ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

Test ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING: konkluzje

Wyniki wykonanych testów w gruncie rzeczy okazały się zgodne z oczekiwaniami, chociaż i tak pojawiło się kilka ciekawostek. Zaczynając od osiągów kontrolerów, w tym aspekcie wszystko jest w porządku, identycznie jak dla gier. Zostając na chwilę przy tych ostatnich, płyty ASUS i GIGABYTE okazały się odrobinę szybsze od rywali spod znaku MSI w testach, które sprawdzały wydajność CPU, z uwagi na mniejsze opóźnienia w dostępie do RAM przy tych samych ustawieniach (analogiczna sytuacja jak dla Z370/390). Z kolei Cinebench wykazał dla recenzowanej ROG STRIX Z490-E GAMING nieco niższy wynik dla wariantu jednowątkowego, co wskazuje na lekkie problemy z osiąganiem maksymalnych zegarów Turbo przy małym obciążeniu, które najpewniej zostaną rozwiązane wraz z kolejnymi wersjami BIOS-ów. Możliwości podkręcania całej czwórki są niemal identyczne, a ponadto temperatury sekcji zasilania są jak najbardziej w normie, więc nie ma co się obawiać o przegrzewanie VRM w trakcie OC. Na deser mamy zaś bardzo szybki czas bootowania i rezultaty poboru prądu, które pokazały, że dzisiejsza bohaterka jest jedyną konstrukcją respektującą przy ustawieniach domyślnych limity mocy Intela, z czym wiążą się zegary oscylujące w pełnym obciążeniu koło 4,3 GHz (zamiast ~4,9 GHz). Po zdjęciu ograniczeń widzimy, że aplikowane napięcie jest zbliżone do MEG Z490 ACE, zatem nie aż tak wysokie jak dla Z490I AORUS MASTER.

ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING to całkiem dobra płyta o atrakcyjnym wyglądzie, ale jej obecna cena jest zbyt wysoka.

ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

 Intel Core i5-10600K i Core i9-10900K. Test kolejnego wcielenia Skylake

Ocena końcowa testowanej płyty

Jeżeli natomiast chodzi o błędy oraz niedociągnięcia, to zaczynając od wentylatorów, przypominam o kłopotliwym rozmieszczeniu dwóch gniazd i o konfiguracjach półpasywnych, gdzie ASUS konsekwentnie stosuje niezrozumiałe dla mnie ograniczenia (notabene znoszone w części modeli przez zmodyfikowane BIOS-y). Większym problemem było jednak aplikowanie aż 1,5 V (sic!) na SA po ustawieniu pamięci na 4000 MHz, co w dłuższym przebiegu może być niebezpieczne, tak więc koniecznie należy to skorygować we własnym zakresie (inne płyty ustawiały ~1,3 V). Niedopracowane są też profile LLC, gdzie Level 6 (przy zadanym woltażu 1,275 V) notuje spadki do około 1,26 V, podczas gdy Level 7 od razu przeskakuje do circa 1,3 V. O trudnościach z zaakceptowaniem Command Rate na 1T pisałem już wcześniej i przypadłość ta dotyczy wszystkich płyt, które do mnie trafiły. Tu dołączyły do tego jednak problemy z tzw. OC Recovery, tj. bootowaniem z bezpiecznymi ustawieniami po przeszarżowaniu z podkręcaniem pamięci (czasem trzeba było ręcznie wyłączyć komputer). Generalnie to wszystko jest jednak do poprawy i błędy nie są dyskwalifikujące. Większym wyzwaniem jest za to bliskość cenowa MEG Z490 UNIFY, który oferuje trzecie złącze M.2, audio z DAC od ESS, port USB 3.2 Gen 2x2 oraz sporo mocniejszą sekcję. I żeby nie było, nie mówię, że ROG STRIX Z490-E GAMING to zła płyta, bo sama w sobie jest w porządku i ma interesujący wygląd, tylko po prostu obecnie jest nieco za droga. Reasumując, ocena to cztery gwiazdki oraz znaczek design*.

*Kolejna wersja BIOS-u (0509), którą dostaliśmy po testach, rozwiązuje problem ze zbyt wysokim automatycznym napięciem SA przy wysokich zegarach RAM (aktualnie aplikowane jest około 1,3 V) oraz czasami zawieszającym się lub wpadającym w nieskończoną pętlę OC Recovery, a także odrobinę poprawia profile LLC (aczkolwiek w tej materii jeszcze pozostaje pole do popisu). W związku z tym postanowiłem dodatkowo przyznać wyróżnienie "rekomendacja", jako że obecne wydanie BIOS-u jest już dopracowane w stopniu pozwalającym na bezstresowe korzystanie ze sprzętu. W oficjalnych kanałach wspomniana wersja powinna pojawić się za około dwa tygodnie, czyli mniej więcej w połowie czerwca, zatem obserwujcie temat uważnie.

 

ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING

Ocena płyty głównej ASUS ROG STRIX Z490-E GAMINGOcena płyty głównej ASUS ROG STRIX Z490-E GAMINGOcena płyty głównej ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING

Dobre zintegrowane audio, dwie karty sieciowe (po jednej Ethernet 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 802.11 ax), obecność wyjść obrazu, sporo portów USB na tylnym panelu, całkiem bogate wyposażenie, wyświetlacz kodów POST, BIOS Flashback, solidne wyniki testów rzeczywistych, bardzo dobre prowadzenie pamięci, rozsądne temperatury sekcji zasilania oraz niezła jakość VRM (mimo pewnych uproszczeń), relatywnie niski pobór prądu i bardzo szybki czas bootowania, podświetlenie LED z pełnym RGB, elegancki i atrakcyjny zarazem wygląd

Niewielkie problemy z osiąganiem maksymalnego zegara Turbo, ograniczenia w konfiguracjach półpasywnych wentylatorów, profile LLC jeszcze można poprawić, kłopoty z CR ustawionym na 1T, nieco zbyt wygórowana cena (względem konkurencji)

Cena ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING (na dzień publikacji) : 1469 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie Wielki test najpopularniejszych zestawów pamięci RAM klasy 2666-3600 MHz

 

Sprzęt do testów dostarczył:

ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

 0