Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Tania płyta główna dla Intel Core 13. gen z DDR4

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Tania płyta główna dla Intel Core 13. gen z DDR4

Test płyty głównej ASRock Z790 PG Lightning/D4: budowa

Testowana płyta główna ASRock Z790 PG Lightning/D4 bazuje na PCB o wymiarach zgodnych ze standardem ATX. W temacie kolorystyki dominują barwy szara dla laminatu i czarna dla radiatorów. Jeżeli chodzi o te ostatnie, para zamontowana na sekcji zasilania jest średnich rozmiarów, a jakie zapewnia temperatury, tego dowiecie się w dalszej części materiału. Podświetlenia diodami LED, co ciekawe, w tym modelu nie uświadczymy.

Do dyspozycji nabywcy jest siedem 4-pinowych złączy wentylatorów. Co do rozmieszczenia, warto zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do tego w okolicy slotu karty graficznej może być utrudniony po złożeniu zestawu. Wszystkie - poza podstawowym dla procesora "CPU_FAN1" - udostępniają kontrolę obrotów w trybie PWM, jak i napięciowym (DC). W praktyce nie ma żadnych problemów, aby osiągnąć konfigurację półpasywną i w tym celu możemy albo ręcznie ustawić szybkość na 0%, albo skorzystać z opcji Allow Fan Stop, która wchodzi do gry, kiedy temperatura spada poniżej pierwszego progu (Temperature 1). Jeżeli chcecie zobaczyć, jak to wszystko wygląda na poziomie UEFI, to zapraszam do kolejnej strony, na której odnajdziecie zrzuty ekranu.

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Płyta główna dla Raptor Lake i DDR4 za ok. 965 zł

Chłodzenie sekcji zasilania przymocowano za pomocą śrubek, co jest zdecydowanie praktyczniejszym pomysłem od zwykłych kołków. Ergonomia wzrasta w sposób zauważalny, dzięki czemu dostanie się do interesujących Was miejsc jest czynnością bardzo prostą i niezajmującą dużej ilości czasu. Pod tym względem nie ma więc większych zaskoczeń, szczególnie mając na uwadze, że ten drobny dodatek coraz częściej widujemy także w konstrukcjach z niższych półek cenowych. Niemniej jednak szkoda, że nie dotyczy to radiatora chipsetu. Co ciekawe, na odwrocie laminatu znajduje się złącze eDP, do którego można podłączyć wyświetlacz ASRock Side Panel Kit.

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Płyta główna dla Raptor Lake i DDR4 za ok. 965 zł

Sekcja zasilania składa się z siedmiu faz dla rdzeni i jednej dla iGPU. Sercem VRM jest kontroler PWM RT3628AE od Richtek Technology. Na każdą fazę dla rdzeni przypadają dwa tranzystory SiC654 produkcji Vishay, gdzie każdy z nich tak naprawdę jest dwoma MOSFET-ami i sterownikiem w pojedynczej obudowie. Pojedyncza sztuka jest w stanie w trybie ciągłym dostarczyć prąd o natężeniu dochodzącym do 50 A (napięcie wejściowe/wyjściowe 13/1 V, temperatura otoczenia 25 °C). Z kolei faza zasilająca iGPU dysponuje jednym takim tranzystorem.

Kości pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o taktowaniu dochodzącym do 5333 MHz i pojemności wynoszącej maksymalnie 32 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinową wtyczkę ATX, dwie 8-pinowe EPS, dwa wyprowadzenia portów USB 3.2 Gen 1 (w tym jedno Type-C), diagnostyczne diody LED oraz piny dla pasków diod LED ("ADDR_LED2" oraz "ADDR_LED3"). Poza tym mamy slot M.2 z wbudowanym radiatorem, który wspiera tylko nośniki typu PCIe (do 4.0) i jest podłączony do procesora.

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Płyta główna dla Raptor Lake i DDR4 za ok. 965 zł

Wśród złączy kart rozszerzeń można wyróżnić dwa sloty PCIe x16 (elektrycznie x16/x4) oraz trzy PCIe x1. Co do zgodności ze standardem PCIe 5.0, dotyczy ona wyłącznie głównego gniazda dla karty graficznej, jako że obsługą pozostałych zajmuje się chipset, przez co długie jest kompatybilne z wersją 4.0, zaś krótkie z 3.0. Poza tym w tej części laminatu mamy trzy złącza M.2, tym razem bez radiatorów. "M2_3" obsługuje dyski SATA i PCIe (do 4.0), natomiast pozostałe wspierają wyłącznie nośniki PCIe (do 4.0). Odnośnie karty Wi-Fi, fabrycznie co prawda jej nie uświadczymy, ale po jej dokupieniu istnieje opcja montażu w dedykowanym slocie.

Na dole odnajdziecie złącze HD Audio oraz USB 2.0. Po prawej stronie zamontowano z kolei cztery gniazda SATA i jedno USB 3.2 Gen 1, wszystkie równolegle do laminatu, co ułatwia prowadzenie kabli i umożliwia bezproblemową instalację długich kart graficznych. Kość BIOS-u jest pojedyncza oraz niestety bez opcji awaryjnego flashowania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na złącza opisane "RGB_LED1" oraz "ADDR_LED1", do których podłączycie paski diod LED.

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Płyta główna dla Raptor Lake i DDR4 za ok. 965 zł

Kilka słów należy się również zintegrowanej karcie dźwiękowej, gdzie ASRock zastosował dość egzotyczny kodek Realtek ALC897, który od niedawna zaczął być częściej montowany w płytach głównych. Dodatkowym wsparciem są kondensatory elektrolitycznie firmy Nichicon, brakuje jednak wzmacniacza słuchawkowego, na który producent się nie zdecydował. Jakość dźwięku jest, jak na zintegrowane rozwiązanie, całkiem niezła - podobna do ALC1200, co potwierdzają rozsądne rezultaty w teście RMAA. Mniej wymagający użytkownicy będą usatysfakcjonowani.

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Płyta główna dla Raptor Lake i DDR4 za ok. 965 zł

Na tylnym panelu ze zintegrowaną maskownicą umieszczono następujące porty:

  • jeden PS/2 dla klawiatury i/lub myszy,
  • jeden USB 2.0, pięć USB 3.2 Gen 1 i po sztuce USB 3.2 Gen 2 oraz USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, kontrolowane przez chipset Intel Z790,
  • jeden HDMI,
  • jeden RJ-45, realizowany przez zintegrowaną kartę sieciową Realtek RTL8125BG,
  • wejścia i wyjście zintegrowanej karty dźwiękowej.

Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Płyta główna dla Raptor Lake i DDR4 za ok. 965 zł

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASRock Z790 PG Lightning/D4. Tania płyta główna dla Intel Core 13. gen z DDR4

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł