Intel Core i5-12400 i Core i5-12400F – test wydajności steppingów C0 vs H0 i nowego coolera BOX

Intel Core i5-12400 i Core i5-12400F – test wydajności steppingów C0 vs H0 i nowego coolera BOX

Intel Core i5-12400(F) – test porównawczy steppingów C0 vs H0

Tematyka kolejnego materiału poświęconego tańszym Alder Lake będzie trochę nietypowa, gdyż postanowiliśmy zbadać różnice wydajnościowe między steppingami C0 i H0 procesorów Intel Core i5-12400 i Core i5-12400F. Test ten udzieli więc odpowiedzi na pytanie, czy potencjalni nabywcy powinni się obawiać loterii urządzonej przez niebieskich, za sprawą której zamawiając wymienione CPU nie mamy pewności, jaką wersję dostarczy nam sklep. Jeżeli różnice okażą się pomijalne, będzie to jasny sygnał, że nie ma się czym przejmować, z kolei rozstrzygnięcie przeciwne byłoby problematyczne zarówno dla Intela, jak i osób składających pecet albo zmieniających procesor. Jak jest w rzeczywistości, to oczywiście wykażą testy, a poświęcając jeszcze chwilę na wyjaśnienie, co umożliwiło stworzenie niniejszego artykułu, gwoli przypomnienia w chwili publikacji recenzji Core i5-12400F dysponowaliśmy tylko jedną sztuką, w steppingu C0. Od tamtego czasu w kwestii wspomnianego modelu nic się nie zmieniło, za to do redakcji dotarł Core i5-12400 w wariancie H0 i zanim powiecie, że to przecież nie są takie same jednostki, od razu wyjaśniam, że jedyna różnica między nimi to brak układu graficznego w procesorze z dopiskiem "F", a skoro skupiamy się stricte na osiągach CPU, fakt ten nie stanowił przeszkody dla przeprowadzenia takiego porównania.

Procesory Intel Core i5-12400(F) występują w dwóch różnych wariantach - C0 i H0. Zobaczmy, czy to, na jaki z nich trafimy, ma praktyczne znaczenia dla nabywcy.

Intel Core i5-12400 i Core i5-12400F – test wydajności steppingów C0 i H0 oraz nowego coolera BOX

 Intel Core i3-10100F kontra Core i3-12100F – test taniego CPU Alder Lake

Krótkie wyjaśnienie pochodzenia steppingów C0 i H0

Co do genezy wspomnianej loterii procesorowej, warto zwrócić uwagę na pewną niespójność w ofercie firmy Intel. Mianowicie w ramach serii Core i7 i Core i9 zablokowane modele, tak samo jak topowe CPU z literą "K" w nazwie, dysponują zarówno dużymi rdzeniami Golden Cove z mocnym pojedynczym wątkiem oraz mniejszymi Gracemont, zorientowanymi na efektywność energetyczną. Dla Core i5 tak jednak już nie jest i tańsze jednostki zostały przez niebieskich pozbawione małych rdzeni. I w tym momencie mamy dwie możliwości, jak uzyskać taką konfigurację. Jedna z nich to użycie pełnego jądra krzemowego i wyłączenie w nim części zasobów - tak powstał stepping C0. Z kolei druga to opracowanie nowego chipa, fizycznie wyposażonego w sześć rdzeni Golden Cove oraz bez dodatku mniejszych Gracemont - jak się nietrudno domyśleć, mowa o wariancie H0. W teorii ten ostatni powinien być więc szybszy, z uwagi na skrócenie połączenia pomiędzy poszczególnymi blokami struktury krzemowej (tzw. Ring Bus), co redukuje opóźnienia. Jednocześnie trudno byłoby się spodziewać, by w praktyce było inaczej, niemniej kwestią otwartą pozostaje, jakie dokładnie będą różnice między steppingami. Tego dowiecie się z następnych stron, gdzie znajdziecie rezultaty przeprowadzonych testów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i5-12400 i Core i5-12400F – test wydajności steppingów C0 vs H0 i nowego coolera BOX

 0