ASUS ROG Swift Pro PG248QP - kolory, kontrast i HDR
Weryfikację jakości obrazu oferowanego przez monitor tradycyjnie zaczynamy od pomiarów gamutu barwowego. Ten w przypadku ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN wypada naprawdę przyzwoicie, a jak na TN to nawet bardzo dobrze. Zgodność z przestrzenią sRGB jest praktycznie pełna i wynosi aż 99,6%, przy całkowitej objętości gamutu równej 129,2%. Dla standardu Adobe RGB wartości te wynoszą już tylko 81,3% i 89%, natomiast dla DCI P3 odpowiednio 91% i 91,5%. Jest to więc szerokogamutowy panel i sama bryła sRGB jest dość równomiernie wyciągnięta w stronę zieleni i czerwieni i w nieco mniejszym stopniu, jeśli chodzi niebieski. Daje to efekt wyraźnie przesaturowanych barw, który dużej grupie osób może przypaść do gustu, szczególnie w typowych rozrywkowych zastosowaniach, ale niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Producent przygotował jednak w OSD emulację trybu sRGB, który przycina nasycenie barw.
Ustawienia domyślne:
- Punkt bieli: 6475 K
- Jasność bieli: 165,9 cd/m²
- Jasność czerni: 0,1259 cd/m²
- Kontrast rzeczywisty: 1317.3:1
- Średni błąd Delta E dla sRGB: 1,44
Uruchamiając monitor po raz pierwszy raczeni jesteśmy ustawieniem jasności na poziomie zaledwie 30%, co przekłada się w tym przypadku na 165,9 cd/m² oraz 0,1259 cd/m², odpowiednio dla bieli oraz czerni. Daje to kontrast statyczny na poziomie 1317.3:1, co jak na panel TN jest dobrym wynikiem, aczkolwiek w zestawieniu z matrycami VA (nie wspominając o OLED-ach) wciąż wypada blado. Temperatura barwowa przy domyślnych ustawieniach kształtuje się na poziomie 6475 K, co jest bardzo bliskie neutralnej wartości (6500K). Średni błąd Delta E to zaledwie 1,44, co jest wyraźnie wyższym wynikiem niż wynika to z dołączonego raportu z kalibracji (Delta E 0,82), ale to wciąż świetny rezultat, tym bardziej że maksymalny błąd nie przekracza 3 (2,42), co oznacza, że błędy nie są widoczne gołym okiem. Fabryczna kalibracja jest więc praktycznie na profesjonalnym poziomie. Przebieg gammy lokalnej na domyślnych ustawieniach także pozostawia nieco do życzenia, bo zbyt wysokie wartości intensyfikują cienie, aczkolwiek jak na typowo konsumencki monitor odchylenie jest tu jeszcze w akceptowalnych granicach.

sRGB

Kalibracja i profilowanie
- Punkt bieli: 6478 K
- Jasność bieli: 120,1 cd/m²
- Jasność czerni: 0,1006 cd/m²
- Kontrast rzeczywisty: 1193,5:1
Dodatkowa kalibracja w tym przypadku raczej nie ma większego sensu, ale z racji recenzenckiego obowiązku pokusiliśmy się o takową. W pierwszej kolejności warto pobawić się suwakami w OSD i wyregulować wartości kanałów RGB i jasności, by możliwie zbliżyć się do optymalnych 120 cd/m² oraz ustawić gammę (tę zostawiliśmy w trybie 2.2, który wydawał się najbliższy pożądanego efektu). Pozwoliło to jeszcze obniżyć średni i maksymalny błąd Delta E do odpowiednio 0,34 i 1,15. Świetnie wypada też przebieg gammy lokalnej, gdzie udało się zachować prawidłową jasność w całym zakresie gradientu.


HDR
Monitor obsługuje HDR10 i automatycznie przełącza się na tryb szerokiego zakresu tonalnego po wykryciu stosownego sygnału. Brak lokalnego wygaszania (FALD) czy wsparcia dla szerokiego gamutu oznacza jednak HDR w bardzo podstawowej formie (standard DisplayHDR 400). Ciekawostką jest tu Variable Backlight, które zachowuje się niczym funkcja dynamicznego kontrastu, która zdaje się nieco poprawiać poziom czerni. ASUS ROG Swift Pro PG248QP radzi sobie nieco lepiej z HDR niż większość monitorów HDR400 z krawędziowym podświetleniem, ale nie oczekujcie cudów i nie nastawiajcie się na spektakularne wrażenia. Efekt daleki jest od tego, co oferują OLEDy lub modele Mini-LED, gdzie szczytowa jasność osiąga 1000 nitów (lub więcej), a dodatkowo wspierają technologię FALD z licznymi strefami wygaszania. Do wysokiej klasy telewizorów (lub nawet tych ze średnim wsparciem dla HDR) PG248QP też nie ma startu, ale poprawa po uruchomieniu trybu HDR jest zauważalna, szczególnie w ciemnych scenach, gdzie rzeczywiście widać większe rozróżnienie w zakresie cieni. Nie jest to jednak gamechanger, który istotnie poprawia wartość tego monitora.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG Swift Pro PG248QP. Oto monitor z matrycą 540 Hz i marzenie e-sportowca