Test AMD Ryzen 5 5600 - naprawdę dobry procesor, ale o stówkę za drogi

Test AMD Ryzen 5 5600 - naprawdę dobry procesor, ale o stówkę za drogi

AMD Ryzen 5 5600 - test

Tematem przewodnim dzisiejszego materiału będzie jeden z nowych procesorów od AMD - Ryzen 5 5600. Test ten weźmie więc pod lupę model, o którym do niedawna nawet nie było wiadomo, że w ogóle się ukaże, ponieważ wysiłki marketingowe czerwonych skupiały się na nadchodzącym Ryzenie 7 5800X3D z innowacyjną technologią 3D V-Cache. Ale jak się ostatecznie okazało, AMD postanowiło nie tylko wprowadzić nowy flagowy CPU dla graczy, ale również rozszerzyć ofertę o wolniejsze warianty dobrze znanych procesorów, w tym o dzisiejszego bohatera. Głównym rywalem Ryzena 5 5600 w obozie niebieskich będzie Core i5-12400F, który dotychczas w segmencie do 1000 zł nie miał sobie równych. Czy debiut nowego modelu czerwonych będzie w stanie zmienić ten stan rzeczy? Tego dowiecie się wkrótce, ale zanim przejdziemy do testów, trzeba jeszcze omówić specyfikację recenzowanego procesora, abyście mieli świadomość, co dokładnie AMD postanowiło przyciąć względem wersji z literą "X".

AMD Ryzen 5 5600 to tańszy wariant dobrze znanego Ryzena 5 5600X. Sprawdźmy, jak wypadnie na tle starszego modelu i konkurenta od Intela, czyli Core i5-12400F.

Test AMD Ryzen 5 5600 - naprawdę dobry procesor, ale o stówkę za drogi

 AMD Ryzen 7 1700X - test CPU pięć lat po premierze

Kilka słów na temat testowanego procesora

Różnice pomiędzy Ryzenem 5 5600X a nowym CPU bez litery "X" na końcu ograniczają się do zegara, który został przez AMD zmniejszony o 200 MHz - tak jeśli chodzi o taktowanie bazowe, jak i Boost. Bez zmian pozostał za to współczynnik TDP równy 65 W, który przekłada się na limit mocy PPT wynoszący 76 W. Zatem w zastosowaniach wielowątkowych osiągi tych dwóch modeli powinny być bardzo zbliżone, gdyż taktowanie i tak będzie ograniczane przez TDP, natomiast w obciążeniach małowątkowych oraz grach górą powinien być starszy wariant, ale raczej nie należy spodziewać się dużych różnic. Cała reszta jest identyczna, tzn. mamy do czynienia z 6-rdzeniową oraz 12-wątkową jednostką dla podstawki AM4, z pełną pulą cache L3 wynoszącą 32 MB. Jako ciekawostkę można jeszcze podać obniżenie przez czerwonych Tj. Max (limitu temperatury), z 95 °C do 90 °C, ale fakt ten nie ma istotnego praktycznego znaczenia, gdyż Ryzen 5 5600 nie jest gorącym CPU. Bardziej interesujący jest natomiast stepping, gdzie nasz sampel może się pochwalić wersją B2 (ale nie jest to reguła, gdyż B0/B2 trafiają się losowo). Na ile to pomoże od strony temperatur czy potencjału podkręcania, wykażą oczywiście testy. Tytułem wstępu to wszystko, czas więc przejść do dalszej części materiału.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AMD Ryzen 5 5600 - naprawdę dobry procesor, ale o stówkę za drogi

 0