AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X - test kart graficznych

AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X - test kart graficznych

Test ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X: opakowanie oraz budowa

Opakowanie, w którym otrzymałem testowaną kartę ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X, jest niewielkich rozmiarów, zaś jego kolorystyka oscyluje wokół odcieni szarości, z dodatkiem zieleni, będącej kolorem NVIDII, oraz barwy żółtej, tradycyjnie kojarzonej z firmą ZOTAC. Na froncie widzimy nazwę zastosowanego układu graficznego oraz serii, do której należy produkt (AMP Edition), a także krótki wykaz najważniejszych, według producenta, technologii. Na odwrocie ujrzymy natomiast zdjęcie karty, krótkie hasło marketingowe na temat wyjątkowości zakupionego produktu oraz podstawową specyfikację, w połączeniu z minimalnymi wymaganiami systemowymi. W środku znajduje się oczywiście akcelerator, a także dodatki, wśród których wymienić należy: podstawową instrukcję obsługi, kartkę z przeglądem rozwiązań oferowanych przez firmę ZOTAC oraz przejściówkę 2x 6-pin -> 8-pin.

Test karty graficznej ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X - fabryczne opakowanie

ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X: wymiary oraz system chłodzenia

Testowana ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X to karta graficzna o kompaktowych rozmiarach - całość zajmuje w komputerze dwa sloty i liczy sobie zaledwie około 21,5 cm, przy czym układ chłodzenia znacząco wystaje poza sam laminat. Wymuszaniem przepływu powietrza zajmują się dwa asymetryczne wentylatory - jeden z nich charakteryzuje się średnicą 92 mm, drugi 105 mm. Radiator to jednolity blok aluminium, który chłodzi zarówno rdzeń, jak i pamięci oraz sekcję zasilania. Ponadto, dystrybucja ciepła w jego obrębie jest wspomagana przez pięć ciepłowodów. Kontakt z rdzeniem graficznym zapewnia z kolei miedziana podstawa, zatem nie ma tutaj często stosowanej techniki HDT (ang. Heat-pipe Direct Touch), gdzie rurki cieplne stykają się z nim bezpośrednio. Warto także dodać, że opisywana karta nie potrafi pracować w trybie półpasywnym, do czego jeszcze wrócę w dalszej części materiału.

Test karty graficznej ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X - front

ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X: rewers karty, złącza zasilania, podświetlenie

Z tyłu widzimy z kolei płytkę usztywniającą (ang. backplate), wykonaną z anodowanego na szaro aluminium. Producent naniósł na nią swoje logo, a także zdecydował się urozmaicić wygląd za sprawą różnorodnych wzorków - oczywiście w granicach rozsądku, bez wielobarwnego szaleństwa. Gniazdo zasilania to pojedyncza sztuka 8-pin, w zupełności wystarczająca przy tym poborze prądu. Pewnym zaskoczeniem jest z pewnością obecność złącz SLI, co wynika z faktu wspomnianego na pierwszej stronie, czyli zastąpienia układu GP106 przez GP104 (GTX 1070 oraz 1080) z zablokowanymi jednostkami wykonawczymi. Ponadto na szczycie mamy kolejne logo firmy ZOTAC, tym razem podświetlane na kolor biały. Jako, że omawiany model nie wspiera systemu SPECTRA, nie możemy zmieniać koloru iluminacji, ani nawet jej wyłączyć (chyba, że poprzez fizyczne odłączenie diod LED).

Test karty graficznej ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X - tył, backplate

ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X: złącza wideo

Pakiet złącz wideo w testowanej karcie można określić jako szeroki i uniwersalny. Z nowszych standardów mamy trzy sztuki DisplayPort 1.4 oraz pojedynczy egzemplarz HDMI 2.0b. Ponadto producent wyposażył swój produkt w starsze gniazdo DVI-D. Analogowych wyjść już nie uświadczymy, jako że NVIDIA od generacji Pascal odeszła od ich stosowania. Jeżeli więc chcielibyście skorzystać z monitora wyposażonego tylko w D-Sub, koniecznie będzie zaopatrzenie się w aktywny konwerter sygnału, gdyż standardowe przejściówki z DVI-I nie mają prawa zadziałać. Zasadniczo w temacie wyjść obrazu nie mam uwag, jednak mimo wszystko dodam, że kombinacja dwóch DisplayPort oraz dwóch HDMI byłaby jeszcze bardziej elastycznym rozwiązaniem.

Test karty graficznej ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X - złącza wideo

ZOTAC GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X: analiza komponentów

Jako, że mamy do czynienia z wersją wyposażoną w pamięci GDDR5X, producent wykorzystał układ GP104-150, gdyż standardowo stosowany GP106-400 potrafi pracować wyłącznie z GDDR5. Na pokładzie znalazły się także kości Micron MT58K256M321JA-110:A, oficjalnie certyfikowane do pracy przy częstotliwości 1375 MHz (11 Gb/s). Sekcja zasilająca GPU jest sześciofazowa i bazuje na kontrolerze PWM uP9511S. Za sterowniki MOSFET-ów służą trzy podwójne uP1951, natomiast tranzystory to PK610DZ (high-side i low-side zintegrowane w pojedynczej obudowie), wyprodukowane przez U-NIKC Semiconductor. Każda faza, bez dodatkowego chłodzenia, jest w stanie dostarczyć prąd o natężeniu dochodzącym do 11/100 A (w trybie ciągłym/impulsowym, temperatura otoczenia 25 °C). Natomiast przy temperaturze obudowy na poziomie 25 °C, maksymalne obciążenie w trybie ciągłym to 43 A, zaś bardziej realistyczny scenariusz (100 °C) przewiduje 27 A.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5X - test kart graficznych

 0