Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO. Nowa nazwa, nowa cena, a jakie zmiany?

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO. Nowa nazwa, nowa cena, a jakie zmiany?

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO: konkluzje

Ponieważ ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO to pierwsza i dotychczas jedyna płyta, którą przetestowałem we współpracy z Core i9-14900K, postanowiłem podarować Wam przeglądanie szeregu wykresów z tylko jednym modelem na nich. Zamiast tego po prostu omówię uzyskane rezultaty. Zaczynając od OC, duże rdzenie udało się ustawić na 5700 MHz, małe na 4400 MHz oraz uncore na 5000 MHz. Takowe parametry są maksimum dla użytego chłodzenia, gdyż temperatura rdzeni potrafiła osiągnąć nawet 100 °C, zaś ew. podbicie Tj. Max do 115 °C, w celu wyciągnięcia 100 MHz więcej, trudno nazwać rzeczą rozsądną. Przy takich ustawieniach cała platforma pobierała przy obciążonym samym procesorze aż 480 W prądu, jednak sekcja zasilania nie miała z tym żadnego problemu. Mianowicie temperatura VRM wynosiła 64 °C dla wbudowanego czujnika, z kolei pomiar pirometrem na rewersie PCB wykazał 74 °C. Innymi słowy, użytkowanie Core i9-14900K ze zdjętymi limitami mocy albo po OC nie stanowi żadnego wyzwania dla recenzowanej płyty.

Odnośnie podkręcania pamięci, czynność tę zakończyłem na 7800 MHz - tej samej wartości, na której zatrzymała się starsza ROG MAXIMUS Z790 HERO z Core i9-13900K. Co prawda na liście QVL dzisiejszej bohaterki znajdują się moduły 8000 MHz, ale wszystkie na kościach 24 Gb, podczas gdy te z platformy bazują na klasycznych 16 Gb. Nie wiem, na ile miało to znaczenie, bo możliwe, że problem był po stronie kontrolera w CPU, gdyż podbicie jego napięcia do 1,4 V nieco pomogło, ale tylko na tyle, żeby komputer był w stanie wejść do Windowsa. Innymi słowy, wynik jest solidny, chociaż bez magicznej ósemki z przodu i jak widać, nawet model 14. generacji w połączeniu z odświeżoną płytą nie jest gwarancją uzyskania 8 GHz. Idąc dalej, pobór prądu jest zbliżony do poprzedniczki, tzn. odrobinę wyższy w spoczynku oraz delikatnie niższy pod obciążeniem, podczas gdy czas uruchamiania w zasadzie taki sam i 16 s należy określić jako rezultat przyzwoity, przy czym nie brakuje konstrukcji startujących szybciej.

ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO to płyta główna równie dobra jak poprzedniczka, ale jednocześnie różniąca się od niej tylko symbolicznie. Dlatego decyzję, czy warto dopłacić, zostawiam do indywidualnej oceny.

 

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO. Nowa nazwa, nowa cena, a jakie zmiany?

 Test Intel Core i7-14700K. Jedyny sensowny model 14. generacji

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

Tyle o praktyce, a jeśli chodzi o wyposażenie fabryczne, jest bogate i adekwatne dla tej półki cenowej, ale szkoda, że bez podpórki dla karty graficznej, dołączanej m.in. do ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO. Specyfikacja, jak już pisałem, jest imponująca i zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Do rozplanowania PCB również nie mam uwag, jako że gniazda wentylatorów, fizyczne przyciski i wyświetlacz kodów POST znajdują się w wygodnych miejscach, a poza tym nie zabrakło kątowego wyprowadzanie USB 3.2 Gen 1 i sprytnego przycisku zwalniania karty graficznej. Niemniej na marginesie muszę dodać, że poprzedniczka ma dwa takie wyprowadzenia USB 3.2 Gen 1, jednak w tym przypadku, z uwagi na mnogość złącz M.2 na laminacie, zmieściło się tylko jedno. Gwoli przypomnienia, pozostałe różnice względem ROG MAXIMUS Z790 HERO to: komplet M.2 na PCB, bez użycia dodatkowej karty, dwie sztuki SATA mniej, Wi-Fi 7 zamiast Wi-Fi 6E i większe podświetlenie panelu I/O o nazwie Polymo. Z tej listy na kilka dodatkowych słów zasługują złącza dla szybkich dysków, jako że nowe rozwiązanie to zarówno zaleta, jak i wada. Mocnym punktem tego podejścia jest opcja montażu pięciu nośników M.2 NVMe, gdy chcemy skorzystać ze złącza zgodnego z PCIe 5.0 (poprzedniczka w takim wariancie udostępnia tylko cztery M.2). Słabszym zaś zasłanianie części złącz przez kartę graficzną, co wcześniej nie miało miejsca.

Reasumując, ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO to płyta główna, która w odniesieniu do starszego modelu różni się minimalnie. Dzisiejsza bohaterka nienagannie spisuje się w codziennym użytkowaniu, choć to samo dotyczy ROG MAXIMUS Z790 HERO, a zmiany poczynione przez ASUS-a to tak naprawdę kosmetyka (pomijając Wi-Fi 7, które jednak raczej mało komu się przyda). Dlatego też, mając na uwadze dopłatę ok. 450 zł i patrząc na sprawę przez pryzmat zdrowego rozsądku, raczej nie ma sensu wydawać więcej pieniędzy. Ale w kontekście całkowitego kosztu zakupu peceta z wyższej półki te kilka stówek to niewielka różnica i jeśli ktoś zdecyduje się zbudować PC na bazie Core i9-14900K i będzie się wahał pomiędzy tymi dwoma modeli, zapewne dołoży do ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO. Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia design, jakość i rekomendacja. Testowany produkt bezsprzecznie na nie zasłużył, jednak nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia ze sprzętem bardzo niszowym, z uwagi na koszt zakupu. Jeżeli jednak nie stanowi to dla Was przeszkody i chcecie mieć płytę nie tylko ze świetną specyfikacją, ale także o bardzo efektywnym wyglądzie, to warto mieć ją na uwadze.

 

ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO

Ocena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HEROOcena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HEROOcena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HEROOcena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO

ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO - opinia

ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO - plusy

  • Dwie karty sieciowe (LAN 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 7)
  • Zintegrowane audio na kodeku Realtek ALC4082 i z DAC od ESS
  • Obecność USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) oraz Thunderbolt 4 (40 Gb/s)
  • Pięć złącz M.2, z czego jedno kompatybilne z PCIe 5.0
  • Przyciski Power i Reset oraz wyświetlacz kodów POST na laminacie
  • PCIe 5.0 dla karty graficznej i możliwość pracy slotów w trybie x8/x8
  • Obecność wyjść obrazu
  • Bogate wyposażenie fabryczne oraz pendrive ze sterownikami w komplecie
  • Bardzo mocna i świetnie chłodzona sekcja zasilania (niskie temperatury oraz solidne OC)
  • Solidne możliwości podkręcania pamięci RAM
  • Stylowy wygląd płyty i efektowne podświetlenie Polymo
  • Możliwość wgrania BIOS-u bez zamontowanego CPU i/lub RAM (BIOS FlashBack)
  • Poprawnie rozplanowany laminat oraz dobrze dopracowany BIOS

ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO - minusy

  • Czas uruchamiania komputera mógłby być krótszy
  • Ograniczenia w konfiguracjach półpasywnych wentylatorów
  • Cena wyższa w porównaniu do starszego modelu

Cena ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO (na dzień publikacji): od ok. 3350 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO. Nowa nazwa, nowa cena, a jakie zmiany?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO. Nowa nazwa, nowa cena, a jakie zmiany?

 0