Test AMD Ryzen 9 7900: konkluzje
W kwestii wydajności procesor Ryzen 9 7900 nie zawodzi oczekiwań, oferując bardzo dobre osiągi małowątkowe i w grach, tylko minimalnie niższe od modelu z literą "X" w nazwie, oraz naprawdę solidne wyniki wielordzeniowe. Skupiając się na tej ostatniej grupie testów, przewaga Ryzena 9 7900X nad dzisiejszym bohaterem to ok. 5-10% dla kompilacji, 11-12% dla konwersji wideo, 10-14% dla renderingu i 7-9% dla zadań obliczeniowych. Mając na względzie, że różnica w poborze prądu między tymi dwoma CPU jest drastyczna, tzn. ok. 90 W kontra 190 W na korzyść Ryzena 9 7900, takie wyniki należy określić jako doskonałe w kontekście efektywności energetycznej. W temacie stosunku wydajności do poboru prądu recenzowany procesor bez trudu pokonuje również Core i7-13700K pracującego z limitem mocy 125 W oraz Ryzena 9 5950X, w przypadku którego PPT wynosi 142 W, jako że osiągi wielowątkowe są bardzo podobne do tych dwóch modeli. Przechodząc do podkręcania, egzemplarz testowy okazał się świetną sztuką, przy skromnym napięciu 1,225 V uzyskując zegar 5400 MHz. Takie OC nie przynosi co prawda istotnych zmian, jeśli chodzi o moc pojedynczego rdzenia i rezultaty w grach, ale dla wielordzeniowości zysk jest solidny - np. ~14-20% dla renderingu, naturalnie kosztem zauważalnego wzrostu zużycia energii.
Testowany procesor to prawdziwy mistrz efektywności energetycznej i w tej kwestii czapki z głów przed AMD, ale jego cena po prostu musi spaść.
Wydajność CPU AMD i Intel we współpracy z GPU GeForce i Radeon - test
Pozostałe aspekty użytkowe, koszt zakupu oraz ocena końcowa
A skoro jesteśmy w temacie optymalizacji, alternatywnie zamiast ręcznego OC można podnieść limity mocy i/lub skorygować krzywą napięć, w zależności od tego, czy celujemy w maksymalne osiągi wielowątkowe, czy też w jak najlepszą efektywność energetyczną. Wszystko zależy od preferencji właściciela, choć muszę dodać, że osobiście uważam ustawienia fabryczne za naprawdę dobre i myślę, że powinny spełnić oczekiwania większości nabywców, ze względu na doskonały balans wydajności i poboru prądu. Co do temperatur rdzeni, z uwagi na obniżone TDP są niskie, podobnie jak zużycie energii całego komputera, i w tym miejscu warto dodać, że w komplecie znajduje się efektowne chłodzenie Wraith Prism LED, które bez trudu poradzi sobie z taką ilością ciepła. Niestety, w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, gdyż koszt zakupu Ryzena 9 7900 jest wyższy niż można by się spodziewać - kwoty w cennikach "zawstydzają" nie tylko Core i7-13700K(F), ale również model z literą "X". Innymi słowy, pomijając przypadki, gdzie nie mamy zamiaru kupować mocniejszego chłodzenia CPU, lepiej nabyć Ryzena 9 7900X, wszak bez trudu można go przełączyć w tryb "Eco 65 W", jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Reasumując, ocena końcowa to cztery gwiazdki, bez wyróżnień. Testowany procesor to prawdziwy mistrz efektywności energetycznej i w tym temacie czapki z głów przed AMD, ale jego cena po prostu musi spaść.
AMD Ryzen 9 7900
AMD Ryzen 9 7900 - opinia
AMD Ryzen 9 7900 - plusy
- Naprawdę solidna wydajność wielowątkowa
- Bardzo dobre osiągi jednowątkowe i w grach komputerowych
- Rewelacyjna efektywność energetyczna
- Poprawki w architekturze, w tym dodanie instrukcji AVX512
- Wsparcie PCIe 5.0 zarówno dla karty graficznej, jak i dysków twardych
- Wreszcie zintegrowana karta graficzna w procesorach niebędących APU
- Pierwsza platforma AMD kompatybilna z pamięcią DDR5
- Istniejące chłodzenia procesorów zachowują zgodność z AM5
- Cooler Wraith Prism LED w zestawie
- Niskie temperatury rdzeni
AMD Ryzen 9 7900 - minusy
- Brak kompatybilności z DDR4 (w przeciwieństwie do LGA 1700)
- Płyty główne AM5 mogłyby być tańsze
- BIOS-y płyt głównych wciąż wymagają dopracowania (przede wszystkim od strony czasu uruchamiania)
- Sztuczne ograniczenia w zgodności z PCIe 5.0 dla tańszych chipsetów
- Cena wyższa od Ryzena 9 7900X
Cena AMD Ryzen 9 7900 (na dzień publikacji): 2299 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
* Testowany procesor kupicie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AMD Ryzen 9 7900. 90 W czystej mocy