Test AMD Ryzen 9 7900. 90 W czystej mocy

Test AMD Ryzen 9 7900. 90 W czystej mocy

AMD Ryzen 9 7900 - test

W ubiegłym miesiącu firma AMD wprowadziła do swego portfolio nowe procesory dla platformy AM5, a wśród nich bohatera dzisiejszego materiału, którym jest Ryzen 9 7900. Test ten zweryfikuje, jak sprawuje się 12-rdzeniowy CPU, który wzgl. starszego modelu z literą "X" w nazwie charakteryzuje się znacząco obniżonym współczynnikiem TDP. W związku z tym należy spodziewać się trochę niższych osiągów wielowątkowych, ale to niekoniecznie musi być wadą, gdyż jednocześnie można oczekiwać dużego wzrostu efektywności energetycznej, a akurat ten aspekt w przypadku wysokonapięciowych 12- oraz 16-rdzeniowych wariantów Zen 4 nie zachwyca na tle poprzedników. Wszystko zależeć będzie rzecz jasna od dokładnej różnicy wydajności między tymi dwoma CPU oraz pozostałych aspektów użytkowych recenzowanego modelu i to wszystko wyjaśni się w części praktycznej. Nim jednak do niej przejdziemy, na początek krótka prezentacja podstawki AM5 oraz procesorów z linii Ryzen 7000.

AMD Ryzen 9 7900 to 12-rdzeniowy procesor, który względem modelu z literą "X" w nazwie charakteryzuje się wyraźnie niższym TDP. Zobaczmy, jak wypadł w testach.

AMD Ryzen 9 7900 - test procesora

 Test ROG CROSSHAIR X670E EXTREME. Płyta główna z OLED-em!

Kilka słów na temat testowanego procesora

Zestawiając Ryzena 9 7900 z protoplastą, czyli Ryzenem 9 7900X, zgodnie z wcześniejszym akapitem bez zmian pozostała liczba rdzeni i wątków, równa 12/24. Z kolei główną różnicą jest współczynnik TDP obniżony ze 170 W do 65 W, czemu towarzyszy spadek maksymalnego zegara Turbo o 250 MHz. Jeżeli zaś chodzi o nowości związane z serią Ryzen 7000, najistotniejszą różnicą jest socket AM5 zamiast AM4, co oznacza konieczność wymiany płyty głównej oraz pamięci RAM, jako że od teraz obsługiwany jest wyłącznie standard DDR5. Poza tym AMD zmieniło litografię, z 7 + 12 nm na 5 + 6 nm, co pozwoliło wyraźnie podbić zegar rdzeni, unowocześniło kontroler PCIe do wersji 5.0, przy okazji dorzucając cztery dodatkowe linie dla drugiego dysku M.2 NVMe, oraz zintegrowało w CPU kartę graficzną. Ta ostatnia jest podstawowa, bo wyposażona tylko w dwa bloki CU, ergo iGPU należy rozpatrywać głównie w kategorii wyświetlacza pulpitu, ale na plus odnotować można sprzętowy dekoder wideo w formacie AV1 (którego notabene nie posiada np. Radeon RX 6500 XT). Wisienką na torcie są zaś usprawnienia w architekturze, zauważalnie podnoszące wydajność na takt zegara. Innymi słowy, mając na względzie skalę zmian, rodzina Ryzen 7000 bez dwóch zdań zasługuje, by nazywać ją nową generacją.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AMD Ryzen 9 7900. 90 W czystej mocy

 0