 4070 Ti SUPER: metodyka
Wszelkie testy przeprowadzono z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit 23H2, sterowników GeForce Game Ready 566.36, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby FPS został wykorzystany program Fraps w wersji 3.5.99 - także dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brakujące OSD). Wyniki umieszczone na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, zaś rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms. Każdy wykres jest odpowiednio opisany, jeżeli chodzi o rozdzielczość i informacje o detalach.
Ustawienia platformy były następujące:
- nastawy pamięci: DDR5-6000 MHz CL 40-40-40-80 (wczytany podstawowy profil XMP),
- Resizable BAR: włączone.
Test Actina PB MSI z 7800X3D i RTX 4070 Ti SUPER: osiągi
Poniżej zostały zamieszczone rezultaty wydajnościowe zaprezentowanej wcześniej maszyny - w wybranych grach komputerowych. Rozdzielczości biorące udział w testach to 1080p (czyli Full HD), 1440p i 2160p (4K), a poza tym pomiary były wykonywane w dwóch wariantach, tj. dla renderingu natywnego oraz z aktywnym DLSS przy profilu jakościowym (lub z wybraną inną techniką skalowania obrazu). W części tytułów dodatkowo obniżyłem detale, nie rezygnując oczywiście z testów przy maksymalnych ustawieniach.
A Plague Tale: Requiem
Atomic Heart
Call of Duty: Modern Warfare 3
Cyberpunk 2077
Dead Island 2
Dead Space Remake
Dying Light 2
Marvel's Spider-Man Remastered
Resident Evil 4 Remake
The Last of Us Part I
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Test Actina PB MSI z 7800X3D i RTX 4070 Ti SUPER: osiągi RT
W tej sekcji odnajdziecie rezultaty z włączonym śledzeniem promieni, na przykładzie dwóch gier ze standardowej procedury - Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Jeżeli chodzi o to, jaki użytek z RT robią te tytuły, w obu wypadkach są to odbicia, cienie, okluzja otoczenia oraz globalne oświetlenie bazujące na ray-tracingu. Pomiary uwzględniają rendering natywny oraz włączone DLSS 2 z profilem jakościowym lub DLSS 3.
Cyberpunk 2077
Dying Light 2
Actina PB MSI z 7800X3D i RTX 4070 Ti S - Ocena i Opinia
Jeśli chodzi o osiągi, warto podkreślić, jak ważne jest połączenie mocnego procesora z szybką kartą graficzną, tak jak w przypadku komputera Actina PB MSI. Dzięki potężnemu CPU, możemy liczyć na wysoką liczbę FPS w 1080p, w szczególności z włączonym skalowaniem obrazu, a wydajne GPU umożliwia płynną rozgrywkę też przy większej liczbie pikseli. Innymi słowy, połączenie Ryzena 7 7800X3D oraz GeForce'a RTX 4070 Ti SUPER jest kombinacją, która usatysfakcjonuje e-sportowców, jak i fanów możliwie najlepszej jakości oprawy wizualnej. Dla recenzowanej konfiguracji w zasięgu jest nawet rozdzielczość 4K, najczęściej ze wsparciem DLSS albo innej podobnej techniki, ale czasem zdarza się, że karta radzi sobie natywnie. Problemu nie będzie także ze śledzeniem promieni, gdzie na przykładzie Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2 widzimy, że na komfortową rozgrywkę możemy liczyć w 1440p, z włączonym DLSS. Co do pozostałych aspektów użytkowych, czas uruchamiania dla domyślnej konfiguracji BIOS-u to aż 36 s, ale wystarczyło włączyć funkcję "Memory Context Restore", aby spadł do 12 s (na miejscu producenta zrobiłbym to fabrycznie). Pobór prądu podczas rozgrywki w grę A Plague Tale: Requiem wynosił około 390 W, przy temperaturze GPU 66 °C i głośności 42,8 dBA. Generowany hałas nie jest więc przesadnie uciążliwy, choć uczciwie trzeba zanotować, że mógłby być niższy.
Jeżeli macie do wydania na komputer nieco ponad 10 000 zł oraz chcecie, aby pecet był wydajny, na wysokiej jakości komponentach oraz efektowny wizualnie, to warto postawić na Actina PB MSI w testowanej wersji.
Testujemy Ray Tracing w Dragon Age: The Veilguard. Oto, na jaką wydajność możesz liczyć
Dobór poszczególnych komponentów oraz ocena końcowa zestawu
Odnośnie doboru komponentów, moim zdaniem jest naprawdę dobry. Mianowicie dostajemy efektowną obudowę o wysokiej ergonomii, dobre chłodzenie CPU, solidny zasilacz z dużym zapasem mocy, pojemny oraz szybki dysk M.2 NVMe, a także 32 GB pamięci RAM o zegarze 6000 MHz. De facto w tej półce można by jedynie postawić na bardziej "wypasioną" płytę główną. Przechodząc do ceny, w chwili pisania tekstu za recenzowany komputer trzeba było zapłacić ~10 337 zł. Biorąc pod uwagę, że koszt samych części, licząc po najtańszych ofertach z Ceneo oraz bez uwzględnienia wysyłek, wyniósł ~10200 zł, a tu mamy jeszcze profesjonalne złożenie i przetestowanie peceta oraz wymienione we wstępie dodatki (licencję na antywirusa, klawiaturę oraz kody Steam na 180 zł), uważam że to kwota adekwatna. Tanio oczywiście nie jest, jednak przy tej półce wydajnościowej i jakościowej inaczej być nie mogło, a widać, że producent nie próbuje zdzierać z klientów. Reasumując, przyznaję ocenę końcową 8,5/10 oraz wyróżnienia design i rekomendacja. Jeśli macie do wydania na komputer nieco ponad 10 000 zł oraz chcecie, aby pecet był wydajny, na wysokiej jakości komponentach oraz efektowny wizualnie, to warto postawić na Actina PB MSI w testowanej wersji.
Ocena Actina PB MSI 7800X3D/32GB/2TB/RTX4070TiS/850W
Actina PB MSI 7800X3D/32GB/2TB/RTX4070TiS/850W - opinia
Actina PB MSI 7800X3D/32GB/2TB/RTX4070TiS/850W - plusy
- Wysoka wydajność w nowych grach komputerowych
- Efektowna wizualnie oraz dobrze wentylowana obudowa
- Podświetlenie LED z (A)RGB wentylatorów, pamięci RAM, chłodzenia CPU, karty graficznej i podpórki GPU
- Solidne chłodzenie procesora
- Bardzo dobry zasilacz o mocy 850 W
- 32 GB pamięci RAM oraz 2 TB, szybki dysk M.2 NVMe
- Cena zakupu adekwatna do kosztu części i dodatków z zestawu
- Rozsądny pobór prądu oraz szybki czas uruchamiania peceta (po korekcie ustawień BIOS-u)
- Trzy lata gwarancji na zestaw komputerowy i brak plomb
- Wysoka jakość wykonania (w tym aranżacja okablowania)
Actina PB MSI 7800X3D/32GB/2TB/RTX4070TiS/850W - minusy
- Fabryczne ustawienia BIOS-u skutkują długim czasem bootowania
Cena (na dzień publikacji): 10 337,25 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
* Testowany komputer marki Actina kupicie w sklepie Sferis.pl
Chcesz dowiedzieć się więcej o marce ACTINA i jej komputerach? Zajrzyj na:
- https://www.tiktok.com/@actinapc
- https://www.instagram.com/actinapc/
- https://www.facebook.com/ActinaKomputery
Sprzęt do testów dostarczyła:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Actina PB MSI z Ryzen 7 7800X3D i RTX 4070 Ti SUPER. Szybki i efektowny komputer