Główną bohaterką dzisiejszego testu jest pamięć DDR5 marki ADATA XPG LANCER BLADE RGB, a konkretniej mowa o zestawie o pojemności 2x16 GB oraz parametrach fabrycznych 6000 MHz CL 30. Jest to więc RAM, który dobrze sprawdzi się zarówno we współpracy z nowymi procesorami AMD, jak i Intel, w związku z czym producent dodał do SPD profile EXPO oraz XMP. Od strony wizualnej mamy tu do czynienia z modułami z białymi radiatorami oraz podświetleniem LED z RGB, które można kontrolować aplikacją XPG PRIME albo programem producenta płyty głównej, gdzie mamy kompatybilność z systemami zarządzania iluminacją firm ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI.
Spis treści:
Co do ceny, za recenzowany zestaw trzeba było w chwili pisania tekstu zapłacić przynajmniej ok. 470 zł. Oznacza to, że to jeden z tańszych produktów o tych parametrach i z podświetleniem LED z RGB, choć oczywiście na rynku znajdziemy za mniejsze pieniądze pamięć bez iluminacji. Nie jest to jednak żadne zaskoczenie, gdyż to norma, że za dodatkowe świecidełka i inne akcesoria, trzeba dopłacić. Innymi słowy, zapowiada się obiecująco, tym bardziej, że testowane moduły wykorzystują kości Hynix A-die, zatem w temacie podkręcania nie powinno być powodów do narzekań. Wszystkiego dowiecie się w części praktycznej, do której przejdziemy niebawem.
ADATA XPG LANCER BLADE RGB w recenzowanej wersji to przystępne cenowo, białe moduły DDR5 o taktowaniu 6000 MHz. Zobaczmy, jak wypadły w praktyce.
Test łatki KB5041587 do Windows 11 23H2, na R9 9900X i i9-14900K. Na ile pomoże AMD?
Rodzina XPG LANCER BLADE RGB firmy ADATA - krótka charakterystyka
Powracając do rodziny XPG LANCER BLADE RGB, wariant będący bohaterem dzisiejszego artykułu rzecz jasna nie jest jedynym jej przedstawicielem. W skład tej serii wchodzi nie tylko pamięć z białymi radiatorami, gdyż istnieje również czarna wersja, zaś dostępne pojemności to 16 GB, 24 GB oraz 32 GB. Moduły można kupić w parach albo pojedynczo (nie dotyczy 24 GB), z różnym taktowaniem. Mianowicie możliwe kombinacje częstotliwości i opóźnień to: 6000 MHz CL 48 (tylko 16 GB oraz 2x16 GB), 6000 MHz CL 30 oraz 6400 MHz CL 32. Szczerze powiedziawszy, istnienie pierwszego z wymienionych wariantów jest zaskakujące, wszak kto chciałby kupić RAM o takim samym taktowaniu i znacznie luźniejszych timingach, tym bardziej, że różnica w cenie jest niewielka. Niemniej producent z jakiegoś powodu zadecydował, że powinien być dostępny, tak więc miejcie to na uwadze, aby mieć pewność, że kupujecie te lepsze moduły 6000 MHz.
ADATA XPG LANCER BLADE RGB: budowa modułów
Moduły ADATA XPG LANCER BLADE RGB występują z radiatorami anodowanymi na kolor biały albo czarny, a ja dostałem wariant biały. Z obu stron mamy logo i napis, co informuje nas, jaką markę i jaki standard reprezentuje testowany zestaw. Ponadto jest naklejka z numerem seryjnym, oznaczeniem modelu, pojemnością, taktowaniem, timingami i napięciem. Całkowita wysokość modułu to 40 mm i wartość ta wynika z faktu, iż na górze znajduje się element rozpraszający światło, pod którym zamontowane są diody LED RGB. Użyte do produkcji kości to Hynix A-die, które przylutowano po jednej stronie PCB (osiem sztuk), a więc jest to konfiguracja Single Rank.
Wśród zapisów znajdujących się w SPD (ang. Serial Presence Detect) odnaleźć można następujący profil XMP:
- DDR5-6000 CL 30-40-40-76 @ 1,35 V.
Maksymalny stabilny zegar RAM
Testy wydajności po OC - ustawienia
Podkręcanie - testy stabilności
Test pamięci DDR5 XPG LANCER BLADE RGB: metodologia
Wszystkie testy zostały wykonane pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 64-bit 23H2 oraz sterowników GeForce Game Ready 552.22, podczas rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby klatek użyto programu Fraps w wersji 3.5.99 - w tym dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brak OSD). Wyniki zamieszczone na wykresach są średnią arytmetyczną rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, z kolei rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms.
Ustawienia platformy były następujące:
- limity mocy: PL1 = PL2 = 253 W,
- napięcie System Agent (do testów OC): 1,25 V,
- napięcie VDD2 (do testów OC): 1,4 V,
- tryb pracy kontrolera: Gear 2.
Próby podkręcania polegały na znalezieniu maksymalnego stabilnego zegara, przy różnych ustawieniach timingów (a więc opóźnień). W ich trakcie moduły były zasilane napięciem 1,4 V, mając zapewniony nawiew. Do weryfikacji stabilności służył program TestMem5. W trakcie testów wydajności po podkręceniu zoptymalizowane zostały także opóźnienia dalszych rzędów, a dla zestawów na kościach Hynix dodatkowo CL.
Platforma testowa
Intel Core i9-14900K | |
ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX ENCORE | |
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 OC | |
Patriot Viper VP4100 1 TB | |
SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W | |
Antec Twelve Hundred V3 | |
MSI MEG CORELIQUID S360 |
Test pamięci DDR5 XPG LANCER BLADE RGB: wydajność
Pomiary wydajności wykonałem w wybranych grach z procedury testowej CPU, za to jako punkt odniesienia służą zestawy pamięci DDR5 Lexar ARES RGB, o tym samym zegarze oraz nieco odmiennych timingach. W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że szybka pamięć bynajmniej nie przyspiesza karty graficznej, lecz właśnie CPU, stąd takie a nie inne podejście do testów, jako że weryfikacja osiągów w miejscach obciążających GPU nie wykazałaby prawie żadnych różnic. Wszystkie testy przeprowadzono w dwóch wariantach, czyli dla ustawień fabrycznych oraz podkręconych (screen z timingami znajdziecie tutaj), a poza samymi wynikami zamieszczony jest również wykres prezentujący średnią wydajność.
Call of Duty: Modern Warfare 3
Dead Island 2
Dragon's Dogma 2
Dziedzictwo Hogwartu
Far Cry 6
Spider-Man: Miles Morales
Starfield
Wiedźmin 3: Dziki Gon NG
Średnia wydajność
Test pamięci DDR5 XPG LANCER BLADE RGB: konkluzje
Jak pokazały testy, pamięć ADATA XPG LANCER BLADE RGB w recenzowanej wersji jest odrobinę słabsza od Lexar ARES o tym samym taktowaniu, ale innych timingach, tzn. wyższym CL, ale niższych tRCD i tRP. Jest to zgodne z oczekiwaniami, jako że tRCD i tRP mają większy wpływ na osiągi niż CL, które tak naprawdę ma bardzo niewielkie znaczenie dla tej kwestii. Tak czy inaczej, wydajność jest na poprawnym poziomie, z tym, że bardziej agresywne fabryczne opóźnienia by nie zaszkodziły. Co do podkręcania, okazało się nieco problematyczne jak na kości A-die, z uwagi na negatywne skalowanie z napięciem od około 7000 MHz. Mianowicie woltaż powyżej 1,4 V powodował przy wysokich zegarach bardzo niestabilną pracę i nie jestem w stanie stwierdzić, czy to wina samych chipów, czy też regulatora napięć, który dla standardu DDR5 jest zintegrowany z modułami. Pomimo tej trudności, udało się podnieść częstotliwość aż do 7800 MHz, a to do spółki z optymalizacją timingów (łącznie z tymi dalszych rzędów) zapewniło wzrost wydajności średnio o 11,4%. Przy czym, jeżeli Wasza platforma nie jest w stanie pracować z tak wysokim zegarem, w dalszym ciągu warto poświęcić czas na poprawę ustawień, ponieważ nawet bez podnoszenia taktowania można wyraźnie obniżyć opóźnienia, co także przyniesie zauważalny skok osiągów.
Testowana pamięć wypadła przyzwoicie w testach osiągów i ma spory potencjał OC, więc mogę ją polecić osobom szukającym białych i przystępnych cenowo modułów.
Test ASUS PRIME GeForce RTX 4070 SUPER OC. Mała karta z dobrym chłodzeniem
Jakość wykonania modułów, aspekt wizualny oraz ocena końcowa
Jeśli chodzi o wygląd oraz jakość wykonania, moduły mają przyjemne dla oka, białe radiatory, które przypadną do gustu osobom, które celują w złożenie zestawu o takiej kolorystyce. Kontakt chłodzenia z kośćmi jest przyzwoity, choć nie do końca idealny, gdyż po bokach, i dla części układów też przy dolnej krawędzi, są obszary nieprzykryte termopadem. Zgodnie z nazwą produktu, mamy podświetlenie LED z RGB, kompatybilne z systemami zarządzania iluminacją firm ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI, a w razie potrzeby producent przygotował narzędzie XPG PRIME, służące do tego właśnie celu. Odnośnie ceny, jak już pisałem, to jedne z najtańszych modułów o tym taktowaniu i tej pojemności oraz ze świecidełkami, więc aspekt ten oceniam pozytywnie. To wszystko sprawia, iż nota końcowa to 8/10, do której dorzucam wyróżnienie rekomendacja. Jest to produkt, który rzecz jasna ma swoje wady, czyli niezbyt agresywne fabryczne timingi oraz nieco problematyczne OC przy wysokich zegarach, ale przy tym koszcie zakupu nie jest to istotny problem i testowaną pamięć mogę polecić każdemu, kto szuka białych modułów DDR5 o sensownych parametrach i dobrej opłacalności.
ADATA XPG LANCER BLADE RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 30
ADATA XPG LANCER BLADE RGB – opinia
ADATA XPG LANCER BLADE RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 30 – plusy
- Dobra wydajność przy parametrach domyślnych
- Przyjemny dla oka wygląd radiatorów oraz ich biała barwa
- Solidny potencjał OC
- Podświetlenie LED z RGB
- Wieczysta gwarancja
- Atrakcyjna cena zestawu
ADATA XPG LANCER BLADE RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 30 – minusy
- Kontakt kości z radiatorem i fabryczne timingi mogłyby być lepsze
- Nieco problematyczne OC z uwagi na negatywne skalowanie z napięciem
Cena (na dzień publikacji): od ok. 470 zł
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczyła:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Fenomenalny potencjał ADATA XPG LANCER BLADE RGB 2x16 GB 6000 MHz CL 30 - TEST