Test Chieftec Polaris 3.0 1250 W. Mocny zasilacz ATX 3.0 z PCIe 5.0 w rozsądnej cenie.

Test Chieftec Polaris 3.0 1250 W. Mocny zasilacz ATX 3.0 z PCIe 5.0 w rozsądnej cenie.

Analiza elektroniki Chieftec Polaris 3.0 1250 W (strona wtórna)

Na stronie wtórnej znajdziemy wyłącznie kondensatory elektrolityczne i aluminiowo-polimerowe marki Teapo. Wszystkie certyfikowane są do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C, co powinno zapewnić długie i bezawaryjne działanie zasilacza, choć warto wspomnieć, Chieftec oferuje zaledwie dwuletni okres gwarancji.

Tranzystory MOSFET są umieszczone na stronie lutowania głównej płyty, łącznie mamy osiem sztuk Toshiba TPHR8504PL. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 0,85 mΩ i mogą dostarczyć do 150 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Tranzystory są chłodzone radiatorami na awersie oraz obudową PSU za pośrednictwem termopada. 

Za synchronicznym prostownikiem znajdziemy baterię kondensatorów aluminiowo-polimerowych Teapo.

Konwertery DC-DC napięć +3,3 V oraz +5 V znajdują się na osobnej PCB, tuż za sekcją synchronicznego prostownika. Mamy tutaj dwie pary po 2 tranzystory MOSFET,  Infineon BSC0906NS  (RDS(on) = 4,5 mΩ, Id = 63 A w trybie ciągłym przy 25 °C). Na laminacie przetwornic DC-DC znajduje się również synchroniczny kontroler PWM ANPEC APW7159C, a na PCB dodatkowe kondensatory aluminiowo-polimerowe. 

Płytka ze złączami modularnymi połączona jest w starym stylu, a więc przewodami. Nie ma my tutaj lutowanego połączenia z płytą główną, a szkoda. Na awersie laminatu wlutowano dodatkowe kondensatory aluminiowo-polimerowe. Wszystkie certyfikowane są do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C.

Nad bezpieczeństwem czuwa układ scalony Weltrend WT2527RA, który monitoruje pracę zasilacza i aktywuje zabezpieczenia (OVP, OVP, UVP, SCP, PG) po przekroczeniu progowych wartości. Za kontrolę wentylatora odpowiada mikrokontroler STC STC15W408AS, który znajduje się na osobnej płytce.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Chieftec Polaris 3.0 1250 W. Mocny zasilacz ATX 3.0 z PCIe 5.0 w rozsądnej cenie.

 0