AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

Test Ryzen 7 6800H i Core i9-12900H: konkluzje

Zaczynając od testów jedno- i małowątkowych, w tej grupie pomiarów Core i9-12900H jest bezkonkurencyjny, niemniej trudno mówić o zaskoczeniu, mając na uwadze doświadczenia z reprezentantami rodziny Alder Lake dla pecetów. Ale i AMD Ryzen 7 6800H ma się czym pochwalić, notując wyraźną przewagę nad poprzednikiem, co jest zasługą sporo wyższych zegarów przy lekkim obciążeniu. W ogólnym rozrachunku Rembrandt zapewnia moc pojedynczego rdzenia na poziomie Tiger Lake - to naprawdę dobry wynik. Odnośnie scenariuszy wielowątkowych, istotną kwestią jest, jak długo trwa test. W przypadku tych krótszych Alder Lake ponownie jest nie do pobicia, ale przy dłuższych, kiedy do głosu dochodzi współczynnik TDP, dla obu CPU wynoszący 45 W, rywalizacja się mocno wyrównuje i Core i9-12900H oraz Ryzen 7 6800H zapewniają zbliżone rezultaty. Dzieje się tak, ponieważ spadek częstotliwości wzgl. krótkotrwałego limitu mocy PL2, dla jednego i drugiego procesora ustawionego na 90 W, jest bardziej dotkliwy dla reprezentanta obozu niebieskich. Bynajmniej nie dlatego, że model od AMD owych 90 W nie wykorzystywał - robił to jak najbardziej, ergo potencjalne korzyści z UV mogą być naprawdę duże dla mobilnych Alder Lake, jak tylko pojawią się narzędzia pozwalające na obniżenie napięcia (ThrottleStop w najnowszej wersji niestety tego nie umożliwiał).

Alder Lake w temacie suchej wydajności CPU jest rodziną bezkonkurencyjną, z kolei Rembrandt wynosi możliwości zintegrowanego GPU na zupełnie nowy poziom.

AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

 Intel Core i5-12400 – test zintegrowanego GPU

Kilka słów na temat wyników w zastosowaniach rozrywkowych

Jeżeli chodzi o gry we współpracy z zewnętrznym GPU, Core i9-12900H podobnie jak dla testów małowątkowych nie pozostawia rywalom złudzeń, dosłownie masakrując poprzednią generację Intela i czerwonych konkurentów. Także i w tym przypadku nie jest to niespodzianka, wszak już pecetowe Alder Lake pokazały, że w zastosowaniach rozrywkowych są niezwykle mocne. Co do Ryzena 7 6800H, znowu okazał się szybszy od Ryzena 7 5800H, choć tym razem przewaga jest niewielka. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na dwa tytuły - Death Stranding i Hitman 2, gdzie nie mogłem zamieścić jego wyników, z uwagi na koszmarne osiągi w okolicach 30 FPS. Trudno mówić, aby była to wina procesora samego w sobie, bo takie rzeczy po prostu się zdarzają i przykładowo dla laptopów na CPU 10. generacji Intela analogiczną sytuację widziałem w Dying Light. Zdaje się, że wina leży po stronie sterowników NVIDII, jako że przy zintegrowanej grafice problem znikał. A skoro jesteśmy przy iGPU nazwanym Radeon 680M, trzeba przyznać, że jego rezultaty są wyśmienite, gdyż nastąpiła prawdziwa deklasacja, jako że średnia przewaga nad Ryzenem 7 5800H z Vegą 8 to ~50%, a maksymalnie nawet  ~78% (patrz Control). To zupełnie nowa jakość w temacie zintegrowanych GPU i taka wydajność może nawet zagrozić tanim akceleratorom klasy GeForce'a GTX 1050, w związku z czym już przygotowujemy dla Was porównanie, które ukaże się na ITHardware niebawem ;)

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

 0