AMD Ryzen 7 1700X - test CPU pięć lat po premierze. Rzeczywiście tak przyszłościowy jak sądzono?

AMD Ryzen 7 1700X - test CPU pięć lat po premierze. Rzeczywiście tak przyszłościowy jak sądzono?

Test AMD Ryzen 7 1700X: konkluzje

Zaczynając analizę wyników od osiągów w aplikacjach, dyspozycja Ryzena 7 1700X jest bezpośrednio związana z tym, jaką część dostępnych zasobów obliczeniowych jest w stanie spożytkować dany scenariusz. I tak w testach jednowątkowych, będących wariantem pesymistycznym, w każdym przypadku zamyka stawkę, tracąc do nowych procesorów naprawdę dużo. Trudno jednak mówić o zaskoczeniu, ponieważ już w chwili premiery rdzenie Zen były wyraźnie słabsze od ówcześnie najlepszych Skylake, a pojawiające się od tego czasu architektury tylko pogłębiły różnicę. Zdecydowanie lepiej dzisiejszy bohater wypada za to w testach wielowątkowych, gdzie przy ustawieniach fabrycznych prezentuje osiągi na poziomie Core i7-8700K, Core i5-10400F oraz Core i5-11400F pracującego z PL wynoszącym 65 W. Zaaplikowanie OC, gdzie potencjał co prawda nie jest zbyt duży, ale i tak pozwala choć trochę zredukować niedobór częstotliwości, przynosi dalszą poprawę i po tej czynności Ryzen 7 1700X niewiele ustępuje przyspieszonym modelom Ryzen 5 3600X i Core i7-8700K, tudzież Core i5-11400F z podniesionym limitem mocy. Oczywiście tak długo, jak nie dopadną go ograniczenia architektury jak słabiutka wydajność AVX, co jest dobrze widoczne w kodowaniu wideo do formatu H.265 czy syntetycznym teście Time Spy Extreme z pakietu 3DMark.

Kto kupił Ryzena 7 1700X do pracy, ten bezsprzecznie dokonał dobrego wyboru. Ale osoby, które nabyły go do zastosowań rozrywkowych, mocno się przeliczyły...

AMD Ryzen 7 1700X - test CPU pięć lat po premierze. Rzeczywiście tak przyszłościowy jak sądzono?

 Intel Core i5-12400(F) – test porównawczy steppingów C0 vs H0

Wydajność Ryzena 7 1700X w grach oraz pozostałe aspekty użytkowe

Jeżeli zaś chodzi o rezultaty w grach, to żaden przełom nie nastąpił i Ryzen 7 1700X w dalszym ciągu jest słabym CPU do zastosowań rozrywkowych. Patrząc na uśrednione osiągi, Core i3-10100F, od strony specyfikacji będący z grubsza odpowiednikiem Core i7-6700K, jest szybszy o ok. 13%. Co więcej, nawet po OC dzisiejszy bohater wciąż jest słabszy od budżetowego przedstawiciela Comet Lake i to pracującego z wolniejszą pamięcią RAM (2666 MHz vs 3200 MHz). Rzecz jasna Ryzenowi 7 1700X zdarza się błysnąć i pokonać cztery niebieskie rdzenie z SMT (patrz Watch Dogs: Legion), ale takie pojedyncze tytuły istniały już w chwili debiutu architektury Zen i w dalszym ciągu jest to tylko odstępstwo od normy. Zresztą spoglądając na stan wielowątkowości w grach, to nie tyle zapowiadany przez fanów czerwonych wysyp produkcji zdolnych spożytkować szesnaście wątków nie nastąpił, co część serii się wręcz cofa z MT i dobrym przykładem jest Hitman 3, który w tej kwestii wypada... gorzej od Hitmana 2. Pokrótce omawiając jeszcze pozostałe aspekty użytkowe, pobór prądu Ryzena 7 1700X określiłbym jako przyzwoity, bo co prawda jego efektywność energetyczna jest gorsza od Ryzena 5 3600X oraz Core i7-8700K, ale w dalszym ciągu nie jest to CPU zużywający przesadnie dużo energii. Za to temperatury są naprawdę dobre i nie ma najmniejszych problemów ze schłodzeniem tej wytworzonej w litografii 14 nm jednostki - duży rdzeń i lutowany IHS robią swoje.

AMD Ryzen 7 1700X - test CPU pięć lat po premierze. Rzeczywiście tak przyszłościowy jak sądzono?

 Intel Core i3-10100F kontra Core i3-12100F – test taniego CPU Alder Lake

Kilka słów o tym, na ile decyzja o zakupie Ryzena 7 1700X była trafiona

Tyle o wynikach, a teraz wypadałoby odpowiedzieć na bardzo istotne pytanie - czy ten, kto kupił Ryzena 7 1700X krótko po premierze, zamiast zbliżonego cenowo Core i7-7700K, dokonał dobrego wyboru? To zależy. Bo jeśli ktoś poszukiwał CPU do pracy, to istotnie postawienie na osiem rdzeni Zen było rozsądną decyzją, wszak jak pokazały testy, Ryzen 7 1700X wciąż oferuje sensowne osiągi wielowątkowe. Naturalnie nawet w takich zastosowaniach ma on swoje wady związane z niską mocą jednego rdzenia, co widać np. w projektowaniu grafiki 3D, ale alternatywą były bardzo drogie procesory LGA 2011-3 z równie kosztowną platformą (wysoki koszt płyty głównej), na co nie każdy mógł sobie pozwolić. Z kolei kto nabył Ryzena 7 1700X do gier, w nadziei na rychły wysyp tytułów zdolnych wykorzystać 16 wątków, które sprowadzą czterordzeniowce do roli wyświetlaczy pulpitu, ten się mocno przeliczył i dokonał po prostu złej decyzji. Na koniec zastanówmy się - czy coś takiego jak przyszłościowość w ogóle istnieje? Zdaje się, że nie bardzo, bo akurat to, że procesor na starcie bardzo mocny w danej dziedzinie nawet za kilka lat będzie w niej dobry, jest rzeczą oczywistą. Ale żeby jednostka będąca w czymś co najwyżej przeciętna nagle stała się przyzwoita lub wręcz dobra, zwyczajnie się nie zdarza. Przerabialiśmy to wcześniej z Bulldozerami, teraz widać to na przykładzie pierwszych Ryzenów i ich osiągów w grach. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 1700X - test CPU pięć lat po premierze. Rzeczywiście tak przyszłościowy jak sądzono?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł