Intel Core i7-8700K – test CPU cztery lata po premierze. Czy Coffee Lake było dobrą inwestycją?

Intel Core i7-8700K – test CPU cztery lata po premierze. Czy Coffee Lake było dobrą inwestycją?

Intel Core i7-8700K kontra nowe procesory – test

W ostatnim czasie na łamach ITHardware nie brakowało materiałów poświęconych nowym produktom Intela z linii Alder Lake, zarówno jeśli chodzi o same procesory, jak i podzespoły z nimi bezpośrednio związane - płyty główne i pamięci RAM. Postanowiliśmy zatem dla odmiany powrócić do starszych CPU i na pierwszy ogień idzie Intel Core i7-8700K. Bohater dzisiejszego retro testu zadebiutował w październiku 2017 roku, czyli nieco ponad cztery lata temu, będąc odpowiedzią niebieskich na pierwszą generację AMD Ryzen, których premiera miała miejsce siedem miesięcy wcześniej. Pośpiech niewątpliwie wynikał z faktu, że Intel był zwyczajnie nieprzygotowany na uderzenie czerwonych, zamiast nowości wypuszczając w styczniu 2017 roku CPU Kaby Lake, tj. kotlety wydanych jeszcze w 2015 roku Skylake. W efekcie, o ile jeśli chodzi o wyniki jednowątkowe i w grach AMD wciąż miało co odrabiać, o tyle w temacie osiągów wielowątkowych niebiescy zostali zwyczajnie zmiażdżeni i dopiero po debiucie Coffee Lake byli w stanie powrócić do rywalizacji na tym polu. Niemniej z perspektywy niniejszego materiału bardziej będzie nas interesować, jak Core i7-8700K radzi sobie na tle nowszych modeli procesorów, w nowych grach i aplikacjach. Odpowiedź na to pytanie poznacie wkrótce, a udzielą jej oczywiście przeprowadzone testy.

Pod koniec 2017 roku Core i7-8700K był jednym z najmocniejszych procesorów na rynku. Zobaczmy, jak wypadnie w starciu z nowymi CPU.

Intel Core i7-8700K – retest CPU cztery lata po premierze. Czy Coffee Lake było dobrą inwestycją?

 Intel Core i5-12400F – test z RAM DDR4 i DDR5. Nowy hit sprzedażowy?

Kilka słów na temat testowanego procesora

Przechodząc do aspektów technicznych, Intel Core i7-8700K to sześciordzeniowa jednostka ze wsparciem SMT, tj. potrafiąca wykonywać dwanaście wątków jednocześnie. Bazuje na tej samej architekturze co Skylake i Kaby Lake, ale co ciekawe, podstawka jest już inna i to pomimo tego, że nazywa się tak samo - LGA 1151. Oznacza to, że ani CPU z linii Coffee Lake nie zadziałają na płytach głównych na chipsetach z serii 100 i 200, ani starsze modele nie będą współpracować z konstrukcjami opartymi o mostek z linii 300. A przynajmniej tak głosi oficjalne stanowisko niebieskich, gdyż w praktyce istnieją modyfikacje, za sprawą których można poszerzyć listę kompatybilności płyt o 8. i 9. generację Core. Dotyczy to nawet konstrukcji ze slotami pamięci DDR3, gdyż podobnie jak Skylake oraz Kaby Lake, Coffee Lake mają podwójny kontroler RAM, oprócz DDR4 obsługujący także starszy standard. Fakt ten został nawet wykorzystany przez niezawodnych Chińczyków, którzy na potrzeby rodzimego rynku wypuścili płyty główne na chipsecie H310C, wspierające nie tylko pamięć DDR3, ale też system operacyjny Windows 7 - wszystko prosto po wyjęciu z pudełka, bez żadnych modyfikacji. Jako ciekawostkę można poza tym przytoczyć dość niskie TDP równe 95 W, któremu towarzyszy krótkotrwały limit mocy PL2 wynoszący 119 W - to wartości zdecydowanie niższe niż w przypadku nowszych CPU od Intela, gdzie PL2 nierzadko przekracza 200 W.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i7-8700K – test CPU cztery lata po premierze. Czy Coffee Lake było dobrą inwestycją?

 0