GTX 1050 Ti vs RX 470. Test porównawczy na Core i5 6400

GTX 1050 Ti vs RX 470. Test porównawczy na Core i5 6400

GTX 1050 Ti vs RX 470. Absurd i nonsens? Niekoniecznie. Powszechnie wiadomo już, że Radeon RX 470 4 GB jest kartą znacznie wydajniejszą, a zarazem bardziej opłacalną od GeForce'a GTX 1050Ti 4 GB. Dotyczy to jednak pomiarów przeprowadzonych w najlepszych możliwych warunkach, przy użyciu wysokowydajnych, podkręconych procesorów klasy Core i5 6600K lub wyższej. Tymczasem większość użytkowników celujących w kartę graficzną za ok. 700 - 900 zł wybierze raczej nieco słabszą jednostkę obliczeniową. Tutaj zaś do głosu dochodzi znane od lat zjawisko narzutu sterownika graficznego AMD na procesor. Temat jest banalny: czy Radeon RX 470 okaże się równie opłacalnym wyborem po zastosowaniu najtańszego czterordzeniowca z oferty Intela?

Kwestia narzutu sterownika AMD na procesor jest znana od lat, ale Polaris wprowadza rzekomo szereg usprawnień...

Pisanie o narzucie i sterownikach AMD nie jest niczym odkrywczym, ale ostatnio ten temat jakby ucichł w krajowych mediach. Tym samym trochę ukradkiem przemknęła kwestia poprawek wdrożonych wraz z architekturą Polaris, notabene mających na celu zminimalizowanie niekorzystnego zjawiska. Sami Czerwoni głośno chwalili się wprowadzeniem dyspozytora sprzętowego (ang. hardware scheduler), którego zadaniem jest ponoć usprawnienie procesu translacji API DX 11 - choć nie ujawniono w jaki dokładnie sposób nowa technika ma działać. Można tylko domniemywać, że chodzi o zwolnienie centralnej jednostki obliczeniowej z szeregowania poleceń na potrzeby karty graficznej, co przynajmniej w teorii powinno uwolnić część zasobów procesora.

Niemniej jednak chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że niniejsza publikacja nie jest typowym testem weryfikującym narzut. Nie zamierzam stosować ani układów postrzeganych za słabe, ani miejsc pomiarowanych dobranych pod kątem uzyskania możliwie najwyższego obciążenia centralnej jednostki obliczeniowej. Zamiast tego stawiam na Core i5 6400, czyli najtańszy procesor z czterema rdzeniami w bieżącej ofercie Intela, znajdujący się w polecanym zestawie komputerowym za ok. 2500 zł, i standardową procedurę dla GPU. Celem jest wybranie najbardziej opłacalnej karty graficznej do umiarkowanego cenowo zestawu dla gracza.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTX 1050 Ti vs RX 470. Test porównawczy na Core i5 6400

 0