Test Intel Core i7-8700K: konkluzje
Jak zauważyliście na wykresach, w wariancie po OC zostały dodatkowe wykonane pomiary z wyłączonym SMT, tak by pokazać w przybliżeniu, jak poradziłby sobie Core i5-8600K. Nie jest to oczywiście symulacja idealna, gdyż nie uwzględnia o 3 MB mniejszej cache L3 słabszego modelu, ale i tak daje dość dobry obraz sytuacji. Niemniej przy okazji na jaw wyszła zupełnie inna rzecz, a mianowicie dezaktywacja HT w niektórych wypadkach zapewniła spore wzrosty wydajności (np. World of Tanks i eksport do Wavefront w Blenderze). Kluczem do rozwikłania tej zagadki jest zabezpieczenie przed Spectre v2, które od wydania 1909 systemu Windows 10 działa inaczej niż wcześniej i powoduje zauważalne spadki. Przy czym zmiana nie dotyczy procesorów Core 10. generacji i nowszych, mających sprzętowe poprawki pod tym kątem i z tego powodu traktowanych "po staremu". Ale jak się okazuje, nie tylko, bo starsze CPU bez SMT także mogą spać spokojnie i nie są to tylko moje przypuszczenia, jako że celem weryfikacji wyłączyłem łatkę dla Spectre v2, czego efektem był zauważalny wzrost z aktywnym HT i niewielka różnica bez HT. Posiadacze modeli poprzednich generacji bez dodatkowych wątków niewątpliwie są zatem w bardziej komfortowej sytuacji, za to użytkownikom jednostek z SMT pozostaje pogodzić się ze spadkiem, albo wyłączyć zabezpieczenie, co wg mnie nie jest zalecane.
Intel Core i7-8700K to procesor, który w dalszym ciągu oferuje naprawdę sensowną wydajność. Kto kupił go w okolicy premiery, dokonał dobrej inwestycji.
Intel Core i5-10400F/11400F kontra tanie Alder Lake – test porównawczy
Wydajność Core i7-8700K względem nowszych CPU: przed i po OC
Przechodząc do rezultatów, w zasadzie w całym spektrum testów Intel Core i7-8700K wypadł podobnie do Core i5-10400F, wyprzedzając nowszy procesor nieznacznie w programach, tak jeżeli chodzi o jeden wątek, jak i pełne obciążenie, natomiast w grach po uśrednieniu zapewniając identyczną wydajność. Są to więc wyniki nieco poniżej oczekiwań, gdyż dzisiejszy bohater może się pochwalić wyższym taktowaniem od budżetowego 6-rdzeniowca 10. generacji, ale wspomniane akapit wyżej łatki luk zabezpieczeń mają istotny wpływ na ten stan rzeczy. Porównując zaś Core i7-8700K do niemal dwa lata młodszego Ryzena 5 3600X, sytuacja jest bardzo podobna jak w okolicach premiery Zen 2, tj. oba CPU zapewniają w ogólnym rozrachunku bardzo zbliżone osiągi jednowątkowe, z kolei w grach górą jest niebieska strona mocy, a obciążenia wielowątkowe padają łupem czerwonych. I w tym momencie do akcji wkracza podkręcanie, gdzie potencjał Core i7-8700K jest spory i zegar rdzeni równy 5 GHz daje wyraźny wzrost mocy. W efekcie, Coffee Lake zaczyna skutecznie rywalizować w testach wielowątkowych ze wspomnianym wcześniej Ryzenem 5 3600X (też z zaaplikowanym OC) i Core i5-11400F ze zdjętymi limitami mocy, a i w kwestii wydajności pojedynczego rdzenia zbliża się do Rocket Lake. Sporą poprawę mamy również w grach, gdzie przy 5 GHz zrównuje się z Core i5-11400F z podbitym PL i niewiele traci do Core i5-12400F – jak na przeszło czteroletni, oczywiście swego czasu topowy CPU, to całkiem niezły wyczyn.
Intel Core i5-12400(F) – test porównawczy steppingów C0 vs H0
Pozostałe aspekty użytkowe oraz werdykt odnośnie testowanego CPU
Jak pisałem we wstępie, Core i7-8700K ma dość niski w porównaniu do nowszych procesorów Intela współczynnik TDP i długotrwały limit mocy PL2, co ma odzwierciedlenie w zużyciu energii, które jest umiarkowane jak na CPU wykonany w litografii 14 nm. Nieco inaczej sprawa wygląda jednak dla temperatur, które są relatywnie wysokie, co w dużej mierze wynika z faktu, że odpromiennik ciepła nie jest lutowany, lecz "glutowany". Raczej nie ma się więc co dziwić, że wielu użytkowników decydowało się na zdjęcie IHS i wymianę materiału termoprzewodzącego na bardziej efektywny. Reasumując i jednocześnie odpowiadając na postawione w tytule pytanie, wydaje mi się, że w świetle zaprezentowanych testów można powiedzieć, że Coffee Lake jak najbardziej było dobrą inwestycją. Kupując Core i7-8700K w 2017 roku albo nawet nieco później, przez długi czas, tzn. do premiery Zen 3 i Rocket Lake, mieliśmy procesor zapewniający topową wydajność w zastosowaniach domowo-rozrywkowych, który nawet dzisiaj radzi sobie naprawdę sensownie. Jeśli wciąż posiadacie ten CPU i zastanawiacie się, na co go wymienić, wg mnie sensowne minimum, żeby odczuć wyraźną różnicę, to Core i5-12600K, bo jednak przewaga Core i5-12400F nad podkręconym Core i7-8700K nie jest zbyt duża (przynajmniej w grach). Na dziś to wszystko i na zakończenie zapraszam Was do sekcji komentarzy, gdzie możecie podzielić się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami odnośnie Coffee Lake i nie tylko.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i7-8700K – test CPU cztery lata po premierze. Czy Coffee Lake było dobrą inwestycją?