GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G - test karty graficznej z GPU Turing

GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G - test karty graficznej z GPU Turing

Test karty GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G: podsumowanie

Przetestowana karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G okazała się całkiem wydajnym niereferentem bazującym na układzie TU106. Szczególnie w najniższej rozdzielczości, Full HD, bardzo często skutecznie kąsała model GAMING Z 8G od MSI, który na papierze charakteryzuje się wyższym zegarem Boost. Doskonale widać to na wykresie uśrednionej wydajności, gdzie różnica między tymi dwoma modelami jest marginalna i w zasadzie można powiedzieć, że oba oferują takie same osiągi. Jednak w wyższych rozdzielczościach fabryczny limit mocy (ang. power limit) okazuje się już zbyt "krótki" do skutecznej rywalizacji i, wraz ze wzrostem liczby pikseli, zwiększa się także różnica między kartami od GIGABYTE i MSI. Ale tego należało się spodziewać, wszak GAMING OC 8G jest produktem nieco tańszym i mniej okazałe parametry fabryczne nie wzięły się z powietrza. W rozdzielczościach 1440p i 4K, testowana karta zachowuje konkurencyjność względem GAMING Z 8G w zasadzie tylko w dwóch grach: Dying Light: The Following oraz Watch Dogs 2. Ciekawym przypadkiem jest także Wiedźmin 3: Dziki Gon, czyli produkcja wyjątkowo mocno obciążająca GPU, gdzie skromny fabryczny limit mocy, bez względu na rozdzielczość, pozwolił na wyprzedzenie wyłącznie referencyjnego modelu ARMOR produkcji MSI. W ogólności trzeba jednak powiedzieć, że recenzowany sprzęt oferuje naprawdę dobre osiągi, adekwatne do różnicy w cenie, jaka dzieli go od GAMING Z 8G.

GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G to karta o dobrej wydajności i satysfakcjonujących możliwościach podkręcania, z czteroletnią gwarancją producenta, ale - niestety - także z niezbyt efektywnym układem chłodzenia.

Ocena karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G

Pozostałe aspekty użytkowe wypadają za to różnie, jedne lepiej, inne gorzej. Zaczynając od możliwości podkręcania, tutaj trudno o powody do narzekań. Testowaną GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G udało się przetaktować do poziomu zapewniającego wydajność podobną do wcześniej recenzowanych GeForce RTX 2070, oczywiście w wariancie OC vs OC. Jeżeli chodzi o podkręcanie, to w zasadzie tylko akcelerator GAMING AMP Extreme od ZOTAC pozostaje poza zasięgiem reszty stawki, ale mówimy tu o produkcie, który kosztuje już naprawdę dużo gotówki. Bez zarzutów wypadł także pobór prądu, plasujący GAMING OC 8G pomiędzy wariantem referencyjnym a mocniej podkręconymi konstrukcjami, w zupełności adekwatnie do oferowanej wydajności. Tym, co jest prawdziwą kulą u nogi karty GIGABYTE, jest - niestety - bardzo przeciętny układ chłodzenia. Już na ustawieniach fabrycznych akcelerator rozgrzewał się mocniej niż pozostałe bazujące na układzie TU106, w dodatku z wentylatorami rozpędzonymi do ~1900 obr./min. Zaś po podkręceniu, aby utrzymać temperaturę na poziomie nieprzekraczającym 65 °C, zapewniającym wysokie taktowanie Boost, trzeba było zwiększyć prędkość obrotową aż do około 2500 RPM. Ostatecznie przyznaję więc testowanej karcie cztery gwiazdki. To sprzęt o dobrej wydajności fabrycznej, zadowalających możliwościach podkręcania i z czteroletnią gwarancją producenta, ale kiepski system chłodzenia sprawia, że w starciu z bezpośrednią konkurencją ma naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Od sprzętu z tej półki cenowej po prostu mamy prawo wymagać więcej.

GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G - test karty graficznej z GPU Turing

 

GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G

Ocena karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G

Dobra wydajność na ustawieniach fabrycznych, przyzwoite możliwości podkręcania, podświetlenie LED z RGB, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, czteroletnia gwarancja producenta

Efektywność energetyczna na poziomie poprzedniej generacji, niezbyt wydajny układ chłodzenia

Cena GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G (na dzień 26.11.2018) : od 2600 zł

Gwarancja: 48 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G - test karty graficznej z GPU Turing

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G - test karty graficznej z GPU Turing

 0