GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER: opakowanie

Pudełko, w którym dostałem kartę GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER, jest sporej wielkości, a jego kolorystyka oscyluje wokół czerni, do spółki z zielenią, błękitem i fioletem. Na froncie opakowania jest nazwa użytego układu graficznego oraz serii, do której należy produkt (AORUS MASTER), krótki wykaz najważniejszych technologii i charakterystyczna grafika. Na rewersie ujrzymy natomiast zdjęcie akceleratora, bardziej szczegółowe informacje o coolerze i iluminacji RGB, plus dodatkowo wykaz złącz wideo i minimalnych wymagań systemowych. W środku znajduje się karta oraz dodatki: papierologia, naklejka z motywem AORUS, podpórka i przejściówka 3x 8-pin -> 16-pin.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER: wymiary, system chłodzenia

Długość testowanej karty graficznej jest ponadprzeciętna - całość liczy sobie ok. 34,5 cm i warto dodać, że układ chłodzenia sporo wystaje poza samo PCB. Wspomniany cooler jest odpowiednio rozbudowany - przede wszystkim wysoki, przez co akcelerator zajmuje w pececie aż cztery sloty, mimo tylko dwuslotowego śledzia. Wymuszaniem przepływu powietrza zajmują się trzy wentylatory o średnicy 110 mm, zaś radiator jest dwusegmentowy. Kontakt głównej części z dodatkową zapewnia siedem ciepłowodów, a w podstawowym segmencie mamy też dwie kolejne rurki, które przyspieszają dystrybucję ciepła w jego obrębie. Chłodzenie jest kompleksowe, tzn. obejmuje pamięć VRAM oraz sekcję zasilania. Producent dodatkowo zwraca uwagę na fakt, że środkowy z wentylatorów obraca się w kierunku przeciwnym niż pozostałe, tym samym zmniejszając ryzyko zaburzeń cyrkulacji powietrza. Naturalnie mamy tryb półpasywny, który sprawia, że w spoczynku "śmigła" nie obracają się w ogóle, eliminując hałas. Za to techniki HDT (ang. Heat-pipe Direct Touch) tym razem nie ma, gdyż kontakt z elementami wydzielającymi ciepło zapewnia duża podstawa z miedzi i z komorą parową. Kontrola prędkości jest dwustrefowa: pierwszy i drugi (od lewej) wentylator wspólnie oraz trzeci osobno.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER: rewers, zasilanie, iluminacja

Z tyłu widzimy z kolei płytkę usztywniającą (ang. backplate), wykonaną z anodowanego na kolor szary aluminium i z dodatkowym otworem, mającym zwiększać skuteczność wentylacji. Nie odnajdziemy na niej żadnych fikuśnych wzorków, a jedynie graficzne i tekstowe logo AORUS oraz napis informujący o przynależności GPU do linii GeForce RTX. Co do zasilania, wymagane jest podpięcie trzech wtyczek 8-pin (za pomocą adaptera) albo jednej 16-pin, tj. z zapasem przy maksymalnym limicie mocy wynoszącym 366 W. Dla pełni szczęścia mamy jeszcze podświetlane logo AORUS na froncie i rewersie oraz diody LED na łopatkach wentylatorów, które zapewniają charakterystyczny, mocno migotliwy efekt. Zachowaniem iluminacji można sterować za pomocą narzędzia RGB Fusion, wchodzącego obecnie w skład GIGABYTE Control Center, gdzie zarządza się też wyświetlaczem LCD zamontowanym na szczycie osłony coolera. Ekran może pokazywać dowolną animację albo wybrane parametry pracy karty, tudzież jest opcja jego wyłączenia. Ponadto producent zamontował na laminacie przełącznik BIOS-u, który pozwala regulować pracę wentylatorów (odsyłam do strony z temperaturami).

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER: złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, do dyspozycji mamy pojedyncze HDMI 2.1 i trzy sztuki DisplayPort 1.4a. W stosunku do serii Turing zabrakło zatem USB Type-C (potocznie USB-C), aczkolwiek mając na względzie oficjalne przejście standardu VirtualLink w stan spoczynku, akurat ten fakt nie powinien nikogo dziwić. I wydaje się, że trochę wody w Wiśle upłynie, zanim zobaczymy kolejne karty graficzne z tego typu portem, no chyba, że na horyzoncie pojawi się następne wspaniałe rozwiązanie zaprojektowane pod kątem wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości, czyli tzw. VR, ale póki co nie zanosi się na to.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4070 Ti MASTER - test karty graficznej z wyświetlaczem LCD

 0