AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test

W dzisiejszym materiale powracamy do tematyki procesorów mobilnych, ponieważ opublikowany w ubiegłym roku przegląd CPU laptopowych nieco stracił na aktualności, a to za sprawą nowych jednostek z rodzin AMD Rembrandt oraz Intel Alder Lake. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej, na przykładzie modeli AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H. Test ten bierze zatem na tapet procesory wyposażone w największą liczbę rdzeni, jaką przewidują wyszczególnione przed chwilą linie produktów, i na pewno będzie to ciekawe porównanie, ze względu na dużą liczbę zmian, jakie wprowadzają nowe generacje obu producentów. Wszak w jednym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z zupełnie nowymi CPU, a nie jak to często bywa, odświeżeniem starszych modeli. Zobaczmy więc, co dokładnie przygotowali czerwoni i niebiescy.

Zarówno AMD, jak i Intel nie próżnowali w temacie CPU mobilnych, przygotowując nowe rodziny - Rembrandt i Alder Lake. Zobaczmy, co mają do zaoferowania.

AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

 AMD Ryzen 7 1700X - test procesora pięć lat po premierze

Nowości i zmiany wprowadzane przez rodzinę Rembrandt

Zaczynając od AMD, rodzina Rembrandt to pierwsze układy w portfolio tej firmy wytworzone w litografii 6 nm od TSMC. Czerwoni wykorzystują tu nowe rdzenie Zen 3+, wg producenta zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej, których maksymalnie nadal jest osiem. Poza tym względem Cezanne poprawiono podsystem I/O, gdzie wreszcie dostaliśmy wsparcie PCIe 4.0 w liczbie 20 linii, z czego osiem dedykowanych jest karcie graficznej, do spółki z obsługą standardu USB4. Najistotniejszą zmianą jest jednak zintegrowana grafika, zamiast wysłużonej architektury Vega oparta na najświeższej RDNA 2, ze sprzętowo przyspieszanym śledzeniem promieni (niemniej w tej klasie wydajnościowej to wyłącznie ciekawostka). Liczba jednostek wykonawczych, zgrupowanych w bloki CU, została zwiększona o 50%, zatem możemy się spodziewać naprawdę dużego skoku mocy iGPU, który może nawet zagrozić budżetowym kartom graficznym.

AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

 Intel Core i7-8700K – test procesora cztery lata po premierze

Co przygotowała firma Intel w swoich nowych CPU mobilnych

Za to jeżeli chodzi o Intela, seria Alder Lake bazuje na architekturze hybrydowej, z wydajnymi rdzeniami Golden Cove i energooszczędnymi Gracemont, maksymalnie w liczbie odpowiednio sześciu i ośmiu. Tak jak w przypadku odpowiedników dla pecetów, użyta litografia to 10 nm, nazywana teraz Intel 7, a kontroler RAM obsługuje pamięć DDR4 i DDR5, w odróżnieniu od czerwonych, którzy wycięli wsparcie starszego standardu. Względem Tiger Lake mamy jednak regres w kwestii linii PCIe 4.0, których liczbę zmniejszono z 20 do 16, z czego osiem przeznaczono dla karty graficznej, ergo tym razem można zapomnieć o trybie x16 dla zewnętrznego GPU. Niebiescy zredukowali też liczbę linii PCIe 3.0 dla mostka południowego, który notabene przeniesiono na laminat CPU, z 24 do 12, a więc o połowę. Z pewnością jest to rozczarowujące, tym bardziej, że zabrakło PCIe 5.0 i na dobrą sprawę nie wiadomo, czemu Intel zdecydował się na taki ruch.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 6800H oraz Intel Core i9-12900H – test procesorów mobilnych nowej generacji

 0