AMD Radeon 680M kontra tanie karty graficzne - test porównawczy na przykładzie Ryzena 7 6800H

AMD Radeon 680M kontra tanie karty graficzne - test porównawczy na przykładzie Ryzena 7 6800H

Test iGPU procesora AMD Ryzen 7 6800H: konkluzje

Zgodnie z oczekiwaniami, AMD Radeon 680M wypadł bardzo dobrze, naprawdę skutecznie rywalizując z tanimi kartami graficznymi. Najlepiej grafika zintegrowana w procesorze Ryzen 7 6800H radzi sobie w Battlefield V, Far Cry 5, Far Cry New Dawn, Metro Exodus, Rise of the Tomb Raider, Sniper: Ghost Warrior 3 oraz Watch Dogs 2. W wymienionych grach testowane iGPU nie ustępuje GeForce'owi GTX 1050, najczęściej go wyprzedzając, z kolei w przedostatniej odsłonie popularnej serii gier wojennych od EA DICE plasuje się bardzo blisko GTX-a 1050 Ti. Przy czym w Rise of the Tomb Raider trzeba było przełączyć API na DirectX 12, jako że przy DirectX 11 obciążenie GPU było niskie, co skutkowało nieoptymalnymi osiągami. Notabene odwrotna sytuacja miała miejsce w Metro Exodus - karty NVIDII radziły sobie słabiutko pod kontrolą nowszego API. Wracając do przygód Lary, analogiczny problem zauważyłem w World of Tanks, gdzie Radeon 680M wypada zdecydowanie najsłabiej spośród gier wchodzących w skład procedury i nie można nic z tym zrobić, gdyż DirectX 12 do dnia dzisiejszego nie został zaimplementowany. Za to w Dying Light oraz Wiedźminie 3: Dziki Gon radzi sobie całkiem przyzwoicie, choć bez takiego błysku jak w wymienionych wcześniej tytułach. Po uśrednieniu wyników wydajność Radeona 680M jest podobna do GeForce'a GTX 1050, z niewielką ok. 1% stratą w rozdzielczości 900p i circa 4% w Full HD - jak na zintegrowaną grafikę to nie lada osiągnięcie.

Nowe iGPU od AMD wreszcie rozruszało skostniały segment zintegrowanych grafik i ma potencjał, aby mocno namieszać tak w laptopach, jak i komputerach osobistych.

AMD Radeon 680M kontra tanie karty graficzne - test porównawczy na przykładzie Ryzena 7 6800H

 God of War - DLSS vs FSR: porównanie jakości obrazu i test wydajności

Kilka słów na temat pamięci operacyjnej oraz ocena końcowa

Kolejną istotną kwestią, o której warto wspomnieć, jest konfiguracja RAM, mająca spory wpływ na rezultaty iGPU. Użyty laptop wyposażony był w moduły 2x8 GB, ale gdyby na pokładzie znalazły się 2x16 GB, Radeon 680M byłby jeszcze szybszy! Przy czym, żeby nie było niedomówień, nie z uwagi na większą pojemność, lecz na fakt, że 8 GB moduły korzystają z kości typu x16, a 16 GB używają układów x8 (więcej informacji tutaj). Na chwilę obecną nie wiem, czy będę mieć okazję sprawdzić najmocniejsze iGPU czerwonych w boju raz jeszcze, z lepszą pamięcią, ale jeżeli tak się stanie, na pewno dowiecie się o wynikach. Co do wpływu nowych CPU na rynek, ważnym momentem będzie sprzedażowy debiut laptopów z 28 W modelami z literą "U", które nie będą łączone z dodatkowymi kartami graficznymi. W dalszej perspektywie będziemy wypatrywać premiery nowych APU w wydaniu pecetowym i miejmy nadzieję, że do tego czasu ceny DDR5 będą bardziej przystępne, jako że DDR4 nie są wspierane i bezsprzecznie opłacalność całej platformy będzie mocno zależeć od sytuacji z pamięcią operacyjną. Reasumując, Radeon 680M otrzymuje ocenę końcową cztery i pół gwiazdki i wyróżnienie wydajność. Nowe iGPU od AMD wreszcie rozruszało skostniały segment zintegrowanych grafik i ma duży potencjał, aby namieszać tak w laptopach, jak i pecetach.

 

AMD Radeon 680M

Ocena układu graficznego AMD Radeon 680MOcena układu graficznego AMD Radeon 680M

AMD Radeon 680M - opinia

AMD Radeon 680M - plusy

  • Bardzo wysoka wydajność jak na grafikę zintegrowaną
  • Wreszcie architektura RDNA zamiast GCN
  • Sprzętowe dekodowanie wszystkich istotnych formatów wideo, łącznie z AV1
  • Obsługa wyjść obrazu HDMI 2.1 i DisplayPort 2.0 oraz wsparcie FreeSync

AMD Radeon 680M - minusy

  • Sporadyczne problemy pod kontrolą API DirectX 11

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

AMD Radeon 680M kontra tanie karty graficzne - test porównawczy na przykładzie Ryzena 7 6800H

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon 680M kontra tanie karty graficzne - test porównawczy na przykładzie Ryzena 7 6800H

 0