Test ASRock Z790 Riptide WiFi. OC DDR5 powyżej 8000 MHz i Wi-Fi 7 za 1200 zł

Test ASRock Z790 Riptide WiFi. OC DDR5 powyżej 8000 MHz i Wi-Fi 7 za 1200 zł

Test płyty głównej ASRock Z790 Riptide WiFi: konkluzje

Zaczynając od wydajności, tak jeżeli chodzi o osiągi w grach oraz programach, jak i wyniki kontrolerów, nie mam nic do zarzucenia płycie ASRock Z790 Riptide WiFi. W ramach ciekawostki mogę tylko dodać, że kontroler USB 3.2 Gen 1 od ASMedia nieoczekiwanie okazał się być szybszy od natywnych portów obsługiwanych przez chipset Intel Z790. Co do działania LLC, jest całkiem nieźle, choć nie do końca idealnie, bo nawet przy najwyższej kompensacji napięcie lekko spadało pod obciążeniem poniżej zadanego, ale nie miało to wpływu na rezultaty OC procesora. Za to przyspieszanie pamięci RAM wypadło znakomicie, tj. udało się uzyskać 8200 MHz, czyli dobić do limitu użytych modułów przy timingach oraz napięciu wyszczególnionych na stronie piątej (notabene płyta startowała także przy wyższej częstotliwości, np. 8400 MHz). Sekcja zasilania jest solidna od strony komponentów, zaś jej chłodzenie w zupełności wystarczającego, czego efektem są dobre temperatury VRM i to bez dodatkowego nawiewu. Idąc dalej, pobór prądu w spoczynku jest sensowny, a czas uruchamiania komputera przyzwoity - lepszy od konstrukcji firmy GIGABYTE, choć w przeszłości widywałem wyniki lepsze niż 16 sekund. Na koniec nadmienię jeszcze, że w trakcie OC RAM nie napotkałem żadnych nieoczekiwanych sytuacji, co dobrze świadczy o dopracowaniu BIOS-u.

ASRock Z790 Riptide WiFi świetnie podkręca pamięć DDR5, ma bogatą specyfikację i kosztuje akceptowalne pieniądze. Jak najbardziej polecam tę płytę.

 

Test ASRock Z790 Riptide WiFi. OC DDR5 powyżej 8000 MHz i Wi-Fi 7 za 1200 zł

 Test Lexar ARES RGB 2x16 GB 6400 MHz. Szybka pamięć DDR5 z A-die

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

O wyposażeniu fabrycznym napisać mogę tylko tyle, że jest typowe jak na tę półkę, tzn. skromne. Ale specyfikacji bynajmniej to nie dotyczy, gdyż jest naprawdę bogata - na pokładzie mamy PCIe 5.0 dla karty graficznej i dysku, pięć złączy M.2, dobre audio na kodeku Realtek ALC1220 (chociaż z obciętymi gniazdami na panelu I/O), Wi-Fi 7 i LAN 2,5 Gb/s, aż osiem SATA oraz szybkie porty USB 3.2 Gen 2x2 i USB 3.2 Gen 2. Wydaje się, że zdecydowanej większości użytkowników nie będzie niczego brakować w tym pakiecie. Co do rozplanowania PCB, jest poprawne, ale nie perfekcyjne, bo jedno złącze wentylatora można było uplasować lepiej i szkoda, że ostatnie dwa SATA nie znajdują się obok reszty, przy prawej krawędzi. Kontrolę obrotów oceniam pozytywnie, mimo braku trybu DC dla dwóch gniazd (reszta go udostępnia i pozwala zrealizować tryb półpasywny także dla wentylatorów 3-pinowych). W tym modelu ASRock wprowadził jeszcze beznarzędziowy montaż radiatora dysku M.2 dla slotu zgodnego z PCIe 5.0, co jest miłym dodatkiem, poprawiającym ergonomię. Brakuje mi jednak opcji awaryjnego wgrywania BIOS-u oraz USB 3.2 Gen 2x2 na tylnym panelu (można jedynie wyprowadzić taki port na frontowy panel obudowy), a i wyświetlacz kodów POST by nie zawadził, niemniej w tej półce jego nieobecność nie powinna dziwić.

Reasumując, nota końcowa to cztery i pół gwiazdki, myślę że patrząc na całokształt, w pełni zasłużona. Przyznaję też trzy wyróżnienia: opłacalność, overclocking i rekomendacja. Co do pierwszego z nich, rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że niemal 1200 zł w ujęciu bezwzględnym to niemało jak za płytę główną, ale w przypadku tego modelu wspomniana kwota jest uzasadniona, a poza tym to jedna z najtańszych (albo wręcz najtańsza) konstrukcji, które potrafią podkręcić DDR5 do przeszło 8000 MHz. Jeżeli szukacie modelu do overclockingu pamięci RAM, który nie zrujnuje Wam portfela, lub po prostu porządnej płyty dostępnej za wciąż akceptowalne pieniądze, to pamiętajcie o ASRock Z790 Riptide WiFi, jako że jest to bardzo solidna propozycja, która pokazuje, że odświeżenie Z790 temu producentowi po prostu się udało.

 

ASRock Z790 Riptide WiFi

Ocena płyty głównej ASRock Z790 Riptide WiFiOcena płyty głównej ASRock Z790 Riptide WiFiOcena płyty głównej ASRock Z790 Riptide WiFiOcena płyty głównej ASRock Z790 Riptide WiFi

ASRock Z790 Riptide WiFi - opinia

ASRock Z790 Riptide WiFi - plusy

  • Dwie karty sieciowe (LAN 2,5 Gb/s i Wi-Fi 7)
  • Zintegrowane audio na kodeku Realtek ALC1220
  • Obecność USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) oraz wyjść obrazu dla iGPU
  • PCIe 5.0 dla karty graficznej i aż osiem portów SATA
  • Pięć złączy M.2, z czego jedno kompatybilne z PCIe 5.0
  • Poprawne wyniki testów rzeczywistych
  • Bardzo mocna oraz dobrze chłodzona sekcja zasilania (sensowne temperatury i solidne OC)
  • Doskonałe możliwości podkręcania pamięci RAM
  • Stylowy wygląd płyty oraz podświetlenie LED z RGB
  • Poprawna kontrola obrotów wentylatorów
  • Dobrze dopracowany BIOS od strony OC RAM
  • Cena jak na oferowane możliwości jest atrakcyjna

ASRock Z790 Riptide WiFi - minusy

  • Brak opcji awaryjnego wgrywania BIOS-u
  • Drobne niedociągnięcia w rozplanowaniu PCB
  • USB 3.2 Gen 2x2 na panelu I/O by nie zawadziło
  • Okrojone złącza zintegrowanego audio i brak S/PDIF

Cena ASRock Z790 Riptide WiFi (na dzień publikacji): od 1141 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test ASRock Z790 Riptide WiFi. OC DDR5 powyżej 8000 MHz i Wi-Fi 7 za 1200 zł

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASRock Z790 Riptide WiFi. OC DDR5 powyżej 8000 MHz i Wi-Fi 7 za 1200 zł

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł