Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC: pudełko

Recenzowaną kartę ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC otrzymałem w średnich rozmiarów pudełku, utrzymanym w kolorystyce oscylującej wokół czerni i czerwieni, z niewielkimi domieszkami innych barw. Na jego froncie zobaczymy zdjęcie zakupionego produktu, informacje na temat wykorzystanego GPU oraz oznaczeń tego konkretnego modelu, a także skrótowy wykaz najważniejszych technologii. Na odwrocie odnajdziemy zaś bardziej szczegółową listę kluczowych, wg producenta, rozwiązań odnośnie systemu chłodzenia, oprogramowania i procesu produkcji, do spółki z cechami generacji RDNA 3 i grafiką ilustrującą wyjścia obrazu. Wewnątrz opakowania mamy kartę graficzną, papierologię, podpórko-śrubokręt i opaskę rzepową.

Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC: system chłodzenia

Długość testowanej karty graficznej jest ponadprzeciętna - całość liczy sobie ok. 35,5 cm i warto dodać, że układ chłodzenia sporo wystaje poza samo PCB. Wspomniany cooler jest odpowiednio rozbudowany - przede wszystkim wysoki, przez co akcelerator zajmuje w pececie aż cztery sloty, mimo tylko dwuslotowego śledzia. Wymuszaniem przepływu powietrza zajmują się trzy wentylatory o średnicy 105 mm, zaś radiator jest dwusegmentowy. Kontakt głównej części z dodatkową zapewnia siedem ciepłowodów, spośród których trzy sztuki dodatkowo przyspieszają dystrybucję ciepła w obrębie podstawowego segmentu. Chłodzenie jest kompleksowe, tj. obejmuje pamięć VRAM i sekcję zasilania. Producent dodatkowo zwraca uwagę na fakt, że środkowy z wentylatorów obraca się w kierunku przeciwnym niż pozostałe, tym samym zmniejszając ryzyko zaburzeń cyrkulacji powietrza. Naturalnie mamy tryb półpasywny, który sprawia, że w spoczynku "śmigła" nie pracują w ogóle, eliminując hałas.

Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC: zasilanie, iluminacja

Z tyłu widzimy z kolei płytkę usztywniającą (ang. backplate), wykonaną z anodowanego na kolor szary aluminium i z dodatkowym otworem, mającym zwiększać skuteczność wentylacji. Nie odnajdziemy na niej żadnych fikuśnych wzorków - producent umieścił wyłącznie proste grafiki oraz logo rodziny TUF GAMING. Co do zasilania, wymagane jest podpięcie trzech wtyczek 8-pin, tzn. z lekkim zapasem przy maksymalnym limicie mocy wynoszącym ok. 430 W. Dla pełni szczęścia mamy jeszcze logo TUF i mały pasek na osłonie chłodzenia, które są podświetlane. Diodami możemy sterować za pomocą aplikacji Aura Creator, która wchodzi w skład Armoury Crate, i nie ma problemu, by ustawić odpowiadającą nam barwę albo wyłączyć je całkowicie. Poza tym ASUS umieścił na PCB przełącznik BIOS-u, który pozwala regulować pracę wentylatorów (odsyłam do strony z temperaturami).

Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC: złącza wideo

Jeśli chodzi o wyjścia wideo, do dyspozycji mamy trzy sztuki DisplayPort 2.1 oraz pojedyncze HDMI 2.1a, tak więc identycznie jak w przypadku wcześniej recenzowanych konstrukcji opartych o układy z rodziny Navi. Analogowych wyjść już nie uświadczymy, jako że AMD od debiutu generacji Hawaii odeszło od ich stosowania. Gdybyście zatem chcieli skorzystać z urządzenia wyposażonego tylko w złącze D-Sub, niezbędne będzie zaopatrzenie się w aktywny konwerter sygnału, gdyż pasywne przejściówki nie mają prawa zadziałać. Zasadniczo w temacie wyjść obrazu nie mam uwag, jednak mimo wszystko nadmienię, że połączenie dwóch DisplayPort oraz dwóch HDMI byłoby bardziej elastycznym rozwiązaniem.

Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AMD Radeon RX 7900 XTX. Jest taniej, ale...

 0