AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X - test kart graficznych

AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X - test kart graficznych

Warunki testu temperatur Radeon RX 590 oraz NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X

Wszystkie odczyty podczas testów temperatur były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 23-24 °C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie MSI Afterburner w wersji 4.6.0 Beta 9. Test w spoczynku polegał na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 10-minutowym okresie wyświetlania pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to 15-minutowa rozgrywka w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

Zaczynając od temperatur osiągniętych w spoczynku, przypominam o tym, że ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X nie potrafi pracować w trybie półpasywnym, stąd bardzo niski wynik zanotowany przez tę kartę. Pod obciążeniem rzeczony akcelerator również spisuje się znakomicie, osiągając zaledwie 55 °C, co jest rzadko spotykanym rezultatem. Fabryczny układ chłodzenia, pomimo swoich dość kompaktowych rozmiarów, nie ma najmniejszych problemów z utrzymaniem w ryzach zablokowanego układu GP104, rozpędzając przy tym wentylatory do zaledwie 1400 RPM podczas gry (dla porównania, w spoczynku 1200 RPM). Niczego złego nie mogę powiedzieć także o SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 590 Special Edition. Co prawda konstrukcja ta rozgrzała się zdecydowanie bardziej, do 75 °C, ale nie należy zapominać, że jądro Polaris 30 jest zdecydowanie bardziej wymagające, jeśli chodzi o emisję ciepła. Ponadto, jak wspomniałem wcześniej, tryb Boost dla GPU z rodziny Polaris działa tak samo bez względu na temperaturę, toteż nie ma mowy o jakimkolwiek zbijaniu zegarów poniżej teoretycznego maksimum.

Warunki testu poboru prądu Radeon RX 590 oraz NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X

Do sprawdzenia zużycia energii testowanych kart posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające kilku watów. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu FurMark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie kart. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

I w tym właśnie momencie dochodzimy do swoistej wisienki na torcie w tej grupie pomiarów. Jak widać, nietrudno nazwać GeForce GTX 1060 GDDR5X kartą o dobrym stosunku wydajności do poboru prądu, podczas gdy w przypadku Radeona RX 590 jest zupełnie odwrotnie. Już na ustawieniach fabrycznych akcelerator firmy SAPPHIRE zużywał tyle energii elektrycznej co fabrycznie podkręcone modele GeForce RTX 2070, zaś po zaaplikowaniu overclockingu zauważalnie przebił granicę 300 W, dorównując w tym temacie RTX 2080 po OC. Biorąc pod uwagę wydajność, która koło wymienionych GPU nawet nie stała, niewątpliwie nie jest to powód do dumy dla czerwonego obozu. Ale nie jest to też żadne zaskoczenie, wszak nie od dzisiaj wiemy, że układy od AMD mają duże problemy z efektywnością energetyczną. Zobaczymy, czy nadchodzący proces 7 nm będzie w stanie chociaż trochę zniwelować dystans do NVIDII w omawianym aspekcie, gdyż byłoby to bardziej niż wskazane.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X - test kart graficznych

 0