Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG: konkluzje
Jeżeli chodzi o osiągi, GeForce RTX 4070 Ti to GPU o charakterystyce podobnej do Radeonów na architekturze RDNA 2, tzn. najlepiej sprawuje się w rozdzielczościach 1080p i 1440p, zaś w 4K nieco słabnie względem Ampere (notabene to samo dotyczy RTX 4080, chociaż na mniejszą skalę). Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najpewniej wąska szyna danych, która oczywiście jest kompensowana pojemną cache L2, ale tylko do pewnego stopnia. Nie znaczy to jednak, że GeForce RTX 4070 Ti to układ mało wydajny - bynajmniej! Porównując go do RTX 3070 Ti, a więc teoretycznego poprzednika, nowość notuje średnią przewagę ok. 42/37%, odpowiednio w 1440p i 4K. Za to w odniesieniu do GeForce'a RTX 3080, a więc najbliższego modelu Ampere w kontekście ceny sugerowanej, mowa o przyspieszeniu ok. 21/16%. Problemów nie ma też w starciu z RTX 3080 Ti, jako że testowane GPU wyprzedza go o ok. 9% w 1440p, a w 4K mamy praktycznie remis, z symboliczną, ok. 3% supremacją RTX 4070 Ti. Schody zaczynają się dopiero w zestawieniu z GeForcem RTX 3090 Ti, któremu dzisiejszy bohater co prawda dorównuje w 1440p, ale w 4K nieco ustępuje, ze stratą równą ok. 10%. Nie zmienia to jednak faktu, że uwzględniając obecne realia rynkowe, jak na układ wyceniony na 799 dolarów wydajność jest naprawdę dobra.
Przechodząc do wyników z aktywnym RT, w takim wariancie GeForce RTX 4070 Ti spisuje się jeszcze lepiej, nawet w 4K będąc bardzo blisko RTX 3090 Ti, w szczególności z włączonym DLSS, oraz bez trudu konkurując z topowym Radeonem RX 7900 XTX. A skoro wspomniałem już o skalowaniu obrazu, warto przypomnieć, że asem w rękawie Ada Lovelace jest DLSS 3, która to technika wprowadza interpolację klatek, co pozwala jeszcze mocniej podnieść liczbę FPS, choć kosztem gorszego opóźnienia (ang. input lag) w porównaniu do klasycznego renderingu. Innymi słowy, jest to rozwiązanie, które najlepiej wypróbować samemu i sprawdzić, czy efekt odpowiada, czy też nie. Co do podkręcania, rdzeń udało się przyspieszyć o 180 MHz, zaś pamięć do 1513 MHz i w połączeniu z limitem mocy podbitym o 15% zapewniło to wzrost osiągów średnio o ~6/7%, odpowiednio w 1440p i 4K. Zysk z OC jest więc typowy dla tej generacji - bez fajerwerków, ale przyzwoity. Na deser został pobór prądu, równy pod obciążeniem ok. 260 W, co przekłada się na solidną efektywność energetyczną, zauważalnie lepszą od Ampere i RDNA 2, choć nie aż tak dobrą jak w przypadku GeForce'ów RTX 4080 i RTX 4090.
GeForce RTX 4070 Ti to bardzo dobre GPU do gry w 1440p i 4K z DLSS oraz dobrze radzące sobie z włączonym RT. Jego wycena nie jest idealna, ale w obliczu obecnej sytuacji rynkowej wciąż przyzwoita i wg mnie to najlepszy debiut w ostatnim czasie. Za to karta KFA2 to solidna konstrukcja z mocnym chłodzeniem, którą polecam.
Test KFA2 GeForce RTX 4090 SG. Niesamowicie wydajna karta graficzna
Wygląd, układ chłodzenia oraz oprogramowanie testowanej karty
Jeśli chodzi o aspekt wizualny akceleratora KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG, wg mnie sprzęt został zaprojektowany w dobrym guście, kolorystycznie stawiając na sprawdzone połączenie czerni i odcieni szarości. Fani iluminacji LED z ARGB również będą usatysfakcjonowani, a warto przypomnieć, że podświetlenie można zsynchronizować z płytą główną. Chłodzenie, w dużej mierze z uwagi na znaczne gabaryty, bardzo dobrze radzi sobie ze schłodzeniem GPU oraz VRAM, będąc jednocześnie sensownie ustawione fabrycznie, dzięki czemu hałas jest rozsądny, a temperatury niskie. Przy czym ciekawostką jest, że po montażu 4-tego wentylatora na backplate warunki termiczne co prawda się poprawiły (o 1 °C), ale głośność znacznie wzrosła (jest on bardzo hałaśliwy), przez co zalecam zrezygnować z tej opcji. Za to warto zmodyfikować krzywą obrotów, ponieważ można w ten sposób zauważalnie poprawić kulturę pracy, przy pomijalnej różnicy temperatur. Niemniej szkoda, że minimalne obroty to 1250 RPM i nie da się zejść z nimi niżej. Miłym dodatkiem jest też program Xtreme Tuner Plus z opcją synchronizacji z urządzeniem mobilnym, dzięki czemu można dostosowywać parametry pracy sprzętu bez wychodzenia z gry.
Test KFA2 GeForce RTX 4080 SG. Karta świetna, ale...
Koszt zakupu GeForce'a RTX 4070 Ti oraz ocena końcowa
Powoli zmierzając ku końcowi, patrząc na całokształt, premierę układu GeForce RTX 4070 Ti oceniam pozytywnie. Za akceptowalne pieniądze dostajemy bowiem bardzo dobre GPU do gry w rozdzielczości 1440p i 4K z DLSS oraz solidnie radzące sobie z włączonym śledzeniem promieni. Rzecz jasna w 4K bez skalowania obrazu osiągi odstają nieco od GeForce'a RTX 3090 Ti, a więc także od Radeona RX 7900 XT, ale wycena niższa o 100 dolarów od tego ostatniego wg mnie to rekompensuje - tym bardziej, że po aktywacji RT to rywal RX 7900 XTX. I żeby nie było, w żadnym wypadku nie twierdzę, że RTX 4070 Ti jest wyceniony nienagannie, bo bardzo chętnie bym zobaczył 699 dolarów, tj. MSRP odpowiadające RTX 3080 12 GB. Ale obecna sytuacja rynkowa jest jaka jest i cena sugerowana 799 dolarów przekłada się w polskich warunkach na 4399 zł, a to oznacza, że w swojej półce to mocny zawodnik. Wśród najnowszych układów jego najbliższym konkurentem jest Radeon RX 7900 XT i w tym pojedynku do zalet GeForce'a RTX 4070 Ti zaliczyć można niższy koszt, wyższą wydajność z włączonym RT i kompatybilność z DLSS oraz innymi rozwiązaniami zielonych jak Broadcast czy Reflex. Z kolei za rywalem przemawiają wyższe osiągi bez śledzenia promieni oraz pojemniejsza pamięć VRAM - 20 GB kontra 12 GB.
Przed zakupem warto się zatem dobrze zastanowić i rozważyć wszystkie opcje, w tym starsze karty GeForce RTX 3080 oraz Radeon RX 6800 XT, które fakt faktem są wolniejsze, ale także tańsze. Reasumując, obecne czasy dla osób szykujących się do zakupu wydajnego akceleratora niezaprzeczalnie są niekorzystne, ale od rzeczywistości nie uciekniemy i w kontekście aktualnej sytuacji dzisiejszy bohater wypadł dobrze. Dlatego też układ GeForce RTX 4070 Ti otrzymuje ode mnie cztery gwiazdki i wyróżnienie rekomendacja, gdyż w segmencie do 5000 zł to solidna propozycja i w mojej ocenie najlepsza premiera GPU w ostatnim czasie. Natomiast kartę KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG oceniam na cztery i pół gwiazdki, dodatkowo przyznając jej odznaczenia design i rekomendacja. To solidna konstrukcja z przyjemną dla oka sferą stylistyczną i mocnym coolerem, którą warto mieć na oku, jeżeli celujecie w zakup akceleratora tej klasy.
NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti
KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG
KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG - opinia
KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG - plusy
- Bardzo dobre osiągi w grach w 1080p i 1440p (na równi z RTX 3090 Ti)
- Dobra wydajność w 4K (zbliżona do RTX 3080 Ti)
- Poprawa efektywności energetycznej w porównaniu do Ampere
- Całkiem niezłe możliwości podkręcania (ok. 6-7% przyrostu FPS)
- Solidne chłodzenie (niskie temperatury i rozsądna kultura pracy)
- Wysoka jakość wykonania oraz ciekawy wygląd
- Podświetlenie LED z ARGB i opcją synchronizacji z płytą główną
- Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS 3
- Sporo nowych funkcjonalności w architekturze
- Wysoka wydajność ray-tracingu
- Zwiększona do 12 GB pojemność pamięci VRAM
- Sprzętowy koder wideo nowej generacji ze wsparciem AV1
- Oprogramowanie Xtreme Tuner Plus ze wsparciem urządzeń mobilnych
KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG - minusy
- Pewien spadek formy w rozdzielczości 4K
- Cena mogłaby być jeszcze niższa (mimo wszystko)
- Znaczne gabaryty testowanej karty graficznej
- Relatywnie wysoka minimalna prędkość obrotowa wentylatorów
- Gwarancja mogłaby być dłuższa
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GeForce RTX 4070 Ti. AMD ma ogromny problem